Cennet Cehennem Mağarası: Gizemli Doğal Anıt

Doğal anıt deyince akla gelen ülkelerden biri de Türkiye. Ülkemizde doğal olayların etkisiyle oluşan ve değişime uğrayan birbirinden güzel yapılara hayranlıkla bakabiliyoruz. İnsan eli değmeden ortaya çıkan bu yapıları Türkiye’de görülmesi gereken doğal anıtlar isimli konu başlığına tıklayarak ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Türkiye’nin görülmeye değer doğal anıtları listesinde yer alan Cennet ve Cehennem Mağarası, ayrı bir yazının konusu olmayı hak ediyor. Adı itibariyle dikkat çekici olan bu mağara grubunu biraz daha yakından tanıyalım.

Cennet ve Cehennem Mağarası Nerede?

Her yıl birçok turistin ziyaret ettiği Cennet ve Cehennem Mağaraları, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunuyor. Cennet ve Cehennem Mağarası nerede sorusuna daha net bir cevap vermek gerekirse, bu doğal anıtlar Silifke ilçesine bağlı olan Narlıkuyu bölgesinde yer almakta.

Cennet ve Cehennem Mağaraları, tam bir doğal anıt olma özelliğini taşıyor. İnsan eli değmeden doğal yollardan oluşan bu mağaralar, aşınıma karşı direnç göstermeyen ve kolay eriyebilen kayaların oluşturduğu arazinin etkisiyle meydana gelmiş. Bir yeraltı deresinin neden olduğu kimyasal erozyon, yağmur ve diğer doğal olayların etkisiyle birleşerek bu çukurların oluşmasını sağlamış. Yeryüzü aşınarak bir çökme gerçekleşmiş ve cennet cehennem mağaraları olarak bilinen bu doğal anıt oluşmuş.

Cennet ve Cehennem Mağaraları ismiyle anılan bu doğal yapı, yukarıdan bakıldığında tam bir çukur gibi gözüküyor. Oluşumuna çökme neden olduğu için bu mağaralar obruk, çukur ve çökük isimleriyle de biliniyor.

Zemini Yemyeşil Doğal Anıt: Cennet Mağarası

Cennet ve Cehennem Mağaralarını aynı arazi üzerinde görebiliyoruz. Aralarında sadece 70 metrelik bir mesafe var. İlk olarak Cennet Mağarası’ndan bahsedelim. Cennet Mağarası olarak isimlendirilen çukur, 250 metre uzunluğunda ve 110 metre genişliğinde olan bir alana yayılmış durumda.

Derinliği ise 70 metre. Mağaraya iniş, 450 basamaklı taş bir merdiven ile yapılıyor. Bu merdiven Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. Merdivenlerin 300. basamağında ise bir kilise bulunuyor. Bu kilise 5. yüzyılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmış.

İlginizi Çekebilir:Kanyon Vadi Nedir?

Tüm basamaklardan aşağıya inildiğinde ise ziyaretçileri görülmeye değer yeşil bir alan karşılıyor. Mağaraya cennet adının verilmesinin nedeni bu yemyeşil alan olduğu söyleniyor. Cennet mağarasının derinliği bu kadarla sınırlı değil. Zeminde derinliği 135 metre olan bir başka mağara daha bulunuyor.

Mitolojiye Konu Olan Cehennem Mağarası

Cennet Mağarası’na yaklaşık 70 metre uzaklıkta olan diğer çukura ise Cehennem Mağarası adı verilmiş. Cehennem Mağarası’nın ağız kısmı 50 metre ve 75 metre çapında. Ancak bu mağaranın içine inmek kolay değil. Kenarları iç bükey olduğu için çukur içinden aşağıya inmek için özel ekipmanlara ihtiyaç var. Bu çukurun içine Cennet Mağarası’ndaki gibi bir merdiven sistemiyle inilemiyor. İsteyenler çukurun kenarından mağara içine bakabiliyor. Mağaranın giriş kısmının tellerle çevrili olduğunu belirtelim. 

cennet cehennem mağarası

Cennet Cehennem Mağaraları İsmini Nereden Almıştır?

Şimdi gelelim cennet cehennem mağaraları ismini nereden almıştır sorusuna. Cennet Mağarası’nın adını zeminindeki yeşil alandan aldığını söylemiştik. Cehennem mağarasının isim hikayesi ise biraz daha farklı. Mağaranın cehennem olarak isimlendirilmesinde mitolojik bir hikaye başrolü oynuyor.

Hikayeye göre Yunan Mitolojisinin en ölümcül canavarı olan Typhon, Tanrıların kralı Zeus’u yenerek bu mağaraya kapatmıştır. Daha sonra Pan ve Hermes gibi tanrıların yardımıyla mağaradan kurtulan Zeus, peşine düştüğü Typhon’u mağlup etmiştir. Zeus, Typhon’u bir süre Cehennem Mağarası’na kapatmış ve daha sonra sonsuza kadar kalacağı Etna Yanardağına hapsetmiştir.

Cennet Cehennem Mağaraları Giriş Ücreti

Cennet Cehennem efsanesi kısa öyküsüyle mitolojiye konu olmuş ve ilgi çekiciliğini daha da arttırmıştır diyebiliriz. Cennet Cehennem hakkında bilgi verdikten sonra mağaraya giriş ücretinden de bahsedelim. Cennet cehennem mağarası giriş ücreti 2020 Nisan itibariyle 35 TL olarak belirlenmiş. Her gün ziyarete açık olan mağarada müze kart geçerlidir.

Cennet Cehennem mağarası hangi şehirde sorusuna Mersin cevabı vermiştik. Nasıl gidilir konusuna gelirsek Silifke-Mersin karayolunun 20. km’sinde karşınıza çıkan sapağı takip ederek mağaraya ulaşabilirsiniz. Mağaranın konum bilgisi için tıklayın.

Bir doğal anıt olarak cennet cehennem nerede sorusu, bu iki eşsiz mağara ile cevabını buluyor. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan bu iki doğa harikası, unutulmaz bir Akdeniz gezisi arayışında olanlar için güzel bir fırsat. Akdeniz’e yolunuz düşerse bu doğal anıtları ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:Türkiye’deki Milli Parklar

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*