Dünya Çay Günü Önemi Nedir Ne Zaman Kutlanır
Kahve

Dünya Çay Günü: Önemi Nedir Ne Zaman Kutlanır?

Sudan sonra en çok tüketilen içecek kahve olsa da çayın yeri her zaman başka. Kahvaltı masalarından hiçbir zaman eksik olmayan çay, birçok evin en kıymetli içeceği konumunda. Çayın önemi ve değeri tartışılmaz. Her ne kadar ulaşılması çok kolay olsa da yokluğu büyük üzüntü verir. Çayın en çok içildiği anlardan biri de kutlamalardır. Bir pastanın ya da tatlının yanında ikram edilir ve gülümsemeler eşliğinde afiyetle içilir. Peki, ya çayın kendisinin kutlandığı ve kutsandığı özel bir etkinlik olsaydı… Evet, böyle bir etkinlik var; adı da dünya çay günü.

Dünya Çay Günü Ne Zaman?

Dünya çay günü, sıradan bir çay içme etkinliği değil. Daha önemli konulara dikkat çekmek için hazırlanan bir gün. Bu konulara geçmeden önce dünya çay günü ne zaman kutlanır sorusuna cevap verelim. Çay gününün kutlandığı tarih 15 Aralık’tır. 15 Aralık günü çay içiyorsanız, fark etmeden de olsa uluslararası çay günü kutlaması yapıyorsunuz demektir.

Uluslararası Çay Günü ve Önemi

Çay günü tek bir bölgede ya da ülkede kutlanmıyor. Bu özel gün Hindistan, Çin, Vietnam başta olmak üzere farklı ülkelerde kutlanıyor ve ortak bir amaca hizmet ediyor. Peki, çay gününün önemi ne? Neden uluslararası çay günü diye özel bir gün var?

Çay günü, dikkat çekmek –moda tabirle farkındalık yaratmak- için organize edilen bir gündür.

  • Çay endüstrisinde yaşanan sorunlar
  • Bu endüstride çalışan işçilerin zorlu çalışma ritüelleri
  • Endüstriyel rekabete dayanamayan çay üreticileri ve satıcıları

İşte uluslararası çay günü, genel olarak yukarı belirttiğimiz maddeleri ihtar etmek amacıyla var olan bir gündür. Dünya çay günü, bu amaçları anımsatmak gibi bir hedef doğrultusunda teşekkül edildi. O halde emeğe saygı, çay içmeye devam…

✅✅ İlginizi Çekebilir: 👉 Kahve mi uyku kaçırır elma mı?👈

Dünya Çay Günü İlk Kez Ne Zaman Kutlandı?

Geleneksel hale gelen uluslararası çay günü, yaklaşık 16 yıldan beri anılan bir gün. İlk kez takvimler 2005’i gösterdiğinde kutlanan bu muteber güne ilk ev sahipliği yapan bir güney doğu asya ülkesi oldu. Bu ülke Hindistan’dan başkası değildi.

Özel Bir Çay Günü Doğuyor

2005 yılında Hindistan’da bir etkinlik düzenlendi ve bu etkinliğe Çay Konferansı adı verildi. Konferansa Asya ve Afrika’dan çok sayıda toplum kuruluşu katıldı ve işçi ücretleri, toprak sahipliği, fiyatlandırma politikaları ve adil olmayan yarış gibi konular tartışıldı. Çay ürün gücünde söz sahibi olan ülkelerin delegeleri konferans sonunda müstahsil ve satıcıların korunmasına yönelik bir bildiri yayınladı.

Buna ek olarak Hindistan Çay Kurulu da gerekli mercilere başvurarak dünya çay günü için özel bir kutlama günü talebinde bulundu. Bu talep BM tarafından kabul edildi ve yılın son ayının 15. günü Dünya Çay Günü doğmuş oldu.

Uluslararası Çay Günü Kutlamaları

Çay severler için her gün çay günü. Dünya çay gününün nasıl kutlanacağına dair herhangi bir bildiri yayınlanmış değil. Herkes çay içerek, “çay iyi ki varsın” gibi memnuniyet bildiren ifadeler kullanarak kendi çapında ya da arkadaşlarıyla çay günü kutlaması yapabilir.

Dünya çay gününü amacına uygun bir şekilde kutlamak istiyorsanız, adil ticaret anlayışı kapsamında çay üreten ve satan firmaların ürünlerini kullanmanız yeterli. Çünkü dünya çay gününe en iyi destek bu şekilde verilebilir.  

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir