Deniz Patlıcanı Nedir Ne İşe Yarar, Deniz Patlıcanı Yenir Mi
Yaşam

Deniz Patlıcanı Nedir?

Deniz patlıcanları, deniz tabanında yaşayan iskeletsiz deniz canlılarıdır. Bazı kaynaklar, denizin derinliği az olan bölgelerinde görülen deniz patlıcanını deniz hıyarı ismiyle de lanse eder. Alışılmadık bir görünümü olan bu canlılar, şişman bir salatalık veya patlıcana benzer; bu nedenle deniz patlıcanı veya deniz hıyarı adı verilmiştir.

Deniz Patlıcanı Nedir? Deniz Hıyarı Nedir?

Denizpatlıcanı Holothuroidea kategorisinin Echinodermata filumunda yer alan 1.200 deniz canlısı türlerinden yalnızca biridir. Ortalama bir deniz patlıcanı, 2 ile 200 cm uzunluğundadır ve 1 ile 20 cm kalınlığındadır. Sığ sulardan anadenizin -okyanus- en ücra bölgeleri, bu türün habitatıdır. Ana konutları kısmen kuma gömülü olan okyanus tabanıdır. Gezegenimizin muhtelif coğrafyalarında görülen bir canlıdır; ekseriyetle dejenere olmadan en sık kendini gösterdiği yer Büyük Okyanus’tur.

✅✅👉Trüf Mantarı Nedir, Faydaları Nelerdir?👈

Deniz patlıcanı, ağızlarını çevreleyen dokunaçları andıran 8 ila 30 tüp ayağa sahiptir. Bu ayakları ile topladıkları yosun, minik deniz canlıları ve atık malzemeler gibi küçük parçacıkların yardımı sonucunda beslenir. Bu parçacıkları daha küçük parçalara ayırırlar, bu da bakteriler için yem haline gelir ve böylece onları okyanus ekosistemine geri dönüştürür. Toprak solucanları da karasal ekosistemlerde benzer bir fonksiyonu ibraz eder.

Deniz patlıcanları tehdit edildiğinde, korunmak için düşmanlarına yapışkan iplik/ağlar atar. Bazı türleri ise vücutsal formlarını parçalayarak muhtelif tehditleri savuştururlar. Parçalama esnasında kaslarını şiddetli bir şekilde sıkarlar ve bazı iç organlarını anüslerinden dışarı atarlar. Muhataranın -tehlike- atlatılmasının ardından noksan olan vücut parçalarını yeniden oluştururlar.

Deniz Patlıcanı Yenir Mi?

Deniz patlıcanları, balıklar ve deniz canlıları için muazzam bir yemdir. Yumurta ve larva halindeki deniz hıyarları, denizde yaşayan tüm orgnizmaların takibindedir. Deniz patlıcanları, diğer yandan beşeri bir tadımlıktır; bazı cinsleri gerçekten lezzet harikasıdır.

Deniz patlıcanları organik bileşik niteliği muhtelif olan bol proteinli bir deniz mahsülüdür. Sporla uğraşan bireylerin kas inkişafını -gelişim- tetkik etmeleri için salık verilen bir besindir. Asyalılar, bu ürünü diğer coğrafyalardaki kişilere göre daha çok benimseyip çok daha fazla tüketir.

Deniz Hıyarı Nerelerde Bulunur?

Deniz patlıcanına Türkiye’de en çok garp -batı- kıyı bölgelerinde şahit oluruz. Asya kıtası doğu ülkelerinin gastronomi kültürünün muteber bir lezzeti olan deniz hıyarı, ülkemizde de yenen bir deniz ürünüdür. Dolayısıyla deniz patlıcanı nedir sorusuna mutfaklara giren müstesna bir lezzettir cevabını da verebiliriz.

Deniz Patlıcanı Toplamak Yasak Mı?

Türkiye’de deniz patlıcanı yakalamak, öldürmek ve tutsak etmek yasal değildir. Deniz hayatı için velut olduğundan dolayı avlanması legal değildir, yalnızca devletin murakabesinde -denetiminde- müdahale edilebilir. Bir deniz hıyarı, yılda on binlerce kilo kumu tabiri caizse elekten geçirir gibi süzme beceresine sahiptir. Bu nedenle deniz sularındaki pislikler ile başa çıkma hususunda yardımcı bir mahsuldür.

Deniz Patlıcanı Fiyatı Ne Kadar?

Nadir bulunan bu canlı türünün kilosu yaklaşık 25 dolardan satılmaktadır. Ekseriyetle 150 dolar ve üzerindeki kilo fiyatıyla önemli bir besin maddesidir. Bu mahsulü satın alıp yakından görmek isteyenlerin en çok başvurduğu yer kıtalararası faaliyet gösteren online işletmelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir