Kapsül Kahve Zararlı Mı, Kapsül Kahve Nedir, Nespresso Kahve Kapsülü
Kahve

Kapsül Kahve Nasıl Yapılır?

Kapsül kahve, içinde öğütülmüş kahve bulunan, alüminyum folyo contalı plastik kaplardır. Kapsüller, açık veya kapalı bir sistemin parçasıdır. Açık sistem kapsül kahveler, Tchibo ve Red Espresso farklı üreticilerin ve kahve markaların ürettiği özel kahve makinelerinde kullanılabilir. Ancak kapalı sistem kapsüller, sadece Nespresso markasının kahve makinesi ürünleriyle uyumludur. Bir kahve kapsülü, yaygın olarak nemli bir üründür ve sadece öğütülmüş kahve için değil, bir dizi ürün için kullanılır.

Kapsül Kahve Nedir?

Kapsül kahve, tek kullanımlık kahve türüdür. En önemli özelliklerinden biri bayatlamayıp uzun süre tazeliğini korumasıdır. Standart bir çekirdek kahveyi kullanmazsanız bayatlar ancak kapsül kahvede böyle bir durum söz konusu değildir. Kapsül kahve, plastik bir kalıp kapsülün içinde yer alır. Kalıplaşan kapsülün içindeki kahve öğütülmüştür ve öğütüldükten sonra kapsülün içine sıkıştırılır. Kapsüllü kahveyi yapan bu ürünler için özel icat edilen kahve makineleridir. Fakat makine olmadan da bu kahveyi evde yapmak mümkündür. Bu yazımızda hem kahve makinesi ile hem de makine olmadan evde kapsüllü kahveyi nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kapsül Kahve