Kahvenin Zararları Nelerdir?

Kahvenin zararları nelerdir? Kahvenin zararı var mı? Her şeyin fazlası zarar… Bu kural, kahve için de geçerli!

Kahvenin Ne Zararı Olabilir Ki…

Tarihteki ilk kahve makinesi, 122 yıl önce icat edilmişti. 1897 yılında icat edildikten bir yıl sonra Londra Leicester meydanına bağlandı, sevdi ve sevildi. Fakat tarihteki ilk kahve makinesi unvanına sahip bu icat, birkaç ay sonra kaldırıldı. Tarihteki ilk kahve makinesinin kısa hikayesi için tıklayın.

Bu makinenin icadından yaklaşık 120 yıl sonra Bitcoin ile çalışan kahve makinesi ortaya çıktı. İlerleme ve gelişim sadece makineler özelinde gitmedi. İşte bir başka örnek: ► İnsülin iğnesi yerine kahve… Kahvenin yararları, sadece vücuda değil; bu sıvı kafa da açıyor. Dinç ve zinde tutmasının yanı sıra ilginç icatların doğmasına da neden oluyor. Ancak sonsuza kadar fayda sağlayacak herhangi bir şeyin varlığından bahsedebilir miyiz? Belki birkaç örnek verebiliriz fakat bu sonsuz fayda, dozuna ve sıklığına bağlı olarak değişecektir.

Bir Zarar Ziyan Olarak Kahve

Kahveye olumsuz bir anlam yüklemek, çoğu kimsenin yapmak istemeyeceği bir tutum. Çünkü kahve neden kötü olsun. Tüm kötülükler kahveden uzak dursun ancak bazı kötülüklerin nedeni kahve olabilir.

kahve-siteleri

Eğer dikkat etmezsek kahve bazen tehlikeye dönüşebilir. Kahve, faydaları olduğu kadar bazen de zararları olan bir içecek. Zarar vermemesi için ilham ve enerji kaynağı bu sıvıyı ölçülü tüketmekte fayda var. Peki, yüzyıllara meydan okuyan bu içeceğin ne zararı olabilir ki… O halde kahvenin zararları nelerdir sorusunu cevaplamaya başlayalım.

  • Tansiyon

Kahve ve tansiyon arasındaki bağ, biraz muğlak. Zararlı diyen de var, aralarında bir ilişki yok diyen de… Ancak yüksek tansiyonu olanların günlük kahve tüketimine dikkat etmeleri bilinen bir gerçek. Doktorlar, yüksek tansiyonu olanların günde 200 mg kafein tüketmelerini öneriyor. Bu da yaklaşık olarak iki fincana denk geliyor. Yüksek tansiyon, günde 2 fincandan fazla kahveyi hoş karşılamıyor, daha da yükseliyor.

  • Kalp Sağlığı

Kardiyoloji uzmanları, hastalarına kahve içmemelerini tavsiye ediyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki günde 2 ile 4 fincan kahve, kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Ancak tüketilen kahve günde 5 fincan ve üzerine çıktığında işler değişiyor.  Doğal ilaç olarak görülen kahve, bir anda zarara dönüşebiliyor. Ancak “ben günde 5 fincandan az kahve içersem kötü hissediyorum” diyorsanız, işte size öneri: Kahvenize süt ekleyin. Hepsine birden değil, en azından bazılarına…

kahvenin-faydaları

  • Göze Zarar

Son araştırmalar, kahvenin göze zarar verdiğini de gösteriyor. ABD’li araştırmacılar, bu konuda 30 yıldan fazla bir süredir araştırma yaptıklarını ve kahvenin göz tansiyonunu % 66 oranında arttırdığını söylüyor. Araştırmacılar, göz tansiyonu riskini arttırmamak için günlük kahve tüketimini 2 fincan ile sınırlamak gerektiğini de ekliyor.

  • Ülser Sevici

Kahve ve ülser arasında güçlü bir bağ var. Ancak bu bağ, ülseri olanlarda etkisini gösteriyor. Kahve, mide asit salgısını arttırıyor. Bu istenmeyen bir durum. Ülser hastalarına günlük kahve tüketimine sınır koymaları öneriliyor.

  • Migren

Nöroloji uzmanlarının önerdiği şu: Migren hastaları kahveden uzak durmalı! Ancak komple uzak durmamaları gerekiyor. Çünkü kahveden uzak dur diyenler, günde bir fincan kahvenin migren ağrılarını azalttığını da söylüyor. Kan damarlarını daraltması, kafeinin baş ağrısını azaltmasının nedeni.

  • Kemikler İçin Hoş Olmayabilir

Sinsi gelişen hastalık Osteoporoz (kemik erimesi), kahve aracılığıyla vücuda yerleşebiliyor. Bunun nedeni, kafeinin kalsiyum emilimini bozması. Uzmanlar, günde 3 bardaktan fazla kahve içenlerin kemik erimesine yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğunu söylüyor.

filtre-kahvenin-zararları

  • Böbrek Taşı

Kahvenin fazla tüketilmesi, böbrek taşı oluşumuna neden olabiliyor. Uzmanlar –ya da daha çok anneler (!)- bu yüzden kahveyi az tüketmek gerektiğini söylüyor. Ancak böbrek taşı olmasını engellemek için şöyle basit bir yöntem var: O da kahve tüketirken bol su içmek…

  • Devamlı Hayatın İçinde

Araştırmalar fazla kafeinin sperm kalitesini olumsuz etkilediği üzerinde duruyor. Günde 2 ve 3 fincandan fazla kahve içenlerin kahveyi azaltmaları öneriliyor. Bu bilgiye ek olarak Brezilya’da yapılan bir araştırmada şöyle bir sonuca varılmış: Her gün düzenli kahve içen erkekler, düzenli kahve içmeyenlere göre daha sağlıklı spermlere sahip oluyor. Bu araştırma Sao Paulo Üniversitesi’nde 750 erkek üzerinde yapılmış ve kahvenin böyle bir faydası olduğu ortaya konmuş. Ayrıca hamile kadınların da günlük kahve tüketimini 300 mg ile sınırlandırmaları önerilmekte.

Kahvenin yararları olduğu kadar zararları da var; dünyada en çok tüketilen ikinci içecek olsa dahi… Kahvenin olumlu özelliklerinden daha iyi yararlanmak için bazen dikkatli olmak gerekiyor. Uzun ve sağlıklı bir birliktelik için az da olsa mesafeli durmakta fayda var.

kahvenin-yararları

İlginizi Çekebilir: Kahve Geç Yaşlandırıyor!

İlginizi Çekebilir: Yeşil Kahve ve Faydaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*