Doğal Lezzetli ve Orijinal: Tava Dondurma Nedir?

Havalar sıcak! Daha da sıcak olacak. Bu yüzden serinlemeye ihtiyaç var. Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma, serinlemek isteyen birçok kişinin ilk tercihi. Ancak yaz mevsiminde her köşe başında karşımıza bir dondurmacı çıkıyor. Bu konuda seçici olanlara güzel bir öneri: Tava dondurma… Dondurma yiyerek rahatlamak isteyenler için güzel bir çözüm. Peki tava dondurma nedir?

Tava Dondurma Nedir ve Ne Değildir?

Tava dondurma, sıradan bir yaz gezintisinde elde külahla yenen bir dondurma değil. Bu dondurma türünün özel bir karakteristiği var.

  • Rulo şeklinde olması
  • Dondurucu soğukluktaki bir tavanın üzerinde hazırlanması
  • Meyve parçacıklarının özel bir karışım ile birleşmesi

Tava dondurmasının ayırıcı özelliklerini bu şekilde ifade edebiliriz. Ancak bu lezzeti tadan herkesin dondurmaya farklı bir anlam yükleyeceği kesin gibi.

tava-dondurma-nedir

Tava Dondurma Nasıl Yapılıyor?

Bu dondurmayı yapmak için öncelikle bir tava dondurma makinesi gerekli. Bu orijinal dondurma çeşidi, -20 dereceli bir tava üzerinde yapılıyor. Özel olarak hazırlanmış hammadde (süt, krema vb.) ve meyve parçacıkları, -20 veya daha soğuk bir tava üzerine yerleştirilir. Bu karışım belli bir kıvama gelene kadar spatulalar ile tavanın üzerinde karıştırılır. Kendine has kıvamını bulan karışım, spatulalar yardımıyla tavadan sıyırılır ve bir rulo haline dönüştürülür. Son olarak rulolar kaplara konur ve servis edilir.

Uzakdoğu Sokaklarından Türkiye’ye

Rulo görünümlü bu ilginç dondurmanın ana vatanı Tayland. Türkiye’de tava dondurma olarak bilinen bu dondurma çeşidi, yurt dışındaki ülkelerde farklı isimlerle biliniyor. Örneğin anavatanı olan Tayland’da bu dondurmaya Ice Spon deniyor. ABD’deki adı ise Roll Ice Grim. Dolayısıyla her kültürde farklı isimlere bürünebiliyor.

İçerdiği malzemelerin doğal hali, bu rulo içinde birleşerek göze hoş gelen ve damak tadına uygun bir lezzette vücut buluyor. İsmi gibi lezzeti de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin tava dondurması yiyecek olanlar, içindeki malzemeleri belirleme şansına sahip. Dolayısıyla herkes, bu dondurma ile kendi özgün tadını yaratabiliyor. Aynı zamanda bu dondurmayı tavada kızartılan ve dondurulan şekerli bir tatlı olarak da ifade edebiliriz.

Tava dondurma, ülkemizde oldukça popüler. Farklı şehirlerimizde bu lezzeti tatmak mümkün. Buz tavasında hazırlanan bu özel dondurma çeşidi ile yaz aylarınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pamuk Şekerli Dondurma

İlginizi Çekebilir: İsteyen Herkes Bu Evi Yiyebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*