Savaş Değil Spor Dalı: Işın Kılıcı

Fransa, spor dünyasında öncü olmaya hazırlanıyor. Fransızların öncülük edeceği spor dalı ne futbol, ne basketbol ne de voleybol… Bu spor dalının adı eskrim ve ilk kez Fransa’da hayata geçirilecek bu uygulama, Star Wars hayranlarının çok hoşuna gidecek. Fransa Eskrim Federasyonu, ışın kılıcı ile yapılacak dövüşlerin bir spor dalı olacağını açıkladı. Bundan sonra ışın kılıcı eskrimde kullanılan Epe, Flöre ve Kılıç ile aynı statüye sahip olacak. Işın kılıcı düelloları, LED aydınlatmalı kılıçlar ile yapılacak. Işın kılıçları birbirine çarptığında elektronik devreler sayesinde bilim kurgu filmlerindekine benzer sesler çıkaracak.

Işın Kılıcı Sporu Oyun Kuralları

Işın kılıcı düelloları, 3 dakika sürecek ve diğer eskrim branşları gibi bir hakem gözetiminde korumalı giysiler ile gerçekleşecek. Bu yeni spor dalında ışın kılıcı ile başa yapılan darbeler 5 puan kazandıracak. Kollar ve bacaklara yapılan darbelerin kazandıracağı puan 3 iken, ele yapılan darbeler de sporcuların hanesine 1 puan yazdıracak. Bu puanlama sistemine göre 15 puana ulaşan ilk sporcu maçı kazanacak. Eğer iki sporcu da 10 puana ulaşırsa, maçın galibi başa ilk darbeyi vuran olacak.

ışın kılıcı

Fikir Nasıl Oluştu?

Işın kılıcının bir eskrim branşı olma fikri, Fransa’da yaşayan Philippe Bondi isimli bir polise ait. Yaklaşık 20 yıldır eskrim ile uğraşan Philippe Bondi, ışın kılıcının bir eskrim branşı olması için Fransa Eskrim Federasyonu’na başvurdu. Federasyon da Philippe Bondi’den gelen bu talebi kabul etti.

“Amaç, Gençleri Spor Yapmaya Özendirmek”

Fransa Eskrim Federasyonu’na göre ışın kılıcının eskrim branşı olması, gençleri spor yapmaya teşvik edebilir. Federasyon Genel Sekreteri Serge Aubailly, gençlerde büyük bir sağlık problemi olduğunu söylüyor. Gençlerin evlerinden çıkmadan sadece baş parmaklarıyla egzersiz yaptıklarını ifade eden Serge Aubailly, ışın kılıçlarıyla modern teknoloji ve spor arasında bir bağ kurmalarının gençlerin dikkatini çekeceğini düşünüyor. Serge Aubailly’e göre farklı anlayışlar geliştirilmezse, insanları koltuklarından ayırıp onlara spor yaptırmak gelecekte daha da zor hale gelecek.

İlginizi Çekebilir: Fistbol Nedir Nasıl Bir Spordur?

Fransa Eskrim Federasyonu, ışın kılıci branşının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için ilk olarak eskrim eğitmenleri yetiştirmeye başlayacak. Aynı zamanda 2024 yılında yapılacak olan Paris Olimpiyat Oyunları’nda ışın kılıcı eskrim branşının spor kategorileri arasına girmesi tahmin ediliyor.

Işın Kılıcıı Düellosu Antrenman Videosu

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*