Avrupa Turları İçin İdeal Şehirler: Euro ve Dolar Kullanmadan Gezin

Euro ve Dolar’daki artış, ne yazık ki bazı planların ertelenmesine neden oldu. Yurt dışı seyahati, eskisine göre biraz daha zor. Ancak ben gezmeden yapamam diyorsanız, Euro ve Dolar’ın beklenmedik yükselişi sizi üzmesin. Çünkü bunun çaresi var. Euro ve Dolar kullanmadan yurt dışında gezebileceğiniz harika şehirlerin olduğunu siz de biliyorsunuz. O zaman keyifli Avrupa turları için ideal olan bu şehirlerin 5’ini gelin birlikte hatırlayalım.

Prag – Çek Cumhuriyeti

Euro ve Dolar kullanmadan çok ucuza Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek ister misiniz? Fazla düşünmeyin. Sadece uçak paranızı ayarlamanız yeterli. Çünkü Çek Cumhuriyeti’nin para birimi olan Çek Korunası, ucuz bir tatilin kapısını aralamanıza fırsat veriyor. 1 TL, 2020 Ocak itibariyle 4 Çek Korunası’na eşit. Bu da demek oluyor ki Türkiye’de harcadığınızın 4 katı kadarını Prag’da harcayabilirsiniz. Bu hesap, tutmayabilir ancak yine de Prag’ın ucuz olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Sanatın ve gece hayatının harika renklerini size sunan Prag, ucuzluğu ile harika bir tatil fırsatına olanak veriyor.

avrupa turları

Belgrad – Sırbistan

İçinizdeki tatil ateşini söndürecek Avrupa şehirlerinden bir diğeri Belgrad. Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı ve şimdi sıkı durun. Çünkü 1 TL, 18 Sırp Dinarı’na eşit. Artık Türkiye’de harcadığınız paranın kaç katını Sırbistan’da harcayarak fit olabilirsiniz, siz hesap edin.  Sırbistan’ı cazip hale getiren önemli bir faktör daha var. Sırbistan’a gitmek için vizeye gerek yok. Üstelik uçak bilet fiyatları da uygun. Şimdi sakin bir şekilde hazırlığınızı yapın ve Sırbistan’a gidip tatil hasretinize son verin. Bunu yaparak moralinizi bozan Euro ve Dolar’a da iyi bir cevap vermiş olacaksınız.

avrupa turları

Lviv – Ukrayna

Türk futbolseverlerin gözdesi olan bir diğer ülke Ukrayna. Sadece futbolseverlerin değil, ucuza harika yurt dışı tatili yapmak isteyenlerin de gözdesi. Ukrayna para birimi olan Grivna, 2020 Ocak itibariyle 0,25 TL’ye denk geliyor. Yani 1 TL, yaklaşık 4 Ukrayna Grivna’sına eşit. Daha fazla matematik konuşup kafaları karıştırmadan Ukrayna’nın ucuza seyahat edebileceğiniz harika yerlerden biri olduğunu hatırlatalım. Bu arada Ukrayna’ya gitmek için pasaport ve vizeye gerek yok. Yeni tip kimliğinizle İstanbul’a gider gibi Ukrayna’ya girebiliyorsunuz.

bükreş

Bükreş – Romanya

Geçen yıldan itibaren Doğu Avrupa’nın yıldızı daha da parlamaya başladı. Turistler, yıllardır gezdikleri yerden sıkılmış olacak ki Avrupa’nın doğusu daha fazla ziyaretçi çeker oldu. Bu bölgenin önemli şehirlerinden biri de Bükreş. Romanya’nın başkenti, görülmeye değer müzeleri ve renkli kültürü ile tatilcilere göz kırpan bir şehir. Ucuz olması da Bükreş’i popüler hale getiren önemli etkenlerden bir diğeri. 1 TL, 0,72 Rumen Leyi’ne eşit. Bükreş ekonomik Avrupa turları konusunda diğer şehirler kadar ucuz olmasa da yine de ülkemize göre daha ekonomik. Gidip görülmesi önerilir.

budapeşte

Budapeşte – Macaristan

Euro ve Dolar derdi olmadan gezebileceğiniz Avrupa şehirlerinden bir diğeri Budapeşte. Ucuz tatilcilerin en önemli merkezlerinden birinin Budapeşte olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 1 TL, 2020 Ocak itibariyle yaklaşık 49 Macar Forinti’ne denk geliyor. Daha ne olsun. Türkiye’de bir kere yaptığınız şeyi aynı parayla Macaristan’da 49 kere neden yapmayasınız!

İlginizi Çekebilir: Tatilciler için Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*