Gün Batımı Türkiye’de En İyi Bu Yerlerde İzlenir

Herkes için aynı anlamlar ifade özel anlar vardır. Gün batımı bu anlardan biri. Güzel bir günbatımını resmetmek isteyen hemen eline telefonunu alır, profesyoneller ise fotoğraf makinelerini… Çünkü dört mevsim etkisini kaybetmeyen günbatımı, hayatın en eşsiz renklerinden biridir. Güneşi yok edip geceyi getiren bu an, tarih boyunca tüm insanlığı büyüleyen ve estetik derinliğe ulaştıran kısa bir yolculuk gibidir.

Eşsiz Bir Gün Batımı Sunan Doğa Harikaları

Günbatımı, aslında her yerde aynı etkiyi yaratır, ancak bazı yerler var ki bu yerler günbatımını izlemek için yaratılmış gibidir. O zaman çok da uzaklara gitmeden günbatımını izlerken unutulmaz anlara tanıklık edebileceğiniz yerlere bir göz atalım.

Kaş – Antalya

Bu tatil beldesi, günbatımı izlemek için tercih edebileceğiniz ilk yerlerden. Tam bir deniz tutkunuysanız, yazın burada günbatımını izleme keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın. Özellikle Saklıkent Kanyonu ve Simena Antik Kenti, harika bir günbatımı deneyimi sunuyor.

gün batımı kaş

Assos – Çanakkale

Antik çağlara dayanan kökeni ile Assos, tarihi yapılar eşliğinde günbatımını izleyebileceğiniz yerlerden. Yolunuz Assos’a düşerse, güneşin batmasıyla başlayan görsel şölene mutlaka denk gelmeye çalışın!

gün batımı assos

Kapadokya

Oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanan Kapadokya, günbatımı izlemek için akla gelen ilk yerlerden bir diğeri. Bu tarihi mekan aynı zamanda Peri Bacaları ve balon macerası ile günbatımı tecrübesi yaşatmakta. Farklı şehirlerin sınırları içine dahil olarak ilginç bir yer olduğunu bir kez daha gösteren Kapadokya, rüya gibi bir günbatımı sunumuyla bu konuda en iyilerden olduğunu gözler önüne seriyor.

kapadokya

Şeytan Sofrası – Balıkesir

Ayvalık ve Sarımsaklı arasında yer alan Şeytan Sofrası, enfes bir günbatımı deneyimi yaşatan yerlerden bir diğeri. Sonsuz maviliğe bakarken birden kızıla çalan bir renk cümbüşüyle karanlığa merhaba demek istiyorsanız, Şeytan Sofrası bunu gerçekleştirmek için en iyi bölgeler arasında.

şeytan sofrası

Bozcaada – Çanakkale

Bozcaada, küçük bir sahil kasabası olmasına rağmen tarifsiz hisler uyandıran sempatik bir yer. Tabii ki burada da günbatımını izlemek ayrı bir keyif. Bozcaada’nın bazı yerlerinde (Ayazma Plajı, Habbele Koyu) sanki denizin içine batıyor gibi yol alan güneşi izleyebilirsiniz. Bazı yerlerinde de zirveden olağanüstü bir manzara eşliğinde güneşi uğurlayabilirsiniz.

bozcaada

Nemrut Dağı – Adıyaman

Zirvede ve tarihi kalıntılar eşliğinde günbatımı izlemek istiyorsanız, o zaman sizi Adıyaman’a davet ediyoruz. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Nemrut Dağı, yaklaşık 2,100 metre yüksekliğe sahip. Elbette günbatımını izlemek için dağın zirvesine çıkmanıza gerek yok. Çünkü dev kafa heykelleriyle dolu olan bölge, doğal güzellikler eşliğinde günbatımını zaten harika bir şekilde yaşatıyor.

nemrut-dagi

Amasra – Bartın

Anlatılan hikayelerde Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Amasra için “dünyanın gözbebeği” dediğini belirtiliyor. Fatih Sultan Mehmet haksız sayılmaz. Çünkü Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Amasra, 3000 yıllık tarihi ve eşsiz manzarası ile tüm dünya insanlarına göz kırpıyor. Doğal olarak günbatımını izlemek için en iyi yerlerden biri olarak bu listeye girmeyi de hak ediyor.

amasra

Gümüşlük – Muğla

Bodrum ilçesine bağlı bir belde olan Gümüşlük, hem zirveden hem de deniz kıyısından günbatımı izleme olanağı veren özel bir yer. Bodrum keyfinizi daha da arttırmak istiyorsanız, Gümüşlük’te günbatımını izlemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Avrupa’da Göl ve Nehir Tatili Yapmak İçin En İyi Yerler

gün batımı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*