Dünyanın İlk Cyborg Bitkisi

Popüler kültürde Cyborg denilince akla ilk olarak insansı robotların dehşet saçtığı filmler geliyor. Bu tema için birçok popüler filmi örnek olarak gösterebiliriz. Ancak değişen dünya makinelerin yükselişi ile yeni bir döneme giriyor. Bundan sonra insan görünümlü Cyborg’lara ek olarak Cyborg olma özelliğine sahip farklı yaşam formları da görmeye alışalım. Örneğin cyborg bir bitki görmeye ne dersiniz? O zaman hemen dünyanın ilk cyborg bitkisi olma unvanını elinde bulunduran bitkiden söz edelim.

Dünyanın İlk Cyborg Bitkisi

Harpreet Sareen isimli bir bilim insanı ‘neden dünyada bir Cyborg bitki yok’ demiş olacak ki dünyanın ilk Cyborg bitkisini geliştirmiş. Kablo ve gümüş elektrotlara bağlı olan bu bitkinin adı Elowan.

Sibernatik bir yaşam formu olan olan Elowan, güneş ışığı ihtiyacını karşılamak üzere hareket etme özelliğine sahip. Güneş ışığı bitkinin yapraklarına temas ettiğinde biyoelektrokimyasal sinyaller bitkiye bağlı olan robotik sistemi devreye sokuyor. Böylece tekerlekli bir mekanizmaya sahip olan robot da hareket etmeye başlıyor.

Kendi Türünde İlk Örnek

Geliştirilen bu bitki, tekerlekli saksıda duran sıradan bir bitki değil. Yarı organik ve yarı yapay bir yaşam formu olan Elowan, kendi türünün ilk örneklerinden. Ayrıca gelecekte karşımıza çıkacak olan yaşam formlarının ne gibi çeşitliliğe sahip olacağının da bir göstergesi.

Cyborg bitki Elowan şimdlik yeni bir başlangıç. Yakın gelecekte yapay zeka ve robot teknolojilerinin yavaş yavaş evlerimizdeki saksılarda yerini alacağını şimdiden söyleyebiliriz. Kısa bir zaman içinde bitki bakımı da oldukça farklı bir hal alacağa benziyor. Bakalım yeni dünya düzenine biz de bitkiler gibi alışabilecek miyiz?

İlginizi Çekebilir: Bitkilerinizi Konuturan Akıllı Saksı

Harpreet Sareen ve ekibi tarafından geliştirilen dünyanın ilk Cyborg bitkisi ile ilgili videoyu izlemek için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*