Kedi Beslemek Şizofreni mi Yapıyor?

Sanatçı Louis Wain

Zararsız olduğunu düşündüğümüz şeyler, tehlikeli hastalıklara yol açıyor olabilir mi? Bilim insanları da bu kapsamlı sorunun peşinde. Örneğin önemsenmeyen bir diş eti hastalığının Alzheimer’a neden olabileceği önemli bir farkındalık yaratmıştı. Diş eti hastalığı ve Alzheimer arasındaki bağ, bilim insanlarının ilginç buluşlarından yalnızca biri. Bilimcilerin ortaya attığı ilginç iddialardan bir diğeri de en az diş eti hastalığı ve Alzheimer arasındaki bağ kadar çarpıcı. Eğer bilim insanları haklıysa kedi beslemek, insanlarda şizofreni hastalığı riskini arttırıyor. Kedilere yöneltilen bu itham çok ağır. Peki bilim insanları gerçekten haklıysa?

Evde Kedi Beslemek ve Şizofreni İlişkisi

Kediler ve şizofreni arasındaki bağın gündeme geldiği son araştırma 2015 tarihli. 2015 yılında Science Direct isimli internet sitesinde bir araştırma yayınlandı. Bu araştırmayı yapan bilim insanlarının iddiasına göre Toxoplasma Gondii adlı parazit, insanlarda şizofreni hastalığının gelişimini arttırıyor. Peki, bilim insanları bu sonuca nasıl vardı?

Araştırmacılar, yaklaşık 80 bin insan üzerinde kapsamlı bir kan analizi yaptı ve yaklaşık 3 bin kişide ruhsal sapmaların yaşandığını tespit etti. Ruhsal açıdan sorunlar yaşayan insanların kanında Toxoplasma Gondii bakterisi bulunması, bu parazitin şizofreni hastalığını tetiklediğini ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre bu bakterinin şizofreniyi arttırma ihtimali % 50. Ancak bu bakterinin şizofreni gelişimini olumlu anlamda etkilemesi konusunda inançları tam. Araştırmacılar ayrıca insanlara şizofreni tanısı koyulmadan önce de bu bakterinin insan vücudunda yer aldığını söylüyor.

kedi beslemek
The Bachelor Party – Louis Wain

Diğer Araştırmalar

Kedilerin insanlardaki şizofreni hastalığı riskini arttırdığına dair geçmişte farklı araştırmalar da var. Bu araştırmalardan biri, ABD’li Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi’ne (CDC) ait. Bu merkez tarafından yürütülen araştırmaya göre küçük yaştan beri kedi besleyen insanların şizofreniye yakalanma ihtimali daha fazla. CDC’nin araştırmasına göre de şizofreni ihtimaline yol açabilecek etken yine aynı: Kedilerdeki Toxoplasma Gondii bakterisi.

Kedi ve insanlardaki şizofreni arasındaki bağı ortaya çıkaran bir başka araştırma ise Johns Hopkins Üniversitesi’ne ait. ABD’deki bu üniversitenin araştırmasına göre kedilerdeki Toxoplasma Gondii paraziti, insanların bipolar ve şizofreni gibi ruhsal hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor. Bunlara ek olarak Akademik Medikal Merkezi Psikiyatr Departmanı (Amsterdam) tarafından yürütülen bir başka araştırmada ise yine aynı ihtimal destekleniyor.

Araştırmacılar, Toxoplasma Gondii isimli bakterinin kedilerin bağırsaklarında yaşadığını söylüyor. Bu bakteri, bilimcilere göre evcil hayvanlarla temas yoluyla insanlara bulaşabiliyor. Ancak bu bakteri sadece kedilerden değil, farklı yollarla da insanlara geçebiliyor. Örneğin çöp kutuları gibi hijyenik olmayan ortamlarda ve çiftlik hayvanlarının çiğ etinde bu bakteri sıklıkla görülüyor.

