Balon Otel: 5 Yıldızlı Değil, 5 Milyon Yıldızlı

Herkes otele gittiğinde manzaralı bir odada kalmak ister. Fakat otellerin sunduğu manzara çoğu zaman bir tanedir. Tek bir cepheye açılan balkon ve tatmin edici seviyede bir manzara… Elbette her otelin tek açılı bir manzara sunduğunu söyleyemeyiz. Fakat dört bir yanı manzarayla kaplı olan ve doğa görüntülerini sunan otellerin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bir otele konaklamaya gittiğinizde karşılaştığınız manzaraları bir süreliğine unutun. Çünkü Balon Otel, hafızalara kazınan otel manzaralarını yıkmak için geliyor.

Farklı Boyutlara Açılan Odalar

İzlanda’nın güneyinde bulunan Skalholt bölgesinde yer alan bir otel, konseptiyle ziyaretçileri büyüleyen bir özelliğe sahip. Adı Buuble Hotel olan bu mekan, klasik otel anlayışından oldukça uzakta. Otelin odaları balondan oluşuyor ve konuklar bu balonun içinde ormanlık bir alanın ortasında kalıyor. Otel odasının dört bir yanı ağaç, kuş sesleri ve doğa manzarası ile kaplı. Burası önüm arkam sağım solum huzur diyebileceğiniz eşsiz bir yer…

Zemini hariç her tarafı manzara olan bu şeffaf oda, yaz ve kış ayları eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Balon otel, kış aylarında kuzey ışıklarını bile görme imkanı veriyor. Otel odasının sıcaklığı ise normal bir oda sıcaklığı kadar. Odalar, termostatlı ısıtma sistemine sahip. Bu sistem, odaların tüm kış sıcak kalmasını sağlıyor. Ayrıca otelde kalanlar oda sıcaklığını istedikleri gibi ayarlayabiliyor. Buna ek olarak yorgan ve çarşaflar da kışın ısıtma görevini başarıyla yerine getiriyor.

İlginizi Çekebilir: Bu Otelde Her Şey Buzdan

Balon odaların şişirilmesi havalandırma sisteminden gelen basınç ile gerçekleşiyor. İçerideki havanın temizlenmesi için ise sistem devreye giriyor ve her saat odanın içindeki hava temizleniyor. Aynı zamanda bu yöntemle odanın nem derecesi de ölçülmüş oluyor. Bu küçük şeffaf odada doğal olarak tuvalet ve duş imkanı yok. Ziyaretçilerin tuvalet, banyo ve mutfak için balonlardan çıkıp ortak alanlara gitmeleri gerekiyor.

balon otel buuble-hotel

Sonsuz Yıldızlı Balon Otel

Balon odalar şeffaf olduğu için akla şu soru gelebilir: Dışarıdan geçen biri odada kalanları görmüyor mu? Evet görmüyor. Çünkü odaların yakınlarında gezmek yasak. Otel yönetimi, bu konuda sıkı önlemler almış. Balon odaların yanına oda sahipleri dışında başka kimsenin yaklaşması imkansız. Ayrıca balon odaların her tarafı ağaçlarla kaplı. Biri balon odaya yaklaşsa dahi odanın içine görebilmesi zor.

İlginizi Çekebilir: Yeraltına İnşa Edilen İlk 5 Yıldızlı Otel

Otelin kurucusu Robert Robertsson, bu oteli soğukta dolaşmaktan sıkılan gezginler için yaptığını söylüyor. Ancak otelin çekiciliğinden etkilenmek için sadece gezgin olmaya gerek yok. Yıldızların altında ve doğanın ortasında bir gece kalma fikri herkese sıcak gelebilir.

Otel yönetimine göre bu balon otel, 5 yıldızlı değil; 5 milyon yıldızlı. Yolu bir gün buraya düşenlerin doğanın ortasında güvenli ve rahat bir şekilde uyumak için ciddi sebepleri olacak gibi.

Otelin web adresi

Kaynak

Bu arada balon otel konsepti sadece İzlanda’da yok. Fransa, Meksika, Avustralya balon otellere ev sahipliği yapan diğer ülkeler arasında.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*