En Az Güvenilen Teknoloji Şirketleri

En az güvenilen teknoloji şirketleri hangisidir? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, Fransa merkezli bir araştırma şirketinin yaptığı anket sonuçlarından mutlaka haberdar olmalısınız.

En az Güvenilen Teknoloji Şirketleri Hangileri?

Fransa merkezli araştırma şirketi Toluna, yaklaşık 1,000 kişiye “en az güvenilen teknoloji şirketi hangisidir” sorusunu yöneltti. 9-15 Aralık 2018 tarihleri arasında ankete katılanların % 40’ı Facebook cevabını verdi. Kişisel bilgilerin korunması açısından insanların en az güvendiği şirket, açık ara Facebook oldu.

Facebook’un en güvenilmeyen şirket seçilmesi şaşırtıcı değil. Facebook patronu, kullanıcıların kişisel bilgilerini farklı platformlar ile paylaşmış ve bu konuda eleştirilmişti. Hatta sosyal medya devi, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından milyar dolar değerince cezalar ödemek zorunda kalmıştı. Ancak Facebook’un 2019 ve 2020 yıllarında yaptığı güncellemeler ile kullanıcılara daha güven verdiğini söyleyebiliriz.

İkinci Sırayı İki Dev Marka Paylaştı

Yapılan ankette ikinciliği Twitter ve Amazon paylaştı. Ankete katılanların % 8’i Twitter ve Amazon’u en güvenilmeyen teknoloji şirketi sıralamasında 2. sıraya koydu. Uluslararası ulaşım şebekesi Uber ise % 7 ile en güvenilmeyen şirketler arasında 3. oldu.

Amazon ve Twitter, dijital dünyanın en popüler markaları arasında yer almalarına rağmen güven vermiyor olması başka bir yazının konusu olmayı hak eden önemli bir gelişme.

Güvenilmeyen Diğer Teknoloji Şirketleri

Ankete katılanların % 6’sı Google cevabını verirken, Apple ve Snapchat ise % 4’lük oranla sıralamada Google’ın ardından beşinci sırada yer aldı. Ankette güvenilmeyen diğer şirketler ve oranları şu şekilde:

  • Microsoft % 2
  • Netflix % 1
  • Tesla % 1

2018’in sonlarında yapılan bu araştırmanın üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. Şimdi daha farklı bir anket yapılsa çıkan sonuç nasıl olur, merak konusu…

İlginizi Çekebilir: Kaç Paraya Facebook’tan Vazgeçersiniz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*