Bisiklet Sürmek İçin Dünyanın En Güzel Şehirleri

Bisiklet sürmek için en uygun şehri arıyorsanız, bu listeye bakmadan geçmeyin. Şimdi biraz Avrupa’ya açılalım ve bisikletçiler için en uygun şehirlere göz atalım.

Bu Şehirlerde Bisiklet Sürmek Heyecanlandırıyor

Bisiklet, bazıları için bir çocukluk hayali iken bazıları için bir yaşam tarzıdır. Bisikletin önemi kişiden kişiye değişse de değişmeyen tek bir gerçek vardır: Bu gerçek, bisiklet ve hayatın birlikte daha eğlenceli olduğudur. Hayatı ne zaman tanımaya başlasak ya da rutin anlayışların dışına çıkıp yeni heyecanlar denemeye kalkışsak, yolumuzun kesişeceği araçlardan biri bisiklettir.

Bisiklet, hayatımızı güzelleştiren önemli detaylardan biri olsa da ne yazık ki yaşadığımız birçok yer, bisiklet sürmek için kullanışlı değil. Sağlıklı ve keyifli bisiklet deneyimleri için özel olarak ayrılmış mekanlara gitmemiz gerekiyor. Ancak bu durum, dünyanın her yerinde geçerli değil. Bisiklet keyfini harika bir şekilde yaşatan şehirlere de denk gelmek mümkün.

Şimdi bahsedeceğimiz şehirlerde hayatın bisiklet üzerine kurulmuş olması, gerçekten bisiklet severleri fazlasıyla kıskandırabilir. İşte hayat boyu bisikletinden ayrı kalamayanlara hitap eden birbirinden güzel şehirler:

amsterdam-bisiklet

Amsterdam

Bisiklet şehri deyince akla gelen ilk şehirlerden biri –belki de ilki- Amsterdam.  Dünyadaki ülkelere baktığımızda en gelişmiş bisiklet yolu ağına sahip ülkelerden biri Hollanda olarak biliniyor. Bu yüzden böyle bir ülkenin başkentinin de bisiklet deyince akla gelen ilk kentlerden biri olması son derece normal. Amsterdam için tam bir bisiklet şehri tabirini kullanabiliriz. Şehir içi ulaşımının neredeyse yarısı bisiklet ile yapılıyor.

İlginizi Çekebilir: Bu Ülkede Bisiklet Süren Para Kazanıyor

Bisikletin şehir içi ulaşımına etkisi % 39. Ayrıca şehirde yaklaşık 1120 adet bisiklet park etme alanı bulunuyor. Şehrin dümdüz olması da bisiklet kullanımını arttıran faktörlerden biri. Ayrıca 850 bin nüfusa sahip Amsterdam’da yaklaşık 1 milyon bisiklet olduğu söyleniyor. Eğer Amsterdam’da yaşayacaksanız, bisiklet kültürüne kendinizi fazlasıyla hazırlamanız gerek.

kopenhag-bisiklet

Kopenhag

Amsterdam gibi bisiklet şehri olarak bilinen kentlerden bir diğeri Kopenhag. Bisiklet şehri olan Kopenhag, bugünkü durumuna yaklaşık 150 yıllık deneyim sonucunda gelmiş. İlk kez 1860’lı yıllarda bisiklet kültürünü oturtmaya çalışan kent, günümüzde 350 km’lik bisiklet yoluyla tam bir bisiklet cenneti konumunda. Her gün ortalama 1,2 milyon pedal çevrildiği kentte, ulaşımın % 50’si bisiklet ile sağlanıyor. Kopenhag, 600’dan fazla bisiklet kiralama merkezi ile günü birlik bisiklet kiralamak isteyenler için de harika bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda şehirde 2016 yılında yapılan bir araştırmada bisiklet sayısının araba sayısını geçtiği tespit edilmişti. 2016 yılındaki araştırmada Kopenhag’da araba sayısının 252,600, bisiklet sayısının da 260,700 olduğu belirlenmişti.

belin-bisiklet

Berlin

Gelişmiş bisiklet kültürüne sahip bir diğer şehir Berlin. Yoğun nüfusuna rağmen bir bisiklet şehri olmayı başaran Berlin, bisikletçiler için harika deneyimler vaat ediyor. Berlin’de kaldırımlarda, geniş caddelerde, parklarda kısaca her yerde bisiklet yolu görmek mümkün.

İlginizi Çekebilir: Avrupa’da Göl ve Nehir Tatili için 5 Adres

Yaklaşık 500,000 bisikletin olduğu Berlin’de günlük trafiğin % 15’ini bisikletler oluşturuyor. Toplamda 650 km’lik bisiklet yoluna ev sahipliği yapan şehirde, her 1,000 kişiden 750’sinin bisikleti var.

tokyo-bisiklet

Tokyo

Harika bir ulaşım ağına sahip olan Tokyo, bisiklet konusunda da iddialı. Keyifli bir tur atmanın yanı sıra bisikleti şehir içi ulaşımda da kullanmak mümkün. Özellikle kısa mesafede etkili bir ulaşım aracı olan bisiklet, Tokyoluların gün içinde işini fazlasıyala kolaylaştırıyor. Tokyo’da ulaşımın % 14’ünün bisikletle sağlanması bisikletin önemini ortaya koyan bir veri.

bogota-bisiklet

Bogota

Kolombiya’nın başkenti Bogota, bisikletçiler için önemli şehirlerden. Şehirdeki trafik sorununu çözmek için 2013 yılında 400 km’ye yakın bisiklet yolu yapıldı. Kentin birçok yerinde bisikletçilere özel park yerlerine denk gelmek mümkün. Aynı zamanda Pazar günü, Bogota’da bisikletçiler için bazı yollar trafiğe kapanıyor.

montreal-bisiklet

Montreal

Bisiklet kültürünü geliştirmek için önemli adımlar atan şehirlerden bir diğeri Montreal. Montreal kentinde kısa bir zaman önce halkın bisiklete binmesini teşvik etmek için 650 km’lik bisiklet yolu yapıldı. Halk, bu bisiklet yoluna kayıtsız kalmadı ve bisiklet Monteral şehrinde sıklıkla görülen bir araç haline geldi. Şehirde bisikletlilerin güvenliği için alt yapı çalışmaları devam ediyor.

sevilla-bicycle

Sevilla

Sevilla, tam anlamıyla bisiklet şehri olmasa da gelecek vaat eden bir şehir. Sevilla’da geçtiğimiz dönemde 1 yıl içinde tam 130 km bisiklet yolu yapıldı. Bunun amacı, şehir trafiğini hafifletmekti. Sevilla’da yapılan dev bisiklet yolu başarılı olmuş görünüyor çünkü bisiklet ile ulaşım oranının % 0,5’ten % 7’ye yükseldiği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir: Bisikletçiler için Hava Yastığı

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*