21. Yüzyılda Ortaçağ Avrupası: Burada Zaman İlerlemiyor

Modern yaşam, insanları şehirlerde yaşamaya itse de geleneksel hayat bazı yerleşim bölgelerinde etkisini korumaya devam ediyor. Aslında modern yaşamın içinde de geleneksel ayrıntılar oldukça fazla. Ancak Bosna Hersek sınırları içinde yer alan Lukomir Köyü’nde durum biraz daha farklı. Çünkü bu köy halen daha Orta Çağ’da yaşıyor gibi. İşte Ortaçağ Avrupası döneminde kalan Lukomir Köyü ve hikayesi…

Sessiz Sakin Bir Köy

Lukomir Köyü, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya 50 km uzaklıkta. Kimsenin pek uğramadığı Lukomir Köyü, 1500 metre yükseklikte bulunan bir yerleşim yeri. Aslında bu köye, bir yerleşim yeri demek biraz zor çünkü köyde yaşayan kişi sayısı 20. Yaklaşık 15 aileye ev sahipliği yapan köye ulaşım kağnılarla sağlanıyor. Başkent Saraybosna’dan yaklaşık 3 saatte Lukomir Köyü’ne ulaşmak mümkün.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Büyük Ahşap Yapısı

Köyde hayatı zorlaştıran en büyük etken, iklim şartları. Kış mevsimi köyde hayatı neredeyse durdurma noktasına geliyor. Aileler de bu yüzden Mayıs ve Ekim ayları arasında köyde kalabiliyor. Köy sakinleri kış aylarını Saraybosna’da geçiriyor.

Tam Bir Ortaçağ Avrupası

Bölgeye Orta Çağ havası katan özelliklerden biri mezar taşları. Lukomir Köyü’nde 14. yüzyıldan kalma Stecci adı verilen anıtsal mezar taşları bulunuyor. Lukomir Köyü’ne ek olarak Bosna Hersek’te 60 bin mezar taşı daha olduğu söyleniyor. Bunun dışında bölgede o yıllara ait gemi kalıntıları da yer alıyor.

ortaçağ avrupası

Eski taş evler, köyde kalan insanların kaldığı yapılar. Köyün yakınındaki platolar ise çobanlar tarafından sürülerin otlatılması için sık sık kullanılıyor. Tahmin edildiği üzere yaklaşık 15 ailenin yaşadığı köyde yaşlı nüfus daha fazla. Köyün sakinleri, ihtiyaçlarını karşılamak için tahta malzemeden yaptığı nesneleri kullanıyor. Örneğin çatal kaşık, sopa gibi araç gereçlerin tamamı tahtadan yapılma.

İlginizi Çekebilir: Issız Adada 65 Bin Dolarlık İş Fırsatı

Lukomir Köyü, teknoloji ile hiç ilgili değil. Teknoloji bir yana köyde hastane, okul, pazar yeri zaten yok. Köyün modern yaşamdan kopukluğu bu kadarla da sınırlı değil. Köyde su ve elektrik düzenli olarak kullanılmıyor. Su ve elektrik, köyde yaşayanlar için bir lüks.

Heyecan Dolu Farklı Bir Hayat

İlkel imkanlara sahip olan Lukomir Köyü’nde yaşamak, gerçekten kolay değil. Burada yaşamak biraz maceraperest kişiliklere hitap ediyor diyebiliriz. Diğer yandan burası, macera sever gezginleri de ilgilendiriyor. Dağlık alanlar, uçurum kenarları ve köyün doğa ile iç içe atmosferi turistlerin ilgisini çekmeye başlamış. Kışın köye ulaşım olmasa da Lukomir Köyü, yaz ayları farklı bir gezi planlarının ana hedefi olabiliyor. Bölgeyi ziyaret eden turist sayısının artması buna işaret.

Orta Çağ Avrupası’nı merak edenleri o çağlara götüren ve ilginç bir hayat sunan Lukomir Köyü, günümüzün nadir yerleşim bölgelerinden biri. Saraybosna’ya gezmeye gidip Lukomir Köyü’nü görenlerin şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kışın buraya gitmenin doğru bir tercih olmadığını hatırlatmak gerekiyor.

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*