Dünya Kahve Günü Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Kahve severler için her gün kahve günü. Fakat kahve üretimi ve tüketiminde söz sahibi olan ülkeler, tüm dünya için ortak bir kahve günü belirlemek istemiş. Böylece dünyanın ayrı yerlerinde aynı zamanlarda kutlanan dünya kahve günü ortaya çıkmış. İşte dünya kahve günü nedir sorusunun kısa özeti… Şimdi bu özel günle ilgili ayrıntılara geçelim.

Dünya çapında kabul edilen ortak bir kahve günü kutlaması yaratma fikri, Uluslararası Kahve Organizasyonu’na kayıtlı olan ülkelere ait. Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO), toplam 78 ülkeden oluşuyor. Bu ülkelerin % 98’i dünyadaki kahve üretiminde, % 83’ü ise kahve tüketiminde başrol oynuyor. Dünya kahve sektörüne yön veren onlarca ülke, böylesine ciddi bir organizasyon oluşturarak farklı kampanya ve kahve etkinlikleri ile kahve severlere özel günler yaşatıyor.

dünya_kahve_günü

Dünya Kahve Günü Ne Zaman Kutlanıyor?

Uluslararası Kahve Organizasyonu, 1 Ekim’i Dünya Kahve Günü olarak kabul etmiş durumda. 1 Ekim, tüm dünyada farklı etkinlikler ile kahve günü olarak kutlanıyor. Ancak organizasyon, kutlamaların 29 Eylül’de başlayabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla 1 Ekim, Dünya Kahve günü olarak kabul edilse de 29 Eylül ve 1 Ekim tarihleri arası dünya kahve günü kutlamalarına sahne oluyor.

Kahve günü etkinliklerinin 29 Eylül’de başlamasının nedeni olarak Japonya’daki kahve geleneği gösteriliyor. Kahve günü etkinlikleri ilk kez 1983 yılında The All Japan Coffee Association tarafından düzenlenmiş. Dünyada ortak kutlanan kahve günü etkinliklerinin 29 Eylül’de başlamasının sebebi bu; kahve için özel bir gün yaratan ulusa saygı.

Dünyadaki İlk Kahve Günü

Uluslararası Kahve Günü, ilk kez 2015 yılında kutlanmaya başlandı. Kutlamalara ev sahipliği yapan şehir ise Milano’ydu. Dünya Kahve Günü, 2015 yılından itibaren Milano’dan tüm dünyaya yayılarak 29 Eylül ve 1 Ekim tarihleri arasında lezzetli bir şekilde kutlanıyor.

Coffee map

Uluslarası Kahve Günü, kampanya ve etkinlikler ile dünya çapında ses getirmeye başladı. Bu özel günü, farklı kampanyalar ile gösterişli hale getirenler arasında yerel ve ulusal dev kahve markaları da var. Örneğin bunlardan biri Starbucks. Dünya Kahve Günü için Starbucks tarafından yapılan paylaşım. Starbucks, sonraki yıllarda da Dünya Kahve günü dolayısıyla kahve ısmarlamayı sürdürmüş. Diğer yandan Dünya Kahve Günü için Kahve Dünyası da farklı paylaşımlarla gündeme geldi. Ancak Kahve Dünyası’nın 5 Aralık’ta kutlanan Dünya Türk Kahvesi günü için daha aktif çalışmalar yaptığını söyleyelim.

Dünya Kahve Günü Nedir: Kahvenin Gelişimine Katkı

Uluslararası Kahve Organizasyonu, Birleşmiş Milletler’in desteğiyle 1963 yılında kuruldu. Organizasyonun kahve severlere Dünya Kahve Günü armağan etmesinin yanı sıra farklı etkileri de var. Örneğin ülkelerin ekonomilerine katkı sağladığı bilinen organizasyon, kültürel alışverişlere de öncülük ediyor. Aynı zamanda bu organizasyon, kahve üreticileri ve tüketicileri için düzenlemeler yaparak belli bir standardın yakalanmasına yardımcı oluyor. Diğer yandan dünya genelindeki çeşitli araştırmalara da finansman ve kaynak yarattığı biliniyor.

dünya-kahve-günü

Her ülkenin milli kahve günü farklı olabilir. Ancak tüm dünyada aynı anda kutlanan ortak bir kahve günü var. 29 Eylül ve 1 Ekim arasında Dünya Kahve Günü mesajları hepimizin dikkatini çekebilir. Bunun nedeni, tüm dünyanın aynı dili konuşması. Buna vesile olan da herkesin ortak mutluluğu: Kahve.

Uluslararası Kahve Organizasyonu resmi web adresi: ►International Coffee Organization – ICO

İlginizi Çekebilir: Kurşun Geçirmez Kahve

İlginizi Çekebilir: Yeşil Kahve ve Faydaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*