Dünyanın En Büyük Su Altı Restoranı

Bu restoran diğer restoranlara benzemiyor. Çünkü bu restoran, müşterilerini deniz altında ağırlıyor ve denizin altında akşam yemeği yeme fırsatı veriyor. Restoranın ismi Under. Norveç’in güney kıyısındaki denizin altına inşa edilen restoran, Avrupa’nın ilk sualtı restoranı olma özelliğine sahip. Aynı zamanda dünyanın da en büyük su altı restoranı.

Restoranı inşa eden Snohetta isimli bir şirket. Snohette bu restoran dışında daha farklı ve gösterişli yapılar da inşa etmiş. Örneğin Norveç Ulusal Opera ve Bale binası ve Mısır’daki İskenderiye Kütüphanesi şirketin imzasını taşıyan diğer yapılar arasında.

Sekiz Metrelik Büyülü İniş

Şirketin harika bir su altı çalışması olan restoran, deniz yüzeyinin 5 metre altında bulunuyor. Restoranın ismi Under. Avrupa’da bir ilk olan Under su altı restoranın uzunluğu 34 metre, genişliği ise 20 metre.

ilk_su_altı_restoran

Restoran kurucusu Kjetil Thosen, restoranın büyüsünün su altına inişte olduğunu söylüyor. Under’a girenlerin ahşap plakalarla kaplı bir saunaya girmiş gibi hissettiklerini söyleyen Thosen, büyük pencerelerin dev bir akvaryum gerçekliği yarattığını belirtiyor. 40 kişilik restoran kısmına ulaşıldığında ise bu gerçeklik konforlu, sessiz ve ilginç bir restorana dönüşüyor.

Yapının pencereleri ise misafirleri denizin altında olduklarını inandırması için önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü eğer denize açılan şeffaf pencereler olmazsa, bu yapının sessiz ve normal bir restoran olduğu akla gelebilir.

Korunaklı ve Doğaya Karşı Duyarlı

Denizin altındaki yapı, yaklaşık 1 metrelik beton duvarlarla korunuyor. Under su altı restoranının zorlu hava koşullarına uygun bir şekilde tasarlandığı söyleniyor. Belirtilenlere göre, bu yapı yüzyılın en büyük dalgası karşısında bile sağlam kalabilecek kapasitede. Hatta restoranı inşa eden şirket, bu yapının 100 yıl boyunca dayanıklı kalacağının garantisi veriyor.

Çevreye ve doğaya zarar vermeyeceği söylenen yapı, sadece bir restoran değil. Under su altı restoranının aynı zamanda bir araştırma merkezi olarak da kullanılması planlanıyor. İlginç konseptli bu yapı, deniz yaşamını incelemek ve bu konuyla ilgili gözlem yapmak için ideal bir merkez olabilir.

Denizin altında benzersiz bir akşam yemeği deneyimi yaşatmayı amaçlayan Under, misafirlerini ağırlamaya hazır. Yerel deniz ürünlerinden oluşan menüsü ve içki dahil burada akşam yemeği fiyatı yaklaşık 430 Dolar. Restoran işletmecisinin amacı yılda 12,000 kişiyi bu restoranda ağırlamak. Eşsiz bir su altı manzarası ve özel atmosferi ile Under isimli su altı restoranı bu hedefine ulaşabilecek gibi görünüyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Bu Otel 5 Yıldızlı Değil, 5 Milyon Yıldızlı

İlginizi Çekebilir: Paris’in Çıplaklar Restoranı Kapandı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*