Yaşam

Buğday Çimi Suyu: Mütevazi ve Mucizevi

Gıda pazarları, meyve suyu barları, lokanta ve kafeler birbirinden farklı gıda maddeleri ile lezzetli karışımlara imza atıyor. Her biri merak uyandıran bu lezzetler, gastronomi evreni içindeki yerini korumakla birlikte unutulmaz lezzetlerin icadına da neden oluyor. Son zamanlarda bu lezzetlerin arasına müstesna bir organik özdeğin giriş yaptığına şahit olduk. Buğday Çimi… Sıradan bir çim gibi görünen buğday çimi, ilk bakışta mütevaziliğini koruyor; ancak etkileyici bir besin şahikasına sahip.

Ekseriyetle sıvı şeklinde istifade edilen buğday çimi, toz gibi farklı formlarda da münezzeh bir görünüm ihtiva ediyor. Uzmanlara göre bu besin özdek‘i muhtelif ve bir o kadar da olumlu muhtevalar barındırıyor. Bu makalede buğday çimi nedir sorusuna yanıt vermekle yetinelim. Mütevazi ve mucizevi bu bitkinin faydaları hakkında bilgi almak için 👉 Buğday Çimi Faydaları 👈 linkine tıklayabilirsiniz.

Buğday Çimi Nedir?

İsminden de belli olduğu gibi, bu besin özediği buğday familyasının ferdi. Kısaca betimlemesini şu şekilde yapabiliriz; buğdayın embriyonik bitkisi hasıl olmadan önce hasat işlemi yapılan genç bir çim cinsidir.

Mühim yeteneklerinden biri büyütülmesinin pratik olmasıdır, isteyen herkes yaşadığı yerde büyütebilir. Ekseriyetle bir vegan yiyeceği şeklinde lanse edilir, fakat faydalarına ilişkin malumat sahibi olan herkes bu yiyeceği tatmadan zor durabilir.

✅✅ İlginizi Çekebilir: 👉 Trüf Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir? 👈

Ekseriyetle meyve suyu olarak içilir; bir de afiyetle yenilebilir bir ottur. Günümüzde toz formunda satılır ve sıvı olarak tüketilmezse toz biçiminde faydalanılır.

Asırlara Meydan Okuyan Besin: Çim Suyu

Buğday çimi faydaları ve mesnetli özelliği, son zamanlarda popüler olsa da geçmişi çok daha eskiye dayanıyor; eski Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarına kadar… Yaklaşık 5000 yıllık tarihi bir özdek olan buğday çiminin ta o zamanlarda insanların pragmatik olduğu sebebiyle tükettiklerini iddia eden kanıtlar mevcut.

Bu besin maddesinin günümüzdeki popülaritesini ise Charles Schnabel isimli bir tarım kimyagerine borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 1895 ve 1974 yılları arasında yaşayan Charles Schnabel, farklı besin özdeklerini karıştırarak sağlığa yararlı buluşlar ortaya çıkarmak istiyordu. Çiğ meyve sıvıları, toz berkitmeleri ve şifalı otlar gibi farklı besin ürünleri ile çalışmalar yapan kimyagerin buğday çimi suyu buluşu ile başarıya ulaştığını ifade edebiliriz.

Buğday Suyunun Faydaları

Buğday çiminin mesnetli muhtevalarıyla ilgili tespitlerın varlığı sebebiyle uzmanlar, bu mahsulün insanlar için pozitif tesirler taşıdığını ifade ediyor. Ancak vücudun savınma mekanizması, kalp ve genel sağlığımız için velut olan bu ürünü tüketirken önemli bir detayı gözden kaçırmamak gerekiyor.

Buğday Çiminin Faydaları ve Kullanımı

Bugday cimi suyu dinç ve yıpranmamışken içilmeli… Suyun 20 dakikadan uzun bir süre beklemesi (taze olmaması) mineral ve özdeklerinin tedricen konfüze olmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla bu bitkinin vitaminlerini en iyi şekilde özümsemek için az önce yapılmış taze, dinç/yıpranmamış bir buğday çimi suyu içmekte yarar var.

buğday çimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir