Kültür/Rehber

Ahşap Baskı Nasıl Yapılır? (Ksilografi-Ağaç Baskı)

Baskı teknolojisi yıllar içinde geliştikçe, insanlar görüntülerini tuval, metal ve akrilik dahil neredeyse her düzleme aktarmanın yollarını buldular. Üstüne baskı yapılan en çok yönlü ve emsalsiz yüzeylerden biri de ahşaptır. Ahşap bloklara baskı yapmak, zamanın geçiciliğine karşı koyan ve görüntünüze özel bir etki veren organik bir fotoğraf oluşturur. Bu işlemle, görüntünüz ahşapla birleşir ve greni mürekkebin içinden görürsünüz.

Ağaç Baskı Nedir? (Ahşap Baskı)

Nesnede yansıyan gren nedeniyle vuku bulan baskıların her biri farklı karakterlidirler ve birbirine benzemezler.

 • Görüntünüzü diğer fotoğraflarla dolu bir galeride öne çıkarmak
 • Birine eşi benzeri olmayan bir hediye vermek veya
 • Duvarınızda sadece göz alıcı bir resim sergilemek istiyorsanız,

ahşap baskılar bunları yapmanın mükemmel bir yoludur.

Fotoğrafınızı ahşap bir baskıya koyduğunuzda, bir tabiat varlığına baskı yaparsınız. Bu özellik, izleyicilerin dikkatini çeken ve onların iki kez bakmalarını sağlayan bir izlek yaratır. Ahşap girdapları veya ahşabın sıcak tonu, bakışları büyüleyen bir ambiyans katar. Fotoğrafınızın belirli ayrıntılarını vurgular ve onu topraksı, rustik bir hisle başka bir düzeye taşır. Baskıyı doğru resimle eşleştirdiğinizde ellerinizde çarpıcı bir dekor elde edersiniz.

Ahşap Baskı Özellikleri

Benzersizlik: Konuklarınızın ahşap fotoğraf serginizde fark edeceği ilk şeylerden biri ahşap lifindeki desenlerdir. Doğal malzemeler üzerine baskı yaptığınızda, her bir ahşap bloğunun içindeki organik girdapları görebilirsiniz. Elbette bu özdeklerin her biri ayrıksıdır ve aynı görüntünün iki baskısı özdeş olmaz. Bu özellik, biriyle olan ilişkinizin benzersiz doğasını göstermeniz için ahşap baskınızı mükemmel bir hediye seçimi olmasını sağlar. Ahşap baskı, kolajlar ve özel görüntüler yaratmanız için de harika bir seçimdir. Böylece bağlantı dizisini korurken görüntü türünü diğer fotoğraflardan ayırt edebilirsiniz.

Renk Tonu: Ahşap baskıların bir diğer kritik öğesi de renksel yoğunluğudur. Ahşap plakalar üzerine basılan resimler biraz sarımsı bir renk alma eğilimindedir. Tonu biraz etkileyen sarı renk görüntüsü,  çekici bir özellik katar. Sepya tonu olan bu renkli tayf, resme ahşabın bir tonu gibi görünme hüviyeti kazandırır. Sıcak karakterli bu renk, ahşabın renk varyasyonları da baskınıza bir miktar benzersizlik katar. Her bir ahşap nüvesi, ağaçların arı biçimlenişi sebebiyle ayrımlı bir renk panoramasına sahiptir. Bu da çalışmalarınızı daha özgün hale getirmenizi sağlar.

Pratiklik: İnsanlar ayrıca, çalışması kolay olduğu için resimlerin tahta bloklar üzerine basılmasını severler. Suya ve ısıya metanetli olan baskılarınız, böylece çocuklarla veya evcil hayvanlarla dolu bir evde bile uzun süre kalitesini korur. Herhangi bir fotoğraf gibi dışarıya, bir garaja veya iç mekana yerleştirebilirsiniz.

Temizlemesi Kolay: Ahşap fotoğraf vitrinlerinizi sünger ve sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Lekeleri ve parmak izlerini baskıdan kolayca çıkarabilirsiniz.

Çok Yönlü: Ahşap baskılar ayrıca bir dizi sergileme seçeneği sunarlar. Örneğin bunları duvara, bir çerçeveye veya standa asarak müstesna bir tezyinat yaratabilirsiniz.

Dayanıklı: Ahşap baskılar aynı zamanda inanılmaz derecede dayanıklı ve esnektirler. Çocuklarınızın oyun odası dahil evin farklı bölümlerinde gürbüz bir dekor görevi üstlenirler.

📢İlginizi Çekebilir:➡️Gravür Nedir?

Ahşap Baskı Nasıl Yapılır?

Ahşap baskılar oluşturmak, boya süblimasyonu adı verilen bir baskı metodu gerektirir. Başkalaşım prosesi süblimasyondan kasıt şudur; boyaları yüzeye aşılarken kimyevi mahiyetlerin vuku bulmasıdır. Bir madde sıvı fazı atladığında ve doğrudan katıdan gaza geçtiğinde ortaya çıkan kimyasal sürecin kendisidir. Özel bir mürekkeple teşekkül eden formasyondaki bu metamorfoz, odunun aşılanmasına yardımcı olur.

UV yazıcılar, boya süblimasyonuyla sıvı mürekkebi gaza dönüştürür. Ahşap yüzeyine itilen işlem sonucunda, mürekkep tekrar katı hale gelir. Mürekkep parçacıkları tekrar katı hale geldiklerinde yüzeyde sıkışırlar. Renk segmentleri artık ahşap özdeğine aşılanmıştır.

Görüntünüz tersine süblimasyon boyaları kullanarak transfer kağıdına basılır. İcracılar görüntünüzün renk profiline özel önem vermelidir. Çünkü manuel inceleme adımı olmadan süblimasyon boyaları hatalı olabilir. Bu nedenle fotoğraflarınızdaki ince ayrıntıları gözeten bir baskı şirketi bulmaya özen gösterin.

Sonraki aşama şu basamaklardan oluşur:
 • Transfer kağıdını ahşap plakanın üstüne dizip bir ısı presine gönderirler.
 • Boyalar ısı presinde gaz haline süblimleşir.
 • Daha sonra pres, bu gaz halindeki boya parçacıklarını katılaşmadan önce ahşabın içine iter.
 • Bu devinim, tasallüp sürecinin ahşabın üstünde tamamlanmasını sağlayarak onları malzemenin kalıcı bir unsuru haline getirir. Dolayısıyla renklerin ahşapla eklemlendiği bir biçim hasıl olur.

Boya süblimasyonu, yüzeyle kalıcı olarak aşılanarak canlı renkler sunan mükemmel bir tekniktir. Metal, cam ve akrilik gibi çok çeşitli yüzeylerde de kullanabilirsiniz.

Ahşap Üzerine Baskı Seçenekleri

Ahşap baskılar, otoğrafınızın boyutu ve montaj yöntemi dahil olmak üzere çeşitli seçeneklere sahiptir. Malzemenin doğası gereği, ahşap baskıların tümü güzel bir mat yüzey alır ve bu da baskınızın parlamaya direnmesini kolaylaştırır.

 • Çerçeve: Ahşap baskınızı şık modern bir çerçeve ya da topraksı ve rustik bir şeyle çevreleyebilirsiniz.
 • Delik Kesikleri: Ahşap baskılar, arkada anahtar deliğine benzer oyuklarıyla birlikte gelir. Bu anahtar deliklerini kullanarak duvarınıza kolayca -kolaj görüntüsü oluşturarak- asabilirsiniz. Kesikleri baskının hem dikey hem de yatay kenarlarında bulabilirsiniz böylece onu uygun şekilde yönlendirebilirsiniz.
 • Stand: Ahşap baskıları bir ayaklık (ürünü sergilemek için) ile de kullanabilirsiniz. Fotoğraf baskınız ile aynı yüksek kaliteli ahşaptan yapılmıştır ve alttan beşiklidir/kızaklıdır (cradle). Bu nesne, fotoğrafınızı masa veya masa gibi müstevi bir yüzeye asmanıza olanak tanır. Bu rustik ekranı bir komodin veya mutfak bankosuna ekleme yaparak da kullanabilirsiniz. Mühim bir tezyinat aracı şeklinde kullanabileceğiniz bu malzeme ile tüm bakışları baskınıza çevirebilirsiniz.

Ağaç Baskı Teknikleri

Öznenizin fotoğrafını açık renkli bir background üstünde çekerek uygulamaya başlayabilirsiniz. Böylece arka plan görünmez, bu nedenle nesnenizi ahşap bir blok üzerinde mükemmel bir şekilde kesersiniz.

 • Görselinizin kenar kısımları boyunca beyaz şeritler geçirin. Doğal grenle görünen çerçeveler oluşturmak için farklı desenler kullanabilirsiniz. Eski moda bir polaroid baskıyı yeniden oluşturun veya resme şık kenarlıklar ekleyin.
 • Açık renkler, basılma şekilleri nedeniyle ahşap baskılarda en iyi sonucu verir. Birçok baskı biçimi gibi, süblimasyon da aslında beyaz rengi yazdırmaz. Bunun yerine, temel rengi kullanmak için mürekkepleri karıştırır.
 • Ağaç dokusunuz gösterdiğinizden emin olmak için çok fazla koyu renkli resimler kullanmaktan kaçının. Koyu mürekkepler ahşabı örter. Bunun yerine, açık renklerin çoğunluğuyla veya açık tonların, orta tonların ve gölgelerin iyi bir karışımıyla yazdırmayı deneyin. Bu renkler, güzel ahşap damarını ortaya çıkarırken görüntünüze tanım katacaktır.
 • Sepya tonu elde etmek istiyorsanız, çok fazla parlak renk kullanmaktan kaçının. Görüntünüzün daha eski görünmesini sağlamak için bol miktarda ışık kullanın.
 • Ahşabınızla billur bir ahenk yakalayan bir imaj arzuluyorsanız sıcak tonlar kullanın. Ahşabın üstüne yazdırmanın kağıda yazdırmakla benzeşmediğini unutmayın. Sıcak tonlar, bu sarımsı renk tonuyla iyi bir şekilde eşleşir. Renkler daha fazla vurgulanır ve baskı sırasında renkleri farklılaştırmak daha zordur.
 • Bir ahşap fotoğraf ekranının doğal hissine uyması için, daha rustik ve organik görüntüleri düşünün. Doğa fotoğrafları ve manzaralar, portreler kadar iyi çalışır.

Her baskıda olduğu gibi, görüntünüzün baskı boyutu için yeterince yüksek bir çözünürlüğe sahip olması gerekir. Ayrıca photoshop’ta da soluk bir ahşap doku görüntüsünü fotonuzun altına katmanlayarak ahşap baskı görünümünü simüle edebilirsiniz.

📢İlginizi Çekebilir:➡️Natürmort Rehberi

Ahşap Kütük Üzerine Baskı İşlemini Nasıl Yapabilirsiniz?

Herhangi bir fotoğrafı veya resmi tahtaya nasıl aktarabiliriz: Mod podge veya başka herhangi bir tuhaf şeye ihtiyacınız yok. Ahşap baskı için ne mi lazım; İhtiyacınız olanlar;

 •  mumlu kağıt (waxed paper)
 • bir yazıcı
 • işlenmeyen bir ahşap
 •  Ve tabii ki bir fikir/rüya veya tahayyül.

Yazıcı derken inkjet yazıcınız olmalıdır diğer türlüsü bu iş güç.

Ahşap Üstüne Baskı Nasıl Yapılır?

 • Standart bir yazıcı kağıdı ölçüsünde birkaç yaprak yağlı kağıt kesin.
 • İnsicamlı, açık renkli bir tahta tanesi ile işleme başlayabiliriz. Birden fazla tahta, odun vb. materyal bulmanız iyi olur çünkü pratik yaparsınız.
 • Şimdi ise yüksek çözünürlüklü bir resim bulun. Tabiki kendi görselinizi de bu emsalsiz iş için uyumlandırabilirsiniz.
 • Mumlu kağıdınızın bir sayfasını printera koyun ve yazdır’a tıklayın.
 • Mumlu kağıdın yazıcıdan çıkarken mürekkebi bulaştırdığı için kendi altına yuvarlanmamasını sağlayın.
 • Görüntünüzü/resminizi ahşap özdeğinizin istediğiniz yerine koyabilirsiniz. Ancak unutmayın ki resmi daha sonra taşıyamazsınız. Resmi koyduktan sonra değiştirmeyin çünkü mürekkebin yayılım riski olduğundan görselinizi bozabilir.
 • Şimdi mumlu kağıdı tahtadaki görselin üstüne yayın ve sıkı kavrayın. Bir kredi kartının kenarını resmin üzerine biraz bastırarak yana doğru kaydırın. Bunun amacı mürekkebin mumlu kağıttan ahşaba itilmesini kolaylamaktır.
 • Bu işlemi sert yapabilirsiniz ancak mumlu kağıdınızı yırtacak kadar da sert olmasın. Mürekkebin ahşaba iyi aktarıldığını anlamak için kağıdı yavaşça kaldırıp ahşaba bakın. Eğer net olmadıysa kağıdın üstünde biraz daha kredikartının kenarını gezdirin.

Bu tekniği eski kasa, masa veya sandalye gibi pürüzsüz formlu münezzeh ahşapta kullanabilirsiniz. Aşınma ya da yıpranma olursa ahşap mühürleyiciyle eserinizi koruyabilirsiniz.

5 Adımda Pratik Ahşap Baskı Tekniği

 1. Mumlu kağıt yapraklarını bilgisayar kağıdı boyutunda kesin.
 2. Görüntünüzü herhangi bir Inkjet yazıcı ile mumlu kağıda yazdırın. (Sahip olduğunuz fotoğraf programını kullanarak önce görüntüyü ters çevirmelisiniz) Bazı yorumlarınıza yanıt olarak hayır, hangi tarafa yazdırdığınız önemli değildir. Mumlu kağıdın her iki satıhı da mumludur.
 3. Resmi dikkatlice ahşabınızın üzerine yerleştirin (ıslak tarafı aşağı bakmalı) ve ardından bir kredi kartı ile ovalayın.
 4. Mumlu kağıt çıkarılır ve mürekkep artık tahtaya aktarılır.
 5. Dilerseniz mat bir ahşap tamirat macunu ile örtebilirsiniz.
ahşap baskı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir