Genç Kalmak İçin Kahve İçin!

Sağlığınız için kahve içmeyi bırakmayı düşünüyorsanız, bunu yapmayın. Çünkü kahvenin birçok faydası olduğu bilinen bir gerçek. Tabii ki bu faydalardan yararlanmak için dengeli olmak gerekiyor. Sağlıklı diye çok sık kahve tüketmemek gerektiği aklımızın bir köşesinde dursun. Kahvenin sağlığa yararlı olmasının yanı sıra başka bir özelliği daha var. Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre kahve, DNA bozulmalarını yavaşlatıyor. Bunun anlamı şu: Kahve içenler daha geç yaşlanıyor. Genç kalmak için kahve içmeye ne dersiniz?

Genç Kalmak İsteyenler İçin Kahve!

Kahvenin böyle bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmak için araştırmacılar, deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı grup belirledi. Deney grubu 1 ay boyunca günde 500 mililitre taze demlenmiş koyu kahve tüketti. Kontrol grubu ise kahve yerine sadece su içti. Daha sonra araştırmacılar, belirli periyotlarla iki grubun kanlarını test ettiler ve kahve içen grubun su içen gruba göre daha az DNA iplik kopması yaşadıklarını tespit ettiler. Böylece bu sonuç gösterdi ki düzenli koyu kahve içmenin hem kadınların hem de erkeklerin DNA’ları üzerinde olumlu bir etkisi var.

İlginizi Çekebilir: Kahve mi Uyku Kaçırır Elma mı?

Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bu araştırma, kahve içmenin faydalı olduğunu gösteren ilk araştırma değil. Geçmişte kahvenin sağlığa yararlı olduğuna dair farklı araştırmalara da denk gelmek mümkün.. Örneğin bunlardan bazıları şunlar:

  • 1988 yılında 70,000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada 3 fincan kahve içen insanların astıma yakalanma risklerinin % 28 daha az olduğu ortaya çıkmıştı.
  • 1984 yılında New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde kahve ve kafeinin etkili bir nefes açıcı olduğuna dair bir araştırma yayınlanmıştı.

Bunlara ek olarak diyetisyen ve uzmanların da kahvenin faydalarına dair görüşlerine farklı kaynaklarda denk gelmek mümkün.

genç kalmak için

Dolayısıyla Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bu araştırma, kahvenin DNA bozulmalarını yavaşlattığını ve yaşlanmayı geciktirdiğini ortaya çıkardı. Aslında geçmişte de kahvenin böyle bir etkisi olduğuna dair araştırmalara rastlayabiliyoruz.  Örneğin İsveç Uppsala Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ulf Gyllensten, 2015 yılında bu yönde bir bulgu tespit etmişti. O zaman tüm bu araştırmaları göz önünde bulundurarak; kahve içmeyen birini gördüğünüzde o kişiyi kahve içmeye daha kolay ikna edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dünya Kahve Günü Ne Zaman?

8 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*