Deadpool: Film İnceleme (2016)

Deadpool Fim İnceleme: İşte karşınızda İyi Bir Kötü Adam…  Çizgi roman sayfaları tek tek dökülürken herkes klasik bir Marvel filmi izleyeceğini düşünür. Ancak Angel Of The Morning şarkısıyla başlayan film, ilk andan itibaren birtakım tuhaflıkları barındırdığına dair belirtiler gösterir.

Some Bouchebags Film, Starring: Gods Perfect Idiot, A Hot Chick… Filmin farklı geçeceği hissiyatını veren ilk sözcükler… Film, başlarken bu ve benzeri tanımlamalar ile oyunculara, yönetmen ve yapımcılara laf sokarak devam eder, yalnızca senaristleri ayrı bir yerde tutar, filmin asıl kahramanlarının senaristler olduğu bize söylenir.

Deadpool, Marvelin aynı isimli çizgi roman karakterinden sinemaya uyarlanan, yönetmenlik koltuğunda Tim Millerın oturduğu 2016 yapımı aksiy. yo yo bunları yazmaya gelmedim.

Deadpool Film İnceleme: Nasıl Bir Film?

Deadpool, süper kahraman filmi diye ortaya çıkan aslında alakası olmayan, kimi kişilerce olum bu anti-kahraman filmi denilen ve illa bir kahramanlık sınıflandırmasına sokacaksak evet anti kahraman filmi olmaya daha müsait bir film. Aslına bakarsanız, Deadpool bir aşk filmi. Deadpool, gözünü intikam bürümüş sırılsıklam bir aşık.

deadpool film inceleme

Deadpool filmi, aralara aksiyon ve vuruşmalar serpiştirilse de bir aşk filmi şeklinde başlıyor ve kendi sınırları içinde bir korku filmine evriliyor. -Bunu Deadpool’un kendisi söylüyor; hem de filmin içinde- Ama filmde Freddy Kruegerın yüzünü andıran Deadpool’un yüzünden başka korkutan bir şey yok.

Filmin dili çok bozuk. Herkes için uygun olmayabilir. Filmdeki en edepsiz repliklerden birine yine filmin başlarında Deadpool’un Wolverine için söylediği sözlerde rastlarız. Deadpool’un düşmanlarını diliyle sersemlettiği söylenegelir ama filmde böyle bir şeye rastlamak pek mümkün değil. En azından filmin ilk serisinde…

Şimdi filmdeki aşk temasına yoğunlaşalım.

Aşkı bulduğunda tüm dünya nergis rüyası gibi tatlıdır. Bunu filmin başlarında Deadpool, taksi şoförüne söyler. Wade Wilson’ın Deadpool’a dönüşmesinin asıl nedenin de aşkına kavuşmak istemesinin olduğunu düşünürsek aşkın filmin ana merkezinde olduğunu anlarız. Wade Wilson’un ve sevgilisinin aşkı yaşama biçimlerinin filme iç gıcıklatıcı ya da öğürtücü ya da samimi diyelim bir katkı yaptığını söyleyelim. Hayalgüçleri güçlü…

Neden Deadpool İzlemeli?

Farkı bir Marvel filmi arıyorsanız, ikinci tercihiniz mutlaka Deadpool olmalı. İlki, her zaman en sevdiğiniz Marvel filmi olmalı çünkü.

Neden Deadpool İzlememeli? (nesnel)

Deadpool, biraz itici karakter. Karaktere ilk başta kanınız kaynamadı mı sonradan sevmek epey zor. Aksiyonun ortasında seyirciyle konuşması da biraz sevimsiz gelebilir. Ağzının bozuk olmasını da aleyhinde muhteşem bir delil olarak kullanabilirsiniz. Wade Wilson iken fantezileri rahatsız edebilir, kutsal sınırları zorlayabilir. Aslında sevilmemesi için iyi nedenleri varmış.

Neden Deadpool İzlememeli? (öznel)

Deadpool_eleştiri

Deadpool Film İnceleme: Farklı Yönleri

– Bir süper kahraman filmi olan Deadpool’da ABD kurtarılmıyor, hele dünya hiç kurtarılmıyor. Filmde kurtarılmak istenen tek şey, Deadpool’un sevgilisi: Deadpool’un özel dünyası.

– Filmde diğer süper kahraman filmlerinde olduğu gibi iyi ve kötü ayrımı net yapılmamış. Tüm olay intikam üstüne kurulu. Deadpool ve Francis/Ajax arasında geçen bir koşuşturmaca. Bu açıdan yine diğer süper kahraman filmlerinin aksine bireysel bir film.

– Siz hiç taksiye binerek ve de Colossus gibi bir devi taksiye bindirerek vukuata giden süper kahraman gördünüz mü?

Son olarak, Deadpool kimdir?

Deadpool, kendisinden daha kötüleri pataklayan bir kötü adamdır.

İlginizi Çekebilir: Edward Scissorhands İnceleme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*