Kahve

Efelerin Tercihi: Süvari Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi çay bardağında içilir mi? Eğer söz konusu süvari kahvesi ise tabi ki içilebilir.

Fincan yoksa ya da temiz fincan kalmamışsa çay bardağı, Türk kahvesi içmek için pratik bir yöntem olabilir. Ancak çay bardağıyla Türk kahvesi içmek, yöresel ve geleneksel bir lezzettir; her zaman zorunluluktan tercih edilen bir yöntem değil.

Çay bardağında Türk kahvesi içmek, Anadolu’da farklı isimlerle bilinen bir kahve çeşididir. Bu tarz bir kahve içimi, Ege Bölgesi’nde Süvari Kahve adıyla bilinmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde ise aynı kahveye Tarsuzi veya Tarz-ı Hususi denir. Aynı zamanda Antakya kahvesi ismiyle de ifade edilmektedir.

Süvari kahvesinin tadı, fincanda içilen bildiğimiz Türk kahvesinden farklı değildir. Türk kahvesinden en önemli farkı, sunum şeklidir. Türk kahvesi, çay bardağında servis edilir ve böylece Süvari Kahvesi isimli geleneksel bir lezzete dönüşür. Türk kahvesine kıyasla ufak sayılabilecek farkları da vardır. Örneğin Süvari kahvesi daha az köpüklüdür. Aynı zamanda sade, şekersiz veya az şekerli hazırlanır.

Cilveli Kahve Nedir?

Süvari Kahvesinin Hikayesi

Çay bardağında içilen bu kahve türü, Süvari kahvesi adıyla ön planda olsa da Anadolu’da Tarsusi ismiyle de biliniyor. Söylentilere göre çay bardağında servis edilen bu kahve, Osmanlı döneminde kişiye özel anlamına gelen Tarz-ı Hususi ismiyle biliniyormuş. Bu ifade şekli zaman içinde değiştirilmiş ve Tarsusi olarak kısaltılmış. Tarsusi ismiyle anılması kahvenin Tarsus bölgesine ait olduğunu düşündürüyormuş. Ancak kaynaklar, bu kahvenin Tarsus’a özgü bir kahve türü olmadığını söylüyor.

Söylentilere göre süvari kahvesini Anadolu’da 17. ve 20. yüzyıl aralarında ortaya çıkan Ege’nin sembolleri olan efeler içermiş. Efelerin süvari kahvesi içmesinin nedeni, fincanda getirilen kahvenin çabuk bitmesiymiş. Efeler, nargile içerken aynı anda kahve içemiyormuş. Çünkü fincanda içilen kahve, nargileden çok daha önce bitiyormuş. Buna çözüm olarak Türk kahvesi efelere çay bardağında servis edilirmiş. Böylece nargile keyfi yapan efeler, Türk kahvesini çay bardağında içerek kahvenin ömrünü daha da uzatabiliyormuş.

Siz de efeler gibi süvari kahvesi içmek istiyorsanız yapmanız gereken normal bir Türk kahvesi pişirmek. Önerilen, taze çekilmiş Türk kahvesi kullanmak ve bu kahveyi daha fazla kaynatmak. Servis aşamasında ise yaptığınız kahveyi fincan yerine ince belli bir çay bardağına koymayı unutmayın.

süvari kahvesi

Kaynak

↪️ ↪️ İlginizi Çekebilir: Yeşil Kahve ve Faydaları

↪️ ↪️ İlginizi Çekebilir: Kahve Unu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir