Bitcoin Belgeseli ile Kripto Para Hakkında Bilgi Edinin

5 farklı Bitcoin belgeseli ile kripto para ve bitcoin hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Bitcoin teknolojisi size karmaşık geliyorsa işte seyirlik öneriler:

Kripto Para Bilgisi Veren 5 Farklı Bitcoin Belgeseli

Yaklaşık 1-2 yıl önce herkes Bitcoin hakkında konuşuyordu. Borsa ile ilgilenenler, yeni teknolojilerden kazanç elde etmek isteyenler Bitcoin ile fazlasıyla içli dışlıydı. 2017 yılı bu dijital paranın yükselişe geçtiği bir yıl oldu. 2018 yılı ise yatırımcıları biraz üzdü ve Bitcoin eski popülerliğini kaybetti. Fakat uzmanlar, 2019’un Bitcoin yatırımcıları için umut vaat eden bir yıl olacağını söylüyor.

Bitcoin nasıl alınır sorusu bir yana herkes bu farklı para biriminin neler yapacağını merak ediyor. Bitcoin hakkındaki yorum ve görüşlere baktığımızda bankaları yok edecek diyen de var, yakın gelecekte gerçek paranın yerini alacak diyen de… Kripto para dünyasında özel bir yeri olan Bitcoin’in geleceği şimdilik bir soru işareti.

Bitcoin Temalı Belgeseller ile BTC’ye Farklı Bir Bakış

Bu dijital paradan beslenen sadece yatırımcılar değil. Bitcoin’in ilgi çekici olması, farklı belgesel ve filmlerin yapılmasına da yol açtı. Bitcoin artık beyaz perdede. Bu kadar ses getiren bir şeyin film veya belgesel olmaması zaten düşünülemezdi. Bu yapımları izlemek için ekonomist, borsacı, bahisçi ya da daha farklı bir unvana sahip olmaya gerek yok. Özellikle “gelecek kripto paraların dönemi olacak” diyen gözüpek uzmanlar ile aynı dönemde yaşadığımızı düşünürsek…

4-5 yıl önceye kadar gittiğimizde farklı Bitcoin belgeselleri ile karşılaşıyoruz. Bunların bazıları film tadında. Bitcoin ile ilgiliyseniz bu yapımlar kaçmaz. Kripto paraları farklı bir şekilde mercek altına alan Bitcoin belgesel ve filmleri arasında çeşitli yapımlar var. İşte bunlar arasında en çok ses getirenler…

  • Banking On Bitcoin

2016 yapımı Banking On Bitcoin isimli belgeselin konusu, kripto paranın hayatımızı nasıl etkileyeceği. Belgeselde Bitcoin’in nasıl ortaya çıktığı da mercek altına alınıyor. Bitcoin, internetten sonra en çarpıcı buluş mu? Bu belgeseli izleyerek bu soruya cevap verebiliriz, tabi ki kafalar karışmazsa. Belgeselin yönetmeni Cristopher Cannucciari. Arama motoruna Banking On Bitcoin izle yazmak, bu belgesele ulaşmak için yeterli. Aynı zamanda bu Bitcoin belgeseli Netflix üzerinden de izlenebiliyor. Ancak Youtube, belgeseli izlemek isteyenlere daha pratik bir deneyim sunuyor.

  • Bitcoin: The And of Money as We Know It

2015 tarihli bu yapım, en uzun isme sahip Bitcoin belgeseli. Bu gereksiz ayrıntıyı verdikten sonra belgeselin derinlemesine işlediği konuyu söyleyelim: Bitcoin, bankaları nasıl etkileyecek? Belgesel, ilk çağlardaki takas ve alış veriş sisteminden başlayarak hikayesini anlatıyor. Tarihsel yolculuk garantili bu belgeselin yönetmenlik koltuğunda iki kişi var. Aynı koltuğa oturan yönetmenlerin isimleri, Torsten Hoffmann ve Michael Watchulonis… Youtube’da belgeselin tam haline ulaşmak mümkün.  Ancak fragmanı daha çok ilgi çekebilir.

  • Life On Bitcoin

Bu belgeselde ise Bitcoin’in etkileri, evli bir çiftin günlük yaşamı üzerinden anlatılıyor. Bu çift, yaklaşık 3 ay boyunca dolar ve başka bir para birimi kullanmıyor. Tüm alışverişlerini sadece Bitcoin ile yapmaya çalışıyor. Belgesel, Bitcoin kullanarak nasıl yaşanır sorusunu yöneltiyor ve bu soruya cevap arıyor. Travis Pitcher ve Joseph Lebaron belgeselin yönetmenleri. Bu yapımın Bitcoin temalı ilk belgesel olduğu söyleniyor. İzlemek için Life on Bitcoin izle yazıp aratmak yeterli değil. Bunun için farklı platformlara ihtiyaç var. Fragmanı ise burada:

  • The Rise and Rise of Bitcoin

Bir diğer Bitcoin belgeseli 2014 tarihli bu yapım. Belgeselde bir yazılımcının Bitcoin’i keşfetmesi ve Bitcoin (Blockchain) teknolojisine yaptığı katkı anlatılıyor. Yönetmeni Nicholas Mross olan belgesel, dijital para anlayışını farklı açılardan mercek altına alıyor.

  • Cyrpto

Cyrpto ise bir belgesel değil; baştan aşağı bir film. Cyrpto, Hollywood’un Bitcoin’e el atmasıyla ortaya çıkmış bir film. Filmin yönetmeni John Stalberg Jr. Oyuncu kadrosu dikkat çekici olan filmin başrollerinde Kurt Russell, Alexis Bledel, Luke Hemsworth yer alıyor. Filmin, diğer Bitcoin belgeselleri gibi öğretici bir tarafı yok. Fakat filmde para aklama ve kripto paralar arasında bir bağ kuruluyor.  Cyrpto filmi, dijital para konusuna derinlemesine eğilmese de Bitcoin ve kripto para temalı Bitcoin filmleri arasına giren bir yapım. Hatta Cyrpto için dev bir bütçeye sahip olan Bitcoin temalı ilk Hollywood filmi diyebiliriz.

Bitcoin belgeselleri ve Bitcoin filmleri bunlarla sınırlı değil. Ancak en çok bilinenler arasında bunların olduğunu söylemek mümkün. Bu belgesel ve filmler, Bitcoin hakkında giriş ve başlangıç bilgileri edinmek için ideal bir yöntem olabilir. Türkçe dublaj Bitcoin belgeseli izlemek için henüz erken belki, ancak altyazılı belgesellere kolayca ulaşılabiliyor. Bitcoin al sat işlemleri daha da yaygınlaştıkça odağına kripto paraları alan daha kaliteli yapımlar ile karşılaşacağımız kesin.

İlginizi Çekebilir: Bu Tür Filmler Kilo Aldırıyor

İlginizi Çekebilir: Piktogram Nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*