Hayat Kurtaran Akıllı Gözlük

Gözlüklere çok şey borçluyuz. Hayatı daha berrak görmemizi sağlarken, bazen de etkili bir aksesuara dönüşebiliyorlar. Zararlı ışınlar gibi bakılması risk unsuru taşıyan etkenlerden koruduklarını da unutmamak lazım. Bunlara ek olarak gözlükler, insanlara yeni bir fayda daha sunmaya hazırlanıyor. Özellikle akıllı gözlük modelleri bu konuda iddialı olacak gibi.

Tehlikelerden Koruyan Akıllı Gözlük

Fransız şirket Ellcie Healthy, insan hayatını tehlikelerden kurtaracak bir gözlük geliştirdi. Bu gözlük, uyku ile başı dertte olanları olası tehlikelerden koruyacak. Ellcie Healthy tarafından geliştirilen akıllı gözlük, araç kullanan sürücüleri odak noktasına alıyor. Araç sürerken uyuyakalan sürücüler, bu gözlük ile uyumadan daha dikkatli bir şekilde araç kullanmaya devam edebilecek. Ayrıca gözlüğün araç sürerken şerit dışına çıkan sürücüleri uyarmak gibi bir görevi de var. Ancak gözlüğün ana görevinin yol boyunca sürücülerin uykuya dalıp dalmadığını kontrol etmek olduğunu söyleyebiliriz. Peki, gözlük bunu tespit ediyor?

İlginizi Çekebilir: Hayat Kurtaran Kol Saati

Üretici firma gözlüğün çerçevesine 15 farklı sensör yerleştirmiş. Bu sensörler kullanıcının göz kırpması, göz ve kafa hareketlerine göre bir veri oluşturuyor. Daha sonra bu veriler, akıllı telefonlar aracılığıyla işleniyor ve gözlüğün yapay zeka algoritmasına gönderiliyor. Bu sayede gözlük, göz ve kafa hareketlerinden kullanıcının uyuyup uymadığını fark ediyor. Eğer gözlük, sürücünün uyuduğunu fark ederse çerçevesindeki sensörler aracılığıyla bir dizi ışık ve ses çıkararak kullanıcının uyumasını engelliyor.

akıllı gözlük

Ellcie Healthy şirketine ait bu akıllı gözlüğün görünürde sıradan gözlükten hiçbir farkı yok. Ancak işlevi tartışılmayacak kadar önemli. 2018 yılında Yol Güvenliği İnovasyon Ödülü kazanan bu gözlük şimdilik sadece Fransa’da satışa çıkmış durumda. Gözlüğün fiyatı 250 – 300 Dolar arasında ve yakın zamanda Fransa dışında farklı ülkelerde de satışa çıkması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Vücut Isısını Değiştiren Bileklik

Üretici firma, 30 gram ağırlığında olan bu gözlüğün su ile temas etmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda gözlüğün uzun ömürlü olması ve daha iyi çalışması için de sıcak havalarda araba içinde bırakılmaması gerekiyor. Bunun dışında gözlüğün temizleme işlemi ise dezenfektan içine batırılmış bir mendil ya da ıslatılmış bir bez ile kolaylıkla yapılabiliyor.

Kaynak: TechGuide

Şirketin ve Gözlüğün Web Adresi: Ellcie Healthy

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*