Deniz Patlıcanı Nedir Ne İşe Yarar, Deniz Patlıcanı Yenir Mi
Yaşam

Deniz Patlıcanı Nedir?

Deniz patlıcanları, deniz tabanında yaşayan iskeletsiz deniz canlılarıdır. Bu canlılar, deniz hıyarı ismiyle de tanımlanır. Deniz hıyarı/deniz patlıcanı nedir ve nasıl bir organizma cinsidir? Bazı kaynaklar, denizin derinliği az olan bölgelerinde görülen deniz patlıcanını deniz hıyarı ismiyle de lanse eder. Ekseriyetle deniz patlıcanı ve deniz hıyarı aynı özneyi tarif eder. Alışılmadık bir görünümü olan bu canlılar, şişman bir salatalık veya patlıcana benzer; bu nedenle denizpatlıcanı veya deniz hıyarı adı verilmiştir.

Deniz Patlıcanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Deniz patlıcanı Holothuroidea kategorisinin Echinodermata filumunda yer alan 1.200 deniz canlısı türlerinden yalnızca biridir. Ortalama bir deniz patlıcanı, 2 ile 200 cm uzunluğundadır ve 1 ile 20 cm kalınlığındadır. Sığ sulardan okyanusun en derin bölgelerine kadar olan bölgelerde yaşarlar. Ana konutları kısmen kuma gömülü olan okyanus tabanıdır. Dünyanın farklı yerlerinde görülen bir canlıdır. Ancak en sık görüldüğü yer, Pasifik Okyanusu’dur.

✅✅ İlginizi Çekebilir: 👉 Trüf Mantarı Nedir, Faydaları Nelerdir? 👈

Deniz patlıcanı, ağızlarını çevreleyen dokunaçları andıran 8 ila 30 tüp ayağa sahiptir. Bu ayakları ile topladıkları yosun, küçük deniz canlıları ve atık malzemeler gibi küçük parçacıklar ile beslenir. Bu parçacıkları daha küçük parçalara ayırırlar, bu da bakteriler için yem haline gelir ve böylece onları okyanus ekosistemine geri dönüştürür. Toprak solucanları da karasal ekosistemlerde benzer bir işlevi yerine getirir.

Deniz patlıcanları tehdit edildiğinde, korunmak için düşmanlarına yapışkan iplik/ağlar atar. Bazı türleri ise kendi varlıklarını bir savunma mekanizması olarak parçalayabilirler. Parçalama esnasında kaslarını şiddetli bir şekilde sıkarlar ve bazı iç organlarını anüslerinden dışarı atarlar. Tehlike geçtikten sonra eksik olan vücut parçalarını yeniden oluştururlar.

Deniz Patlıcanı Yenir Mi?

Deniz patlıcanları, balıklar ve deniz canlıları için muazzam bir yemdir. Yumurta ve larva halindeki deniz hıyarları, denizde yaşayan tüm orgnizmaların takibindedir. Deniz patlıcanları, diğer yandan insanların damağına hoş gelen yiyecekler arasında yer alır. Bazı cinslerinin son derece lezzetli oldukları bilinir.

Deniz patlıcanları organik bileşik niteliği muhtelif olan bol proteinli bir deniz mahsülüdür. Düzenli spor yapan insanların kas gelişimlerini kontrol etmeleri için önerilen bir besindir. Asya’da yaşayan insanların en fazla tükettiği deniz ürünleri arasındadır.

Deniz Hıyarı Nerelerde Bulunur?

Bu deniz ürünü, Türkiye’de ise en çok batı kıyı bölgelerinde görülür. Asya kıtası doğu ülkelerinin gastronomi kültürünün muteber bir lezzeti olan deniz hıyarı, ülkemizde de yenen bir deniz ürünüdür. Dolayısıyla deniz patlıcanı nedir sorusuna mutfaklara giren müstesna bir lezzettir cevabını da verebiliriz.

Deniz Patlıcanı Toplamak Yasak Mı?

Türkiye’de bu türü yakalamak, öldürmek ve tutsak etmek yasal değildir. Ancak devlet denetiminde müdahale edilebilir. Deniz hayatına son derece yararlı olduğu için avlanması legal değildir. Bir deniz hıyarı, yılda on binlerce kilo kumu tabiri caizse elekten geçirir gibi süzme beceresine sahiptir. Bu nedenle deniz sularındaki kirlilik problemi için doğal bir çözüm işlevi görür.

Deniz Patlıcanı Fiyatı Ne Kadar?

Nadir bulunan bu canlı türünün kilosu yaklaşık 25 dolardan satılmaktadır. Ekseriyetle 150 dolar ve üzerindeki kilo fiyatıyla önemli bir besin maddesidir. Bunu satın almak isteyenlerin en çok başvurduğu yer uluslar arası hizmet veren e-ticaret siteleridir.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir