Kahve

Hindiba Kahvesi Nedir Nasıl Yapılır?

Her zamanki fincan kahvenizden veya soğuk demlemenizden sıkıldınız mı? Veya günlük fincanlarınız için daha düşük kafeinli bir seçenek mi arıyorsunuz? O zaman güne başlangıç kahvelerinizin yerini alabilecek ya da kahve deneyiminizi değiştirebilecek hindiba kahvesini düşünebilirsiniz. Peki, hindiba kahvesi zihnimizde neyi çağrıştırmalı ve bu kahve, lezzetin panoramasında niçin hep önlerde?

Hindiba Kahvesi Nedir?

Menşei Kuzey Afrika, Asya-Avrupa olan Hindiba kahve, 1700’lerde Kuzey Amerika’ya gelerek yolculuğuna başladı. Chickory, chikory veya chicorie; New Orleans kahvesi, mezkur kahvenin isimleri arasında. Çeşnisi ortalama bir kahveye çok benzer ve tabii olarak kafein ihtiva etmez. Bu sebeple kahvenin gizil risklerinden arınma hususunda yardımcıdır ve sıhhatli bir yaşama hitap eder.

Hindiba kahvesi, söyleniş biçimini

  • mütemadiyen aynı vakitte açılıp kapanma özelliğine haiz olan
  • mor ve mavi renkli çiçekli Cichorium intybus  bitkisinden alır.

Hindiba Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bu bitki ile lezzet yaratanlar, normal bir yemekte hindiba’nın yapraklarını ve çiçeklerini kullanırlar. Ancak otantik ve velut bir kahve deneyimi tesis etmek için yararlandıkları muhteva, hindibanın kökleridir. Bol veçheli bir nebat olan hindiba, çiçek ve yapraklarıyla salatalara ve aromalı sirkelere lezzet katar. Dünyanın muhtelif coğrafyalarında şifalı toniklerde de değerlendiren ihtiyatlı kişilerin de egemenliğindedir. Her hindiba bitkisinin tek ve derin, kesif ve kalın müstesna bir kökü vardır. Kahve yaparken maharetli eller bu kökü kavurur aynı zamanda isteyen sebze gibi haşlayıp yiyebilirler.

✅↪️MiskKedisi Dışkısından Kahve: Luwak Coffee↩️

Hindiba Kahvesi Nasıl Yapılır?

Hindiba, kahve telvesine göre suda daha fazla çözündüğü için konvansiyonel kahveye göre demlerken daha az kullanabilirsiniz. Başlarken, takribi 2/3 normal çekilmiş kahve ve 1/3 hindiba kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunu normalde yaptığınız gibi bir French Press’te, damlalıklı kahve makinesinde, filtre kahve tarzında veya başka bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Lezzeti artırmak için tarçın, hindistan cevizi, karanfil veya Pumpkin pie gibi tadımlıklar ilave edebilirsiniz. Kafein ihtiva etmeyen ve doğal bir hindiba içeceği ilgi alanınıza giriyorsa aşağıdaki yöntemi deneyin:

  • 1/2 ölçüsündeki su bardağı sütü buharda pişene ve sıcak olana kadar ısıtın ancak kaynatmayın.
  • 1/2 çorba kaşığı ölçülü hindibayı, kahve demler gibi 1 bardak suda demleme işlemini gerçekleştirin.
  • Şimdi ortaya çıkardığınız bu bileşik/karışım sıvıyı bir bardağa boşaltın.
  • Şimdiki kısım ise tesis ettiğiniz bu mahsule süt katmayı unutmayın ve malzemeyi iyice karıştırmayı ihmal etmeyin.
  • Sonrasında vasati bir kaşık ölçüsünde bal, Maple syrup, tat veren bir bileşik –şeker- veya isterseniz daha farklı özdekler ile tatlandırın.
  • Finalde bir tutam tercih ettiğiniz baharat ulayarak bu leziz kahveyi tamamlayın.

Hindiba Kahvesi Ne Zaman İçilmeli?

Cichorium intybus nebatından imal edilen Hindibayı içmek için en doğru zaman ekseriyetle yemek sonrasıdır. Çünkü yemek sonrası için kahvenin hazmı pratikleştirir ve sindirim sürecine olumlu tesir eder.

Hindiba Kahvesi Nasıl Tüketilmeli?

Hindiba kökü formasyonunda kafein yoktur ancak kahve ile karıştırılırsa kafein ihtiva eder.  Cichorium intybus bitkisinin mahsulü olan kahve, suda kolaylıkla erir. Bu özdeğin kesif kökü, suda kaynadığı zaman verimli bir içeceğe dönüşür ve lezzetli sohbetlere misafir olur.

✅✅↪️Mırra Kahvesi Nedir?↩️

hindiba kahvesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir