Kurşun Geçirmez Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Kurşun geçirmez kahve nedir, nasıl yapılır? Kahvenizin içine daha önce tereyağı ekleyip içtiniz mi? Bu kahve tarzı, Kurşun Geçirmez Kahve (Bulletproof) ismiyle biliniyor. Tadı oldukça lezzetli olan bu kahvenin farklı yararları var: Örneğin uzun süre tok tutarken kilo vermenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda performans ve konsantrasyon arttırma özelliğine sahip olan Kurşun Geçirmez Kahve, sporcuların en çok tükettiği kahvelerden.

Peki, Nasıl Yapılır?

En basit hali şu şekilde: Önce filtre kahvenizi demleyin. Ardından kahveyi ve tuzsuz tereyağını cam blender’ın içine koyun ve köpürene kadar karıştırın. Kurşun geçirmez kahveniz hazır.

haftalık_günlük_kahve

Kurşun Geçirmez Kahve (Bulletproff), ABD’de fazlasıyla yaygın. Özellikle kahvaltı yapmayı sevmeyenlerin sabahları bu kahveyi tükettiği söyleniyor.

Kurşun Geçirmez Kahve Nedir? Deneysel Bir Çalışma

Bu kahve türünü bulan kişi Dave Asprey isimli bir girişimci. Dave Asprey, Tibet’te dağ tırmanışı esnasında ikram edilen Po Cha isimli Tibet Çay’ından esinlenerek bu kahveyi yaratmış. Bu çayın enerji verdiğini ve dikkat arttırdığını fark eden Dave Asprey, çeşitli karışımlar deneyerek faydalı ve enerji veren bir kahve türü yaratmak istemiş. Farklı denemelerin ardından istediği kıvamı yakalayan Dave Asprey, yarattığı kahveye Bulletproff ismini vermiş. Daha sonra bu fikri markalaştıran Dave Asprey, 2014 yılında çıkardığı The Bulletproof Diet isimli kitabı ile de bu kahvenin faydalarından bahsetmeyi ihmal etmemiş.

Dave Asprey’in Bulletproff (kurşun geçirmez kahve) için önerdiği malzemeler şunlar:  Özel çekilmiş kahve çekirdeği ve Brain Octane yağı… Fakat kurşun geçirmez kahve lezzetini tatmak için bunların olması zorunlu değil. Tuzsuz tereyağı ve Hindistan cevizi yağı ile de kurşun geçirmez kahve yapılabiliyor. Ayrıca farklı lezzet arayanlar kahvenin içine vanilya özü, kakao veya tarçın da ilave edebilir.

Mucidinden Tarifi:

https://www.youtube.com/watch?v=4YjLMdx3YZY

İlginizi Çekebilir: Yeşil Kahve Nedir Faydaları Nelerdir?

7 yorum

  1. Tibet’e gitmeye ne hacet nenelerinizin, analarınızın sözünü dinleyin… Küçükken güçleneyeyim, öksürüğüm kesilsin diye içirirlerdi bana… Bağzı şeyleri bulmak için çok uzaşa gitmeye gerek yok, etrafımıza baksak yeter…

  2. Çok ilginç geldi yazı:) kahve sever olarak, denemeliyim başlangıç için tarçın olabilir. Geçen aklıma geldi azcık tarçın koysam diye sonra vazgeçtim. O zaman deneyeyim:) Bu arada bende şöyle tavsiye verebilirim; sıcak su ile türk kahvesini pişirmeden içmeyi deneyin ama karıştırın tabi… nefis bir tadı oluyor:)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*