Herkes Risk Altında Olabilir

Uzmanlara göre Toxoplasma Gondii adlı bakteri herkese bulaşabilir. Fakat bu bakteriyi kapan herkes risk altında değil. Bakteri, gelişimini bağışıklık sistemi zayıf olan vücutlarda daha da hızlandırıyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemi zayıf olanların bu bakterinin ciddi zararlarından korunmaları gerekiyor.

Bu araştırmalar gösteriyor ki kedi ve şizofreni gibi ruhsal hastalıklar arasında bir bağ olabilir. Fakat bu araştırmalara bakarak kedi besleyenlerin şizofreni ya da bipolar olacağını söyleyemeyiz. Böyle bir ihtimalin farkında olmak gerektiğini ifade eden uzmanlar, kedi besleyenlerin önlem almalarında fayda var diyor. Örneğin bu önlemlerden bazıları:

  • Kedi besleyenlerin kedilerini genellikle evde tutmaları
  • Tuvalet kumlarının her gün değiştirilmesi
  • Tuvalet kumlarının kullanılmadığında örtülmesi
  • Çöp kutularının veya çöp torbalarının düzenli olarak değiştirilmesi
  • Kedilere pişmemiş ya da az pişmiş et verilmemesi

Kaynak: SputnikNews
                Science Direct
CDC – Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi

Okuma Önerisi: Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu?

11 yorum

  1. Uzun zamandır bir kedi besliyorum ve sayesinde yoldayken gördüğüm tüm hayvanlara şefkatle yaklaşıyorum. Kediler veya köpekler veya herhangi bir hayvandan alacağımız tek rahatsızlık sevgi olabilir onun da bir rahatsızlık olmadığı mutlak. Bu araştırmalara ek olarak bir kedinin parazitinin var olmaması için de düzenli aşısı yapılması gerekir. 🙂 Sokakta gördüğümüz ve sevgiyle yaklaştığımız hayvanları da sevmekten asla çekinmemeli fakat mutlaka eve gittiğimizde veya imkanımız olursa sevdikten sonra ellerimizi temiz bir şekilde yıkamalıyız. Bilgilendirici bir yazı olmuş ve bence bu şöyle bir sonuca çıkmalı bir kedi sahipleniyorsak ona tamamiyle bakmalı, temizliğine ve aşılarına özen göstermeliyiz ve onları ihmal etmeyip kendi kalbimizi dinlendirmeliyiz. 🙂 Emeğinize sağlık!

  2. Kedilerle ilgili yapılan araştırmalara dayanan bir başka haberde de kedi dışkısında bulunan bir parazitin körlüğe neden olabileceği yönünde iddia bulunuyordu. Şizofreni, körlük… Şimdilik bekleme taraftarıyım zira kedilerle kurulan ev arkadaşlıkları bir şeyleri tetikleyerek başka birilerinin ayağına basılmasına neden oluyor olabildiği için bu tip spekülatif haberlerin piyasaya pompalanması sağlanıyor olabilir.

  3. İçini boşaltmadıkları bir bu değer kalmıştı,sanırım artık hayvan dahi sevmemizi istemiyorlar,kısacası sevgi olsun,bağ kurulsun istemiyorlar mı anlamadım.Zaten hayatta her şey birbiriyle bağlıdır diş eti hastalığı Alzheimerı tetiklese ne olur ki,günlük aylık ve yıllık yaşanan bu unutkanlığı adı da Alzheimerdır.Bilgilendirici bir yazıydı teşekkür ederim.

  4. ilğinç bir teori diş eti hastalığıyla ilğili daha öncede bir hastalıgı tetiklediğini duymuştum ama bunun bağlantısı da farklı aslında vücutta hastalık bulunuyor bunu bir şekilde dışarı sinyal vermesi gerekiyor. Bunu diş problemi yada baka uzuvlara vurarak belli ediyor. Nörolojik problemler genelde diş hastalıgın da kendini dışa vuruyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*