Buğday Çimi: Mütevazi ve Mucizevi

Gıda pazarları, meyve suyu barları, lokanta ve kafeler birbirinden farklı gıda maddeleri ile lezzetli karışımlara imza atıyor. Her biri merak uyandıran bu lezzetler, gastronomi dünyası içindeki yerini korumakla birlikte unutulmaz lezzetlerin icadına da neden oluyor.  Son zamanlarda bu lezzetlerin arasına yeni bir besin maddesinin giriş yaptığına şahit olduk. Buğday Çimi… Sıradan bir çim gibi görünen buğday çimi, ilk bakışta mütevaziliğini koruyor; ancak etkileyici bir besin profiline sahip.

Genellikle sıvı olarak tüketilen buğday çimi, toz gibi farklı formlarda da karşımıza çıkıyor. Uzmanlara göre bu besin maddesinin birbirinden farklı faydaları var. Buğday çimi faydaları, başka bir yazının konusu olsun. Bu makalede buğday çimi nedir sorusuna cevap verelim.

Buğday Çimi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, bu besin maddesi buğday ailesinden geliyor. Tanımlamasını şu şekilde yapabiliriz: Buğday tohumları ortaya çıkmaya başlamadan önce hasat edilen genç bir çim çeşididir. Bilimsel adı Triticum Aestivum olan buğday bitkisi, bu mahsulün ortaya çıkmasına neden olan doğal kaynaktır.

Önemli özelliklerinden biri yetiştirilmesinin pratik olmasıdır. İsteyen herkes kendi evinde yetiştirebilir. Aynı zamanda farklı formlarda herhangi bir marketten satın alınabilir. Genel olarak bir vegan yiyeceği olarak bilinir, fakat faydaları hakkında bilgi sahibi olan herkes bu yiyeceği tatmadan zor durabilir.

İlginizi Çekebilir: Trüf Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir?

Genel olarak meyve suyu olarak tüketilir; aynı zamanda da yenilebilir bir ottur. Günümüzde toz formunda satılır ve sıvı olarak tüketilmezse toz olarak kullanılır.

buğday çimi

Asırlara Meydan Okuyan Besin

Buğday çimi faydaları ve kullanımı, son zamanlarda popüler olsa da geçmişi çok daha eskiye dayanıyor; eski Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarına kadar… Yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi bulunan buğday çiminin ta o zamanlarda insanların faydalı olduğu için kullandıklarını destekleyen kanıtlar mevcut.

Bu besin maddesinin günümüzdeki popülaritesini ise Charles Schnabel isimli bir tarım kimyagerine borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 1895 ve 1974 yılları arasında yaşayan Charles Schnabel, farklı besin maddelerini karıştırarak sağlığa yararlı buluşlar ortaya çıkarmak istiyordu. Çiğ meyve suları, toz takviyeleri ve şifalı otlar gibi farklı besin ürünleri ile çalışmalar yapan kimyagerin buğday çimi suyu buluşu ile başarıya ulaştığını ifade edebiliriz.

İnsan Vücudu İçin Mucizevi Olduğuna İnanılıyor

Buğday çiminin son derece faydalı olduğuna dair bulgular var. Uzmanlar, bu ürünün insanlar için harika etkilere sahip olduğunu ifade ediyor. Ancak bağışıklık sistemi, kalp ve genel sağlığımız için son derece yararlı olan bu ürünü tüketirken önemli bir detayı gözden kaçırmamak gerekiyor.

Bugday cimi suyu tazeyken içilmeli… Suyun 20 dakikadan uzun bir süre beklemesi mineral ve besinlerin parçalanmasına neden olur. Dolayısıyla faydalarından yararlanmak için taze sıkılmış bir buğday suyu tüketmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir: Tırtıl Mantarı: Kilosu 20 Bin Dolar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*