21 Aralık En Uzun Gece: Güneş Tanrı’nın Doğuşu

Yıl içinde yaşadığımız her gün değerli. Ancak bazı günlerin değeri, diğer günlere göre daha ön planda. Örneğin bu günlerden biri 21 Aralık. 21 Aralık, kuzey yarımkürede en uzun gecenin yaşandığı gün. Kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık en uzun gece, aynı zamanda eski bir inanışa göre Güneşin Doğuşu’nu simgeleyen bir gündür. (Güneş Tanrı’nın Doğuşu) Çünkü Güneş, 21 Aralık’ta yeryüzünden bakıldığında en düşük konumda gözükür. 21 Aralık’tan sonra ise güneş yükselişe geçer. Güneş’in yükselmeye başlamasıyla birlikte günler uzamaya başlar. (21 Haziran’a kadar) Dolayısıyla 21 Aralık ekinoksu, Güneş’in doğduğu gündür. Bu tarihten itibaren doğan güneş, büyüme evresine geçer.

En Uzun Gece 21 Aralık

Eski mitlerde bu tarz inanışlar, sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Özet olarak, farklı kültürlerde Güneş ile bağlantılı olan tanrısal arketiplerin Eylül ekinoksunda yok olduğu ve 21 Aralık’ta yeniden doğduğu inancı vardır. Bu nedenle 21 Aralık, Güneş’in doğuşu inancıyla farklı biçimlerde kutlanan bir gündür. Kutlamaların amacı, Güneş ile bütünleşmek ve kış aylarını korunaklı, bereketli bir şekilde geçirme isteğidir. 21 Aralık neşeyi, umudu ve pozitif olmayı simgeleyen bir gün anlamına gelmektedir.

21 aralık en uzun gece

Tılsımlı bir gün olan 21 Aralık’ı verimli bir şekilde geçirmek için bazı ritüellerin var olduğuna inanılmaktadır. İnanışa göre bu ritüeller, 21 Aralık’tan sonraki günlerin daha olumlu bir şekilde geçirilmesi içindir. Şimdi bu geleneksel bakış açılarının getirdiği uygulamalara kısa kısa değinelim.

  • Evi Arındırmak: 21 Aralık günü adaçayını tütsüleyerek evin bölümlerini dolaşmak, pratik bir arınma yöntemidir. Aynı zamanda sirkeli ve tuzlu suyla duvarları, mermerleri silmek de arındırma yöntemlerinden bir diğeridir.
  • Hediye Almak: İnsanların birbiriyle hediyeleşmesi, özel günlerin en popüler uygulamalarından biri. 21 Aralık günü de hediye alıp vermek, sağlıklı ve huzurlu bir hayata başlangıcın simgesel ilhamlarından birini temsil eder.
  • Ateş Yakmak: 21 Aralık günü yapıldığı zaman şans getirdiğine inanılan bir diğer gelenek, ateş yakmaktır. Ateşin mutlaka evde yanması gerektiğine inanılır. Mum veya şömine yakmak bu geleneği gerçekleştirmenizi sağlar. Küçük de olsa yanan bir ateş, bereketi arttırmak için yeterlidir.
  • Ağaç Süslemek: Popüler kültürde sıklıkla rastladığımız gelenekler arasında yer alan ağaç süslemek, 21 Aralık günü yapılabilecek inanç temalarından bir diğeridir. Ağaç süslemenin ev içinde huzuru arttırdığına ve ev içine pozitif bir enerji getirdiğine inanılır.
  • Sepet hazırlamak: 21 Aralık geleneklerinden bir diğeri sepet hazırlamaktır. Bu konuyla ilgili önerilen şudur: Bir sepetin içine doğal taş, karanfil, meşe palamudu vb. nesneleri koyarak bu sepeti yıl boyu evde tutmaktır.

İlginizi Çekebilir: İlginç Yılbaşı Gelenekleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*