Aleyna Tilki-Yalnız Çiçek Klip İncelemesi

“İz bırakan bir pop star olmak için işe erken başlamak gerek” düsturuna fazlasıyla bağlı kalan Aleyna Tilki, küçük yaşta Türk pop müzik piyasasına katıldı. Aleyna Tilki “neden bizim ergen pop starımız yok” serzenişlerinin yükselmeye başladığı bir dönemde hayatımıza dahil olurken, kendine has özellikleriyle farklı görüşlerin belki de hiçbir zaman birleşemeyeceği bir etki bıraktı. Pantene Altın Kelebek ödül töreninde ağlayarak kendinden bahsetmesi kafasının karışık olduğuna işaretti. Kafası karışık olan yeni bir pop starın çekeceği klibin de tam kıvamında olması beklenemezdi.

Yönetmen Aleyna Tilki

Yalnız Çiçek isimli şarkı Yıldız Tilbe’ye ait. İlk kez 1994 yılında Yıldız Tilbe’den dinlediğimiz bu şarkı, Aleyna Tilki’nin 2018’de ses getiren çalışmalarından biri oldu. Aleyna Tilki, başarılı bir şekilde yorumladığı Yalnız Çiçek şarkısı ile aynı zamanda “bakın ben klip de çekebiliyorum” mesajı vermekte.

aleyna_tilki_klipleri

Genç şarkıcı, yukarıdaki tweetinde gece olduğu için uyuyacağını söyledikten sonra klibin yönetmeninin kendisi olduğunu belirtiyor. Pop star olma yolunda ilerleyen Aleyna Tilki’nin aynı zamanda klip yönetmenliğine soyunması “dur ne bu acele” dememize neden oluyor. Anlaşılan her şeyin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini herkes gibi Aleyna Tilki de istiyor.

Klip başlığında Aleyna Tilki’yi denizin kıyı ile birleştiği kayalık bir alanda görüyoruz. Denizden çıkmadığı kıyafetlerinin kuru olmasından anlaşılıyor. Orada olmasının nedeni, denizi aşmak. Ancak;

denizin kenarında oturarak veya suya bakarak denizi aşamazsınız.

aleyna tilki yalnız_çiçek

Aleyna Tilki, çaresizlik içinde kayaların üzerinde otururken korkunç ifadeye sahip bir ayı tarafından izlendiğini görüyor. İşte içinde bulunduğu mutsuzluk denizini aşmak için bu büyük bir fırsat… Alice Harikalar Diyarı’ndaki beyaz tavşan gibi bir rol üstlenen bu ayı, Aleyna Tilki’nin geçireceği değişimin başlangıcına işaret ediyor. Bunun yanı sıra Ayı simgesini şu şekilde de yorumlayabiliriz:

İnce düşünemeyen ve etrafındakilere zarar verecek kimselerin halini ve ahmaklarla dostluk eden kimsenin düşeceği durumları izah etmek.

(Klibin sonunda Aleyna Tilki’nin içine düştüğü durum, bize ve dönüşüm geçiren kişiye önceden izah edilmek isteniyor olabilir)

İlginizi Çekebilir: Mahsun Kırmızıgül Sevdalıyım Klip İncelemesi

Sonuç olarak Aleyna Tilki, bu ayıyı takip ediyor ve yepyeni bir hayata adım atıyor. Bu hayatı oluşturan kavramların temelinde kötülüğün yer aldığını beyaz ayının korkunç ifadesinden anlıyoruz. Aynı zamanda ayının arkasında duran 3 karakterin de Aleyna Tilki’yi yoldan çıkaracağı o kadar kesin ki. Karakterlerin aksesuar ve makyajları, bu fikri bariz bir biçimde veriyor. Nitekim Aleyna Tilki’nin ayı ile birlikte arabaya tıkılmasından sonra farklı bir sürece giriyoruz.

aleyna_tilki_klipleri

Kıpkırmızı giyinen karakterin duruşuna ayrı bir parantez açmak gerek. Bu karakteri sürekli olarak 4 parmağı ceketinin içinde, başparmağının da ceketin dışındayken görüyoruz.  Bu duruş kimine göre mason duruşu, kimine göre üniformalı asker duruşu, kimine göre kökü Bilge Kağan’a dayanan Türk duruşu, kimine göre alçak gönüllülüğü temsil eden bir duruş… Ne de olsa herkesin bir duruş uydurma hakkı var.

Kötülerin Güvenli Konağı Şato

Arabaya bindirilen Aleyna Tilki, orman içinde bulunan şato benzeri bir eve zorla götürülüyor. İşte burası Aleyna Tilki’ye operasyon yapılacak yer. Aleyna Tilki değişim geçirirken farklı imajlarla yaşanılan alan betimleniyor: Örneğin bisiklet, süt banyosu, pizza, donut, lavabonun içine boca edilen bim makarnası, -makarna bim’den olmayabilir- iki litre şişe süt… Gerçekten tam bir ev hali… (Jigsaw bisikletinin ne işi vardı demeden edemiyor insan)

Aleyna Tilki, ortama baya alıştı derken karşımıza yeni bir adam çıkıyor. (Emrah Karaduman) Nerden geldiğini ve kim olduğunu bilmediğimiz bu adam, Aleyna Tilki’yi görünce “oo ormanda yalnızız” diye tam sevinecekken diğer 3 kötü karakter ortaya çıkıyor. Daha sonra bu karakterlerin Aleyna Tilki’ye hizmet ettiklerini anlıyoruz. Artık kötülüğün kraliçesi olan Aleyna Tilki, renkli hizmetkarlarına Emrah Karaduman’ı göstererek “alın bu arkadaşı al al al al” diye emir veriyor. Muhtemelen semaptik ve korkunç köşkünde tek başına sıkılan Aleyna Tilki, kendisine bir eş arıyor.

Son Olarak…

Aleyna Tilki, Altın Kelebek ödül töreninde ağlayarak “gerçek beni göstermenin zamanı geldi” demişti. Yalnız Çiçek klibi, gerçek Aleyna’yı ve Aleyna’nın dönüşümüne işaret eden bir çalışma olarak yorumlanabilir. Bakalım Aleyna Tilki’nin sonraki kliplerinde hayranlarını bekleyen sürprizler neler olacak…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*