Bitkilerinizi Konuşturan Akıllı Saksı

Yakın zamanda her ev sağlıklı ürünler veren bir tarlaya dönüşebilir. OGarden Smart isimli iç bahçe sistemi bunun sinyalini vermişti. OGarden Smart örneğinde olduğu gibi herkesi taze ve sağlıklı yiyeceklerle buluşturmayı planlayan sistemin ardındaki teknoloji, şimdi de evinde bitki yetiştirenlerin yardımına koşuyor. Lua isimli akıllı saksı, bu yeni teknolojinin adı. Bu saksı ile bitki yetiştirmek hem eğlenceli hem de daha pratik bir hal alabilir. Bitki yetiştirme konusuna yeni bir bakış açısı kazandıran akıllı saksı Lua, Mu Design ekibi tarafından tasarlanmış. Tasarımcıların bu ürünü geliştirmelerindeki amacı bitki bakımını kolaylaştırmak. Bunun yanı sıra ürünün özellikleri, bitki bakımını daha eğlenceli hale getireceğe benziyor.

Bitki Bakımında Uzman

Akıllı saksı Lua, bitkinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu size söylüyor. Örneğin az su veriyorsanız, sizi uyarıyor ve verdiğiniz su oranını arttırmanız gerektiğini söylüyor. Toprağın nemliliği hakkında size fikir veriyor ve aldığı güneş ışığının yeterli olup olmadığını da net bir şekilde ifade ediyor. Akıllı saksı Lua’ya bakarak bitkinizin neye ihtiyacı olduğunu tek tek anlayabiliyorsunuz. Akıllı saksı Lua’nın önemli bir başka özelliği, insanlarla kurduğu iletişim şekli. Bu cihazın ön kısmında 2,4 inç’lik LCD ips ekran bulunuyor. Bu ekranı, cihazın yüzü olarak betimleyebiliriz. Çünkü akıllı saksı, bu ekran aracılığıyla bitkinizin neye ihtiyacı olduğunu size söylüyor. akıllı saksı

Bitki ile İletişimin Dijital Hali

Sensörler ile donatılan akıllı saksı Lua, 15 farklı evrensel animasyon ile adeta kullanıcılarıyla konuşuyor. Örneğin bitkinin bulunduğu ortam çok sıcaksa terleyen bir yüz veya ortam soğuksa titreyen bir yüz emojisi ekranda beliriyor. Aynı şekilde bitki az güneş ışığı alıyorsa ekranda vampir surat görüyoruz. Bunun gibi ekranda beliren 15 farklı emoji, bitkinin ne durumda olduğunu anlamak için yeterli oluyor. Eğer bitki için her şey doğru ilerliyorsa, ekranda mutlu bir yüz ifadesi beliriyor. Akıllı saksı Lua, kişiselleştirilmiş bir kullanım da sunuyor. Kullanıcılar, ekranda beliren yüz ifadelerini büyütüp küçültme imkanına sahip. Akıllı saksı Lua, ayrıca hareket sensörleri ile de zenginleştirilmiş. Örneğin yanına yaklaşan bir şeyi (bir canlı ya da nesneyi) gözleriyle takip edebiliyor. Bu özellik, Lua’nın adeta yaşadığını ve yapay zekanın da ötesinde bizden biri gibi davrandığını ortaya koyuyor diyebiliriz.

2019 Aralık Ayında Evlere Girebilir

Lua’dan bitki bakımında yardım almak için telefona cihazın mobil uygulamasını indirmek gerekli. Mobil uygulama indirdikten sonra saksının QR Kodunu taratarak cihazı çalıştırmak mümkün. Bu arada cihazı kullanmadan önce saksıyı ekilen bitkinin seçilmesi isteniyor. Çünkü cihazın doğru bilgiler verebilmesi için bu işlem önemli. Şu an için bir Indieogogo projesi olan Lua, henüz satışta değil. Kampanya hedefine ulaşırsa akıllı saksının 2019 Aralık ayında satışa çıkması planlanıyor. Bitki bakımına yeni bir soluk getiren akıllı saksı Lua’nın bitkilerinizi Tamagotchi benzeri bir evcil hayvana dönüştüreceği söyleniyor. Tamagotchi’ler 90’lı yollarda ortaya çıkarak dünya çapında popüler olmuş ve herkese sanal bebek bakıcılığı yaptırmıştı. 2017 yılında ise yeniden piyasaya çıkan Tamagotchi’ler, dijital versiyonları ile aramıza katılsa da herkese nostalji dolu anlar yaşatmıştı. Eğer satışa sunulursa Lua’nın da Tamagotchi benzeri bir deneyim yaşatacağı ifade ediliyor.
Kaynak
İlginizi Çekebilir: Dünyanın İlk Cyborg Bitkisi
İlginizi Çekebilir: Vücut Isınızı Değiştiren Bileklik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*