Akıllı Tişört: Samsung’un Dijital Doktoru

Nesnelerin interneti, kapsama alanını gitgide genişletiyor. Akıllı saat, akıllı ayakkabı -ve daha da fazlası- derken akıllı tişört ile de tanışmış olduk. Bu fikri bize sunan hepimizin yakından tanıdığı bir dev: Samsung…

Samsung tarafından geliştirilen akıllı tişörtün kullanım alanı biraz farklı. Bu tişört ile hastalıkların önlenmesi planlanıyor. Tişörtün geliştirilme amacı, zatürre ve bronşit gibi hastalıkların önüne geçmek. Aynı zamanda bu akıllı tişört, astım ve Koah gibi kronik akciğer rahatsızlıklarını da teşhis edebiliyor.

Akıllı Tişört Hastalıkları Nasıl Tespit Ediyor?

Samsung, geliştirdiği akıllı tişörtü ile dijital doktor servisi sunuyor diyebiliriz. Çünkü tişörtün yetenekleri, uzman ve tecrübeli bir doktorla hemen hemen aynı. Örneğin kapsamlı bir akciğer incelemesi yapan tişört, solunum yolu hastalıklarını tespit edebiliyor. Bunun için kişilerin nefes sıklığını ölçüyor ve bireysel özelliklerini detaylı incelemelerden geçiriyor. Diğer fonksiyonlara bağlı olarak da kişilere doğru bilgiler sunmaya çalışan tişört, farklı rahatsızları tespit etme konusunda başarılı.

İlginizi Çekebilir: Hayat Kurtaran Akıllı Kol Saati

Akıllı tişört, teşhisi beden kitle endeksine ve kişinin sağlık geçmişine göre yapıyor. Tişörtün teşhis koyabilmesi için bu bilgileri bilmesi gerekiyor. (örneğin kişinin yaşı, cinsiyeti, kilosu, geçmişteki rahatsızlıkları vb.) Bu bilgiler, tişört ile bağlantı kuran akıllı telefonlar aracılığıyla tişörte aktarılıyor. Tişörtün üzerinde ise sensörler bulunuyor. Tişört, sensörler aracılığıyla teşhis koyarak kişilere olası rahatsızlıklarını önceden bildiriyor. Böyle bir teknoloji için mutlaka bir tişörte ihtiyaç yok. Sağlık taraması yapan bu teknoloji, başka kıyafetlere de entegre edilebiliyor.

akıllı tişört

Akıllı tişörtün yetenekleri, sadece hastalıkları teşhis etmekle sınırlı değil, aynı zamanda kişilere öneriler de sunuyor. Kişilerin nefes alıp verme şekline göre yeni tavsiyelerde bulunan tişört, herkese daha sağlıklı bir yaşam sunmak için adeta tüm hünerlerini sergiliyor.

İlginizi Çekebilir: Nike’tan Akıllı Ayakkabı

Teknoloji devi Samsung, kişisel sağlık uzmanı olarak görev yapacak olan bu akıllı tişörtün patentini geçtiğimiz günlerde aldı. Ürünün piyasaya ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Ancak yetkililer, bu akıllı tişört ile tanışmak için uzun bir süre beklemeyeceğimizi belirtiyor.

Kaynak: LetsGoDijital

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*