Kahve

Kahve Uyku Kaçırır mı? Yoksa Elma mı? Hangisi

Kahve uyku kaçırır mı? Peki, elma? Her ikisi de uyku kaçırma konusunda iddialı. Uyku kaçırma yarışını sizce kim kazanır?

Kahve Uyku Kaçırır mı? Elma mı Kahve mi?

Kahve ve elma, kulvarları ayrı iki adet besin kaynağı. Bir tanesi sudan sonra en çok tüketilen içecek, diğeriyse sayısız faydaları olan bir meyve. (Birlikte tüketmek isteyenler için de iyi bir ikili olduğu söylenebilir) Ancak görünen o ki elma, kahvenin tahtını sallıyor. Yıllardır en iyi uyku açıcı olduğu anlatılan kahve, bu konudaki liderliği elmaya mı kaptırdı? Araştırmalara göre elma, kahveye göre daha iyi bir uyku açıcı.

↪️ İlginizi Çekebilir: Menengiç Kahvesi Nedir?

Tam da bu noktada bir kaynak vererek bu iddiayı desteklemek ya da kanıtlamak gerekiyor. Ancak ne yazık ki bu konu ile ilgili yapılmış kapsamlı bir çalışma yok. Şimdilik internet sitelerindeki sağlıklı yaşam bilgileri ile yetineceğiz. Peki, neden elmanın kahveye göre daha iyi bir uyku açıcı olabileceği tartışılıyor? O zaman hemen kafein ve karbonhidrat dünyasına küçük bir giriş yapalım.

Kafein ve Karbonhidratın Uykusuzluk İçin Savaşı

Uyuduğumuzda kan basıncı ve vücut sıcaklığımız düşüyor. Sabah uyandığımızda tam anlamıyla sersem gibi olmamızın nedeni bu. Çünkü gözümüzü açıp yataktan kalktığımızda kan basıncı ve vücut sıcaklığının normale dönmesi zaman alıyor. Kahve, tam da bu noktada normalleşme sürecinde başarılı bir düzenleyicidir. İçerdiği kimyasal bileşenleri ile metabolizmayı uyarır ve kan basıncını arttırır. Uyandığımız o andaki sersemlikten daha kolay kurtarır ve hepimizi daha dikkatli bireyler haline dönüştürür.

Ancak kahvenin marifetleri ne yazık ki bu kadar. Mesela daha hızlı uyanmak istiyorum, bu yüzden daha çok kahve içmek istiyorum derseniz, kan şekeriniz düşer ve enerjiniz kalmaz. Bu noktada devreye elma girer. Çünkü elmanın ani bir canlandırıcı etkisi vardır.

Elmanın bu özelliğini şu şekilde ifade edelim: 220 gramlık bir elmada yaklaşık 115 kalori bulunuyor. Bu da hızlı bir başlangıç için ideal bir yiyecek olduğunu gösteriyor. Ayrıca elmanın içerdiği şekerin yarısında sukroz ve glikoz, diğer yarısında ise fruktoz bulunur. Sukroz ve glikoz hızla kana karışır; früktozun sindirimi ise uzun sürer. Böylece elmanın enerji verme özelliği uzun süre devam eder. Ayrıca elmanın yüksek miktarda lif içermesi de enerji verici olmasında önemli bir etkendir.

Peki, Uyku Açma Yarışını Kim Kazandı?

Doğal uyku açma konusunda her ikisi de başarılı. Aralarındaki fark şu: Kahve, son derece başarılı bir uyku açma yöntemidir. Ancak etkisi kısa sürede kaybolur; bir süre sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku hali baş gösterebilir. Elma ise kahve gibi uyku açma yeteneğine sahiptir, uyku açmadaki etkisi kahveye göre daha uzun olduğu için kahveden daha etkili bir uyku açıcı olarak bilinmektedir.

Son Söz…

Uyandıktan sonra hemen kahvaltı etmiyorsanız elmayı tercih edin. Fakat kahve içmeden uyanamam diyorsanız, kahveyi tercih edin; yapacak bir şey yok… Peki, daha iyi ve daha zinde uyanmak için her ikisini de aynı anda tüketmeye ne derseniz? Belki daha farklı bir sonuç alabilirsiniz. Ancak en iyisi ve en sağlıklısı kesinlikle şu: Uyandıktan sonra kahvaltı süresini çok uzatmamak…

Kahve içerken elma yiyen birini görürsek soracağımız soru belli: Enerjini bir an önce topla ve gece ne yaptın anlat!

Kahve Unu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir