Kahve Telvesi Yakıta Dönüştü: Telve ile Otobüs Yolculuğu

Suyun ardından en çok tüketilen içecek kahve, insanlara enerji verdikten sonra gözünü otobüslere dikti. Kahvenin insanlara yaşattığı bireysel keyif, artık toplu taşıma araçlarında da gözlemlenecek. Bu yaratıcı kolektif bilincin kendini gösterdiği ülke İngiltere. İngiltere’de toplu taşımanın belkemiğini oluşturan çift katlı otobüsler, enerjilerini kahveden almaya başladı. Bu uygulama yaklaşık 1 yıldır devam ediyor. Bir yıldır kahve içen İngiltere otobüsleri, hem daha enerjik hem de daha çevreci. İşte işte kahve telvesi ile yolculuk yapan otobüslerin hikayesi…

Kahveden Elde Edilen İlk Biyo-Yakıt

Kahve atıklarından biyoyakıt üretme fikri, Arthur Kay isimli bir girişimciye ait. Uzun bir süredir kahveden alternatif enerji üretme fikrine kafa yoran girişimci, 2013 yılında Bio-Bean isimli şirket kurarak çalışmalarına daha kurumsal bir şekilde devam ediyor. Çalışmalarının başarılı bir sonuç verdiğini ise Londra’daki otobüslerin kahve ile beslenmesinden anlıyoruz.

Bio-Bean şirketi, kurucusu Arthur Kay önderliğinde kahve atıklarından çıkardığı yağı dizel ile karıştırarak B20 tipi biyoyakıt ürettiğini duyurmuştu. Transport for London (TFL) isimli otobüs şirketi, bu fikre sıcak bakmış olacak ki üretilen biyoyakıtı çift katlı otobüslerinde kullanacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir: Bu Evler Enerjisini Kahve Atıklarından Alıyor

İngiltere’nin böyle bir fikre alışkın olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü buna benzer bir biyoyakıt, otobüslerde zaten kullanılıyordu; hem de 9,500 otobüste. Bu yakıt, yemek artıklarından elde ediliyordu. Ancak kahveden elde edilen biyoyakıtın kullanılması bir ilk oldu.

Atıklar, Enerjiye Dönüşüyor

Bio-Bean şirketinin kahveden yakıt üretme çalışması şu şekilde: Şirket, kahve atığı bulabileceği her türlü kaynağa başvuruyor; örneğin Starbucks gibi dev kahve zincirlerine, üniversitelere, küçük cafelere, kahve fabrikalarına… Daha sonra telve halindeki bu atıklar toplanıyor ve fabrikalardan oluşan Bio-Bean tesislerine götürülüyor. Tesislerde kurutulan kahve atıklarının içindeki yağlar çıkarılıyor ve B20 tipi yakıt üretmek için harmanlanarak işleme tabi tutuluyor. Daha sonra dizel ile birleştirilerek biyoyakıta dönüştürülüyor. Bio-Bean şirketi, bu üretimde yalnız değil. Şirket, dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinden Shell ile işbirliği yapıyor.

İlginizi Çekebilir: Kahve Atıklarından Üretilen Ayakkabı

Bu yakıtın otobüslere uygun hale gelmesi için herhangi bir modifikasyona gerek olmadığı söyleniyor. Bu süreç aynı zamanda gıda atığının geri dönüşüm için kullanılmasına güzel bir örnek teşkil ediyor. Proje, aynı zamanda taşıtlardan yayılan gaz emisyonunu azaltmak için de oldukça dikkat çekici. Aynı zamanda otobüsler için biyoyakıt fikri, kahve atıklarının çöpe gitmesi sonucu açığa çıkan metan gazının da önüne geçmiş oluyor.

kahve telvesi biyo-yakıt-nasıl-elde-edilir

Kahve Telvesi ile Ulaşım

İstatistiklere göre, Londra’da kişi başı günlük kahve tüketimi 2,3 fincan. Bio-Bean şirketi kurucusu Arthur Kay ise bir otobüsün yıllık yakıtını üretmek için 2,5 milyon bardak kahve telvesine ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Buna ek olarak şirketin tahminlerine göre Britanya’da 500 bin ton kahve atığı açığa çıkıyor. Tesislerin geri dönüştürebileceği kahve atığı ise yaklaşık 50 bin ton. Tüm bu rakamlar bize otobüslerin biyoyakıt ihtiyaçlarını rahatça karşılayabileceğini gösteriyor. Özellikle ülkede bir günde 55 milyon bardak kahve içildiğini düşünürsek, şirketin biyoyakıt üretmek için değerlendirebileceği kapsamlı bir pazar var. Elde edilen biyoyakıtın günümüzde İngiltere’deki binlerce otobüs için temiz bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı söyleniyor.

Kaynak

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*