Bebek Bezi Kontrolü ve Bebek Monitörü: Xtrava Butterfly

Yeni çocuk sahibi olan ebeveynlerin yardıma ihtiyaçları var. Hayat stresi ve para kazanma derdi derken bir de bebek bakımı, işleri daha da zorlaştırabilir. Peki, yeni çocuk sahibi olan anne babalara kimler yardım edebilir? Akla ilk olarak boş vakti olan aile üyeleri (anneanne, teyze vb.) ya da özel tutulan bir bakıcı geliyor. Bu kişiler bebek bezi değiştirme başta olmak üzere birçok konuda bebek bakımına yardımcı olabiliyor ancak teknolojinin de bu konuda faydalarını es geçemeyiz.

Teknoloji her geçen gün bebek bakımını daha da kolaylaştırıyor. Örneğin bebekler için kulak termometresi  ve bebeklerin ağlamasını tercüme eden mobil uygulama teknolojinin bebek bakımına sunduğu katkılar arasında. Gelecekte teknolojinin bu zorlu süreci daha da kolaylaştıracağını söyleyebiliriz.

Bebek Bezi Koklamak Yok!

Bebek bakımını kolaylaştıran bir başka ürün ise Xtrava Butterfly. Bu cihaz giyilebilir bir teknoloji ürünü. Bebeğinizin durumunu mobil uyumlu standart bir monitörden kontrol etmek yerine Xtrava Butterfly isimli bu cihazı kullanmanız yeterli.

Xtrava Butterfly’ın uzmanlık alanı, bebek bezi ıslaklığını kontrol etmek. Bu cihazı bebeğin bezine ya da kıyafetine taktığınızda bebeğinizin bezini ne zaman değiştireceğinizi size söylüyor. Dolayısıyla artık bebek bezi ile fazla samimi olmaya gerek yok. Bu cihaz, koklayarak ve dokunarak bebek bezi tespitini ortadan kaldırıyor. Bunun yerine daha pratik bir bakım anlayışı getiriyor.

bebek-bakım-ürünü

Tabi ki bir bebeğin bakımında gerekli olan tek şey, bezinin zamanında değişmesi değil. Bebeğin nefes alma süreci de önemli. Xtrava Butterfly, buna da çözüm getiriyor. Bu cihaz, bebeği yatağında ya da herhangi bir yerdeyken izliyor ve nefes durumuyla ilgili ayrıntıları ebeveynlere iletiyor. Diğer yandan bu cihaz, bebeklerin uykularını da analiz ediyor. Ortam sıcaklığını ve hava kalitesini ölçüyor, ebeveynleri konuyla ilgili bilgilendiriyor. Xtrava Butterfly’ın bir diğer farkı, günün her saatinde aktif olması. Her zaman bebeklerin durumlarını yakından izliyor. 7 gün 24 saat boyunca bebek sahiplerine fazlasıyla yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir: Hasta Bakımına Yardımcı Olan Robot

İlk Otonom Bebek Monitörü

Ebeveynleri ve bebekleri rahatlatan Xtrava Butterfly, tüm yeteneklerini bir dizi mikro güçle çalışan sensörler aracılığıyla sergiliyor. Bu cihaz, bebeklerin vücudundaki sinyalleri saptıyor ve yorumlamak için yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Ürünün web adresinde konuyla ilgili yer alan açıklamalar şu şekilde: “İnsan vücudu ne durumda olduğunu belli eden küçük sinyaller yayar. Bu sinyaller sıcaklık, titreşim ve küçük elektrik dalgaları gibi farklı formlarda gelir. Örneğin hastalandığımızda vücut sıcaklığımızın yükselmesi bu sinyale bir örnektir.  Xtrava Butterfly ise farklı formlarda gelen sinyalleri yakalar ve yapay zeka teknolojisi ile bu verileri karşılaştırır. Daha sonra yorumlar. Son olarak da verileri mobil uygulama ile ebeveynlerin akıllı telefonuna gönderir.”

Cihazın son 5 yıldır geliştirilme aşamasında olduğu söyleniyor. Son iki yılda da 5 yaşına kadar olan çocukların üzerinde test edilmiş. Şu ana kadar alınan sonuçların oldukça başarılı olduğu belirtiliyor. Xtrava Butterfly isimli bu küçük cihazı, bebeklerin kıyafetlerine takmak yeterli. Daha sonra ebeveynler istedikleri her yerden bebeklerinin durumunu kontrol edebilir.

Dünyanın ilk otonom bebek monitörü olarak yorumlanan bu cihaza 249 Dolar gibi bir fiyat biçilmiş. Cihazı resmi web adresi üzerinden satın almayı deneyebilirsiniz. Ancak cihazı satın almak için ABD’de ikamet etmek gerekiyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: 26 Dolarlık Bu Kol Saati Hayat Kurtarıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*