İskelet Çiçeği Hikayesi, İskelet Çiçeği Anlamı
Yaşam

İskelet Çiçeği (Yağmur Çiçeği) Hikayesi

İskelet çiçeğini ilk bakışta sıradan bir çiçeğe benzetebilirsiniz ancak oldukça sıra dışı bir yanı vardır. Bilimsel adı Diphylleia Grayi olan iskelet çiçeği, Doğu Asya ve Japonya gibi bölgelerde bulunur. Bu ilginç uzun ömürlü bitki 0,4 metre yüksekliğe ve bir metre genişliğe kadar büyüyebilir. İlkbahar ortasından yaz başlarına kadar çiçek açan bu küçük güzeller, gölgeli koşulları tercih ederler. Yalnızca kısmi güneş ışığı almalıdır.

Bu güzel çiçek, benzersizliğini yağmur yağdığı zaman gösterir. Yaprakların narin doğası nedeniyle, yağmur onun küçük yapraklarını tamamen berraklaştırır! Yaprakları biraz H2O’nun etkisiyle şeffaflaşır ve cam gibi parlar! Yağmur yağdığında transparan bir hale geldiği için cam çiçek veya kristal çiçek gibi isimlerle de bilinir.

İskelet Çiçeği Anlamı

Büyüleyici ve sıra dışı bir bitki cinsini temsil eden çiçek, dikkate değer bir sırrı da beraberinde taşır. Pigmentasyonunun oldukça benzersiz kimyasal bileşimi nedeniyle, yapraklar ıslandığında hızla benzersiz bir dönüşüm gerçekleşir. Çiçeğin pigmentasyonu hızla kaybolduğu için zaten narin görünen taç yapraklar neredeyse tamamen şeffaf hale gelir. Son olarak, tamamen kuruduğunda, iskelet çiçeğinin yaprakları enteresan bir dönüşüme daha uğrar. Bu sırada, bir kez daha orijinal renklerine kavuşarak nefes kesici dönüşümü tamamlarlar.

📢İlginizi Çekebilir: 12 Yılda Bir Açan Çiçek👉Neelakurinji

Yağmur Çiçeği Nedir?

İskelet çiçeği aynı zamanda yağmur çiçeği adıyla da bilinir. Dolayısıyla bu çiçeği çeşitli kaynaklarda yağmur çiçeği adıyla da görebiliriz. İskelet çiçeği, mayıs otu ve güney Pixie Umbrella (Podophyllum cymosum) ile aynı aileden, oldukça sıra dışı birçok yıllık ormanlık bitkidir. Büyük, şemsiye benzeri yapraklar bitkinin tepesini kaplar ve bitki ağaçların altındaki gölgeli alanlarda kolonileşirken çekici bir zemin örtüsü oluşturur. İskelet çiçeği, normalde erken ilkbaharda veya erken sonbaharda ekilen yavaş büyüyen bir türdür. Küçük bir koloniye dönüşmesi yıllar sürebilir, ancak bir kez kurulduktan sonra uzun ömürlü bir bitkidir.

İskelet Çiçeği Hikayesi

Gerçekten şaşırtıcı olan İskelet Çiçeği, kışın ölen yaprak döken bir bitki olarak gelişti. Ayrıca nispeten büyük, şemsiye şeklinde yapraklar geliştirir. Ek olarak, bu yapraklar tipik olarak benzersiz çiçek kümeleriyle kaplı görünür. Üstelik yaz aylarında bu büyüleyici türün yaprakları hızla dökülür. Ancak endişelenmeyin, çünkü Doğa hızla onların yerini alır. O zaman, olağanüstü bitki bol miktarda parlak mavi renkli meyveler geliştirir. Bununla birlikte, olağanüstü doğasına rağmen, türünün yalnızca ortalama büyüklüğünde bir bitkisi olarak kalır. Bunun nedeni, görsel olarak çarpıcı anjiyospermin genellikle yaklaşık 40 cm yüksekliğe ve 1 metre üzerinde bir genişliğe ulaşmasıdır.

İskelet Çiçeği Nerede Yetişir?

Oldukça müthiş İskelet Çiçeği, Asya kıtasının yalnızca belirli bir bölümüne endemik olarak gelişti. Ayrıca, bu bölge içinde, öncelikle Çin ve Japonya gibi daha soğuk bölgelerde doğal olarak yetişir. Ancak bu bitkinin etrafını uzmanların açıklayamadıkları bir gizem de sarmaktadır.

Cinsin üyeleri, Kuzey Amerika’daki Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Appalachian Dağları‘nın izole edilmiş kısımlarında da görülür. Ayrıca, diğer birçok tür gibi habitat seçiminde de kararlı bir tercih sergiler. Bu seçiciliğin bir sonucu olarak, İskelet Çiçeği öncelikle oldukça nemli, ağaçlık dağlık bölgelerden oluşan alanlarda ortaya çıkar. Bu gerçekten görsel olarak ayırt edici ve dikkat çekici tür, aynı zamanda bazı akraba türlerden daha sonra çiçek açacak şekilde evrimleşmiştir.

Bu gerçek doğrudur çünkü güzel çiçeklerini tipik olarak ilkbaharın sonraki bölümlerinde ve yazın başlarında üretir. Son olarak, güzel çiçekli bitki güneş ışığına karşı da oldukça hassastır. Aslında, doğrudan güneş ışığının az olduğu veya hiç olmadığı gölgeli alanlarda en iyi şekilde gelişir. Ayrıca, aşırı ılımlı sıcaklık bölgelerinde daha iyi gelişir.

📢İlginizi Çekebilir:👉Lotus Çiçeği Anlamı

İskelet Çiçeği Modifikasyon Mu?

İlk olarak modifikasyonun canlılarda ne anlama geldiğini açıklayalım. Modifikasyon kavramı, çevrenin etkisiyle ortaya çıkan ve kalıtsal olmayan özellik anlamına gelmektedir. İskelet Çiçeği, Haziran veya Temmuz aylarında ıslandığında renksiz ve cam gibi şeffaf olan küçük beyaz çiçekler üretir. Bunun nedeni, iskelet çiçeğin taçyapraklarının o kadar ince olması ki karmaşık iskelet benzeri damarlanma dışında şeffaf hale gelmesidir. Çiçekler kurudukça soluk bir beyaza dönüşürler. Sonbaharın başlarında, kırmızımsı tohum sapları, göz alıcı parlak mavi meyve kümeleri geliştirir.

İskelet Çiçeği Tohumu

İskelet çiçeğini evde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Bunun için belli bir miktar tohuma ihtiyacınız olacak. Çiçekçilerden ya da Trendyol ya da Hepsiburada gibi e-ticaret sitelerinden tohumları edinebilirsiniz. Evde yetiştirmek için tohumların soğuk tabakalaşmaya ihtiyacı olacaktır. Buzdolabında birkaç ay tohumları bekleterek bu işlemi yapabilirsiniz. Çiçeğin tohumdan yetiştirilmesi ve evde bakımı hakkında bilgi almak için iskelet çiçeği nasıl yetiştirilir yazımıza göz atın. Ayrıca daha farklı genel kültür bilgileri için Haftalık Günlük sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir