Kahve

Cilveli Kahve Nedir?

Cilveli kahve nedir? Geçmişi yeniçeri geleneğine kadar uzanan cilveli kahve, hem lezzeti hem de hikayesi ile Türk Kahve kültürü içindeki yerini koruyor. Şimdi bu özel kahvenin genel karakteristiğinden bahsedip hikayesine değinelim.

Türk Kahvesi Geleneği

40 yıllık hatırı olan Türk Kahvesi’nin kökleri yüzyıllarca yıl öncesine dayanıyor. 6. yüzyılda tarih sahnesine çıktığı düşünülen kahve, 1500’lü yıllarda Türk topraklarında yudumlanmaya başlanmış. Zaman içinde Türk kültüründe başrol oynayan önemli simgelerden biri haline gelmiş ve 2013 yılında da Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmiş.

Türk Kahvesi’nin etkisi öylesine büyük ki şöhreti sınırları aşıyor. Bununla birlikte Türk Kahvesi’nin en önemli özelliği de farklı çeşitlere ayrılması. Örneğin bazısı pişirme yöntemiyle fark yaratıyor, bazısı da sunum tekniğiyle. Her biri Türk Kahvesi olsa da hikayeleri oldukça farklı…

Süvari Kahvesi, farklı bir hikayeye sahip olan Türk Kahvesi çeşitlerinden biri. Osmanlı döneminde efelerin tercihi olduğu söylenen Süvari Kahvesi, Türk kahvesi kültürünün lezzetli çeşitliliğinin bir göstergesi. Bu çeşitliliği daha da çoğaltabiliriz. Örneğin bu yazıya konu olan Cilveli Kahve, Türk Kahve kültüründe özel bir yere sahip olan bir başka tat.  

✅✅ Mırra Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Orijinal Lezzet: Cilveli Kahve Nedir?

Cilveli kahveyi diğer Türk kahvesi çeşitlerinden farklı hale getiren en önemli özellik sunumu… Cilveli kahve, iri dövülmüş ve çifte kavrulmuş badem ile servis ediliyor. Türk kahvesinin üzerine serpiştirilen bademler, Cilveli Kahve’nin en önemli karakteristik özelliği. Aynı zamanda bademlerin üzerine baharat karışımları da ekleniyor. Cilveli kahve baharatları lezzeti daha da çeşitlendiriyor.

Bu kahvenin içimi de farklı. Zira bunu kahve üzerindeki bademlerden anlayabiliriz. Cilveli Kahve, bir adet çay kaşığı ile birlikte geliyor. Önce çay kaşığı ile bu bademler yeniyor, daha sonra kahve içiliyor. İşte Cilveli Kahve’nin orijinal tadı… Bu arada kahve üzerindeki bademlerin fincanın dibine batmaması oldukça önemli. Bunun için bademlerin çifte kavrulmuş olması gerekli.

2009 Yılından Beri Patentli

Geçmişi Osmanlı Dönemi’ne kadar dayanan Cilveli Kahve, Akhisar ve Manisalılar tarafından sahiplenilmiş. Akhisarlılar, bu kahve çeşidinin kendilerine ait olduğunu söylese de Manisalı bir işletmeci Cilveli Kahve’nin patentini almış.

👉 👉Kahve Unu Nedir?👈 👈

2009 yılında bu kahvenin patentini alan cafe işletmecisi Tamer Çipiloğlu, Cilveli Kahve’nin sadece Manisa’da yapıldığını söylüyor. Türkiye’nin dört bir yanından herkesin Manisa’ya bu kahveyi içmeye geldiğini belirten Tamer Çipiloğlu, kahvenin nasıl yapıldığına dair genel bilgiler veriyor ancak ayrıntıları açıklamıyor.

Cilveli Kahve Hikayesi

Cilveli Kahve, anlatılanlara göre 16 ve 19. yüzyıllar arasında bir yeniçeri geleneğiymiş. Osmanlı Devleti’nin Yeniçeri zamanlarında kız istemeye gidilirken Cilveli Kahve’nin önemi büyükmüş. Kızlar, kendilerini istemeye gelen erkeklerle evlenmek isterse damada Cilveli Kahve ikram edermiş. Cilveli Kahve, kızların erkeklere “sende gönlüm var” deme şekliymiş. Dolayısıyla kızlarının bu kahveyi ikram ettiğini gören babalar da kızlarını görücülere hemen verirmiş. Ancak kızlar, Cilveli Kahve değil de normal bir kahve ikram ederse bu hayır anlamına geliyormuş. Cilveli Kahve ikram edilmemişse babalar görücüleri evden gönderiyormuş.

Bir Türk geleneği olan Cilveli Kahve, özel bir lezzeti ve hikayesi olan orijinal bir kahve türü. Cilveli Kahve’nin en güzel ve orijinal halini Manisa’da görmek mümkün. Yolunuz Manisa’ya düşerse bu kahveyi Ayn-i Ali ve Yeni Han gibi mekanlarda tadabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir