Dünya Çay Günü: Önemi Nedir Ne Zaman Kutlanır?

Dünya Çay Günü Önemi Nedir Ne Zaman Kutlanır

Sudan sonra en çok tüketilen içecek kahve olsa da çayın yeri her zaman başka. Kahvaltı masalarından hiçbir zaman eksik olmayan çay, birçok evin en kıymetli içeceği konumunda. Çayın önemi ve değeri tartışılmaz. Her ne kadar ulaşılması çok kolay olsa da yokluğu büyük üzüntü verir. Çayın en çok içildiği anlardan biri de kutlamalardır. Bir pastanın ya da tatlının yanında ikram edilir ve gülümsemeler eşliğinde afiyetle içilir. Peki, ya çayın kendisinin kutlandığı ve kutsandığı özel bir etkinlik olsaydı… Evet, böyle bir etkinlik var; adı da dünya çay günü.

Dünya Çay Günü Ne Zaman?

Dünya çay günü, sıradan bir çay içme etkinliği değil. Daha önemli konulara dikkat çekmek için hazırlanan bir gün. Bu konulara geçmeden önce dünya çay günü ne zaman kutlanır sorusuna cevap verelim. Çay gününün kutlandığı tarih 15 Aralık’tır. 15 Aralık günü çay içiyorsanız, fark etmeden de olsa uluslararası çay günü kutlaması yapıyorsunuz demektir.

Uluslararası Çay Günü ve Önemi

Çay günü tek bir bölgede ya da ülkede kutlanmıyor. Bu özel gün Hindistan, Çin, Vietnam başta olmak üzere farklı ülkelerde kutlanıyor ve ortak bir amaca hizmet ediyor. Peki, çay gününün önemi ne? Neden uluslararası çay günü diye özel bir gün var?

Çay günü, dikkat çekmek –moda tabirle farkındalık yaratmak- için organize edilen bir gündür.

  • Çay endüstrisinde yaşanan sorunlar
  • Bu endüstride çalışan işçilerin zorlu çalışma koşulları
  • Endüstriyel rekabete dayanamayan çay üreticileri ve satıcıları

İşte dünya çay günü, genel olarak yukarı belirttiğimiz maddelere dikkat çekmek amacıyla kutlanan bir gündür. Dünya çay günü, bu amaçlar doğrultusunda kutlanmaya başladı. O halde emeğe saygı, çay içmeye devam…

İlginizi Çekebilir: Dünya Kahve Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır?

Dünya Çay Günü İlk Kez Ne Zaman Kutlandı?

Uluslararası çay günü ilk kez 2005 yılında kutlandı. İlk kutlamaya ev sahipliği yapan yer Hindistan’ın Delhi şehri oldu. Dünya ilk çay günü etkinliğinin Hindistan’da düzenlemesi rastlantı değildi. Çünkü tüm dünyada aynı anda kutlanacak bir çay günü önerisini yapan ülke Hindistan’dı. (Hindistan dünyadaki siyah çay üretiminin %70’lık kısmını karşılayan önemli bir çay ülkesi: Bu bilgi, Hindistan’ın neden böyle bir işe girişmesini açıklıyor)

Özel Bir Çay Günü Doğuyor

2005 yılında Hindistan’da bir konferans düzenlendi ve bu konferansa Çay Konferansı adı verildi. Konferansa Asya ve Afrika’dan çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı ve işçi ücretleri, arazi mülkiyeti, fiyatlandırma politikaları ve düzensiz rekabet gibi konular tartışıldı. Çay üretiminde söz sahibi olan ülkelerin delegeleri konferans sonunda üretici ve satıcıların korunmasına yönelik bir bildiri yayınladı.

Buna ek olarak Hindistan Çay Kurulu da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne başvurarak dünya çay günü için özel bir kutlama günü talebinde bulundu. Bu talep BM tarafından kabul edildi ve 15 Aralık Dünya Çay Günü doğmuş oldu.

Uluslararası Çay Günü Kutlamaları

Çay severler için her gün çay günü. Dünya çay gününün nasıl kutlanacağına dair herhangi bir bildiri yayınlanmış değil. Herkes çay içerek, “çay iyi ki varsın” gibi memnuniyet bildiren ifadeler kullanarak kendi çapında ya da arkadaşlarıyla çay günü kutlaması yapabilir.

Dünya çay gününü amacına uygun bir şekilde kutlamak istiyorsanız, adil ticaret anlayışı kapsamında çay üreten ve satan firmaların ürünlerini kullanmanız yeterli. Çünkü dünya çay gününe en iyi destek bu şekilde verilebilir.  

Kaynak

dünya çay günü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*