Kadınlar Kasabası: Erkeklerin Girmesi Yasak!

Noiva Do Cordeiro, Brezilya’nın güneydoğusunda bulunan bir kasaba. Sakin ve huzurlu bu kasabanın nüfusu 600 civarında. Az nüfuslu bu bölgenin farklı bir özelliği var. Kasabada sadece kadınların yaşamasına izin var. Erkeklerin bu kasabaya giriş yapmaları yasak. Kadınlar kasabası olarak bilinen bu ilginç yer ile ilgili ayrıntılar:

Kadınlar Kasabası: Erkekler Giremez!

Erkeklere kapalı olan kasabada yaşayan kadınların çoğu 35 yaşın altında. Kadınların arasında evli olanlar da var. Ancak evli kadınlar, kocalarını kasabaya getiremiyor. Evliler, kocalarını sadece hafta sonları görebiliyor. Kasabada erkek çocukların yaşamasına 18 yaşına kadar izin veriliyor. Erkek çocuklar, 18 yaşında geldiklerinde kasabadan gönderiliyor.

Bu farklı kasaba, erkekler tarafından koyulan kurallara tamamen karşı. Kasabada her işi kadınlar, yerine getiriyor. Kasaba sakinlerine göre kadınlar, erkeklerden daha iyi yönetme ve uygulama becerisine sahip. Mirror gazetesine röportaj veren Kasaba sakinlerinden Rosalee Fernandes, erkeklerin içinde olduğu yönetimlere göre daha uyumlu ve daha iyi organize olduklarını söylüyor ve ekliyor: “Her şeyi paylaşıyoruz; üzerinde çalıştığımız toprakları bile… Burada rekabetçi bir ortamı asla göremezsiniz.”

Kasabanın Hikayesi

Anlatılanlara göre kasabanın tarihi 1890’lı yıllara uzanıyor. Maria Senhorinha De Lima isimli bir kadın, bu yıllarda zorla evlendirilir ve evlendiği kişiyi terk eder. Bunun üzerine Katolik Kilisesi kadını ve ailesini kasabadan uzaklaştırır. Daha sonra bir papaz olan Anisio Pereira, Maria Senhorinha’nın soyundan olan 16 yaşında bir kız ile evlenir ve kasabaya sert kurallar getirerek herkesi baskı altına almaya başlar. Papaz Anisio Pereira’nın 1995 yılındaki ölümünün ardından Noiva Do Cordeiro bölgesinde yaşayan kadınlar, erkek egemenliğine son vererek şu anki kuralları getirir.

İlginizi Çekebilir: Titanik Dahil Gemi Facialarından Kurtulan Kadının Hikayesi

Kasabada yaşayan kadınlar, kendilerini kiliseden soyutlamış bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Kasaba halkına göre sorunları çatışmadan halletmek bu şekilde daha kolay. Dayanışmanın arttığını söyleyen kadınlar, bölgede kreş ve restoran gibi işletmeler de açmış. İşletmelerden kazanılan para ise kasabada yaşayanların hizmetine sunuluyor.

Kasaba sakinlerinden Rosalee Fernandes, kasabanın sonsuza kadar bu şekilde erkeklere kapalı olmayacağını belirtiyor. Ancak Fernandes’in ve kasabadaki diğer kadınların bir şartı var: Erkeklerin burada yaşamaları için öncelikle kadınların kurallarını kabul etmeleri gerek.

Rosalee Fernandes: “Kendi hayatlarını bırakacak ve bizim bir parçamız olmaya gelecek erkekleri tanımak istiyoruz”

Kaynak

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*