bisiklet kaskı nasıl seçilir
Kültür/Rehber

Bisiklet Kaskı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

En önemli bisiklet aksesuarları hakkında bir araştırma yaptığımızda listenin en başında bisiklet kaskını görürüz. Çünkü bisiklet kaskı, sahip olduğumuz en önemli şeyi muhafaza eder. Bu bakımdan bisiklet sürdüğünüzde kask takarsanız, güvenli bir sürüş deneyimi için en önemli kriteri yerine getirmiş olursunuz.

Olası bir dalgınlıktan veya şanssızlıktan kaynaklanan kazaların vahim sonuçlarını engelleme yeteneğine sahip olan bisiklet kaskı, en önemli bisiklet ekipmanları arasındadır. Hayati bir önem taşır ve bu nedenle genel standartlara uygun olmalı ve düzgün bir şekilde takılmalıdır. Peki, düzgün ve standartlara uygun bir bisiklet kaskı nasıl olmalıdır ve hangi özellikleri taşımalıdır?

Bisiklet kaskı nasıl seçilir?

İşte bisiklet kaskı satın alırken dikkat etmeniz gerekenler…

1. Havalandırma:

Kaskların rahatsız etmemesi için havalandırma özelliğine sahip olması gerekir. Yeterli bir havalandırma sistemine sahip olan bisiklet kask modelleri, özellikle sıcak yaz günlerinde aşırı derecede gereklidir. Daha iyi bir sürüş deneyimi için kaskların sahip olması gereken en önemli kriterlerden birinin havalandırma sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

2. Ağırlık

Bisiklet sürerken kafanızda ağır bir şeyin duruyor olması, rahatsız edici bir durum olabilir. Fakat bisiklet kaski seçerken bu durumu tersine çevirebilirsiniz. Daha ince kayışlı ve daha hafif bir dış yüzey, kaskın ağırlığını tahammül edici bir seviyeye getirir. Fakat daha rahat edeceğim diye de en hafif kaskı almak doğru değil. Bu yüzden ağırlık/hafiflik ayarlaması yaparken güvenlik kriterleri üzerinde durmakta fayda var. 200 gramdan az ağırlıkta olan kasklar en ideal olanlarıdır. Fakat hafiflik arttıkça maliyetin de arttığını ifade edelim. Bisiklet kask fiyatları ile ilgili iyi bir araştırma yapmanızı salık veririz.

3. Aerodinamik

Eğer bisikletiniz ile dilediğinizce hız yapmak istiyorsanız, aerodinamik özelliklere sahip kask modellerine yatırım yapmanız daha mantıklıdır. Çünkü bu tarz kaskların havalandırma delikleri ve pürüzsüz yüzeyi daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Ayrıca kuyruksu arka bölgesi de hava direncini azaltarak dengenizi korumanıza yardımcı olur.

4. MIPS Koruması

Aerodinamik özellikli kask gibi profesyonellere hitap eden bir diğer kask türü de mips korumalı kask modelleridir. MIPS, dış kabuk ile astar arasında kendi minimal sürtünme katmanını vererek başı koruyan bir teknolojidir. Çünkü gerçekte düştüğünüzde, kafanız daha sık bir açıyla yere çarpar ve beyinde zorlanmaya neden olan dönme/dönüş/dönel şiddeti yaratır. Mips korumalı kasklar beyne etki eden dönme şiddetini azaltmak için dizayn edilmiştir ve dönme kuvvetinin bir kısmını dağıtarak bir çarpışma durumunda ekstra koruma sağlar. Olası bir kaza ihtimalinde kendinizi garantiye almak için bu tarz kasklara da yönelebilirsiniz.

5. Uygunluk

Kaskın başınıza uygun olması da önemlidir. Önemsiz bir detay olarak görülse de başınıza büyük gelen bir kask, rüzgarı yediğinizde yerinden çıkabilir. Aynı zamanda kayışların gerginliği, iç astarı vb. kriterler de büyük önem taşır. Bu nedenle başınıza uygun olduğundan emin olmak için en mantıklısı test edip satın almanızdır. Ancak bu konuda tecrübeliyseniz internetten de kendinize uygun bir yol bisiklet kaskı siparişi verebilirsiniz.

Katlanır bisiklet kaskı ve gözlüklü bisiklet kaskı gibi modeller de sürüşlerinizi güvenilir hale getirebilir. Fakat hangi kaskı satın alırsanız alın yukarıda bahsettiğimiz kriterler üzerinde durmayı ihmal etmeyin. Bisiklet kaskı satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer özellikleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çıkarılabilir ve temizlenebilir iç ve dış malzemeler
  • İnce ayarlamalar yapmayı kolaylaştıracak bir kadran
  • Parlak renkli bir tasarım
  • Gelişmiş görünürlük

✅✅👉 Kamp Çadırı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir