Apple Watch: Kimyasal Gaz ve Kötü Kokuların Düşmanı

Havadaki tehlikeli gazları tespit etmek zordur. Havayı soluyup tadını almadan ya da cildimizi tahriş etmeden tehlikeli gazlar ile karşılaştığımızı anlamayabiliriz. Peki, havadaki zararlı gazları küçük bir cihaz ile tespit etseydik nasıl olurdu? Bu fikir kulağa hoş geliyor. Peki, gaz veya koku tespiti yaptığımız bu cihaz, küçük bir kol saati olsaydı… Bu kulağa daha da hoş geliyor. O halde Apple Watch ile tanışma vakti…

Belki de hayat kurtaracak bu tespitleri yapan sadece Apple Watch olmayacak. Gelecekte piyasaya sürülecek Iphone modelleri de bu tespitleri yapabilecek. Bu fikirler henüz hazırlık aşamasında. Gerçek olur mu olmaz mı bilinmez ancak şunu söyleyebiliriz: Geleceğin hayatı kolaylaştırma çabası, hem heyecan veriyor hem de şaşırtmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir: Vücut Isınızı Değiştiren Bileklik

Apple Watch ve Iphone Modelleri ile Koku Tespiti

Apple ürünlerinin görünmez düşman gazları tespit etme dışında daha farklı bir amacı daha olacak. Örneğin insanlardan gelen kokuları tespit etmek gibi… Bir saat ya da akıllı telefon vücudumuzu koklayacak. Bu işlemi yine görünmeyen bir tehlikenin olup olmadığını anlamak için yapacak.

apple-watch-iphone-sağlık

Havadaki gazlar bir yana Apple cihazların insanların neden koktuğunu tespit etme gibi bir hizmeti daha olacak. Apple Watch ve Iphone modellerinin koku tanıma kabiliyetini küçümsememek gerekiyor. Çünkü vücut kokusu, sinsi bir hastalığın başlangıç belirtisi olabilir. Bu cihazlar, gelecekte bizi bekleyen ancak görmediğimiz tehlikeleri bize gösterebilir. Apple, bunları insanlara göstermek için ürünleriyle adeta sağlık dağıtmaya hazırlanıyor.

Apple’dan Yine Harika Bir Hikaye

Apple, küçük bir saat veya telefon ile gaz, koku ve hava kirliliği tespiti yapmak için farklı uygulamalar geliştirmeye başladı. Bunlardan biri Kompakt Parçacıklı Malzeme Sensörü. Apple, bu uygulamasıyla hava kirliliğini tespit etmeyi planlıyor.

İlginizi Çekebilir: Hayat Kurtaran Akıllı Gözlük

Apple’ın geliştireceği bir diğer uygulama “çevre algılama sistemleri” ile ilgili. Bunu ise havadaki kimyasalları tespit etmek için geliştirmeye hazırlanıyor. Yetkililer, bu uygulamanın çalışma prensibini şu şekilde özetliyor: “Sistem, bir çip üzerindeki mikro elektrik mekanik sisteme yerleştirilen ve belli aralıklarla ayarlanan iyonik sıvı sensörlerinin kullanılmasıyla çalışıyor. Bu sensörler, havadaki birden fazla kimyasal türünü ölçmek için kullanılabilir”

apple watch akıllı-saat-özellikleri

Apple’ın devrim yaratacağa benzeyen bu ürünlerini ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor. Bu ürünlerin hedeflediklerini yapma konusunda ne kadar başarılı olacağı da merak konusu. Bu yüzden hazırlıkların tamamlanması için biraz daha zamana ihtiyacın olduğu kesin.

Havadaki kimyasal gazlar, hava kirliliği ve vücut kokusundan hastalık tespiti… Apple, bu tespitleri yapacak olan akıllı saat ve telefon modelleriyle yine hafızalara kazınacağa benziyor; tabi ki her şey planlandığı gibi giderse…

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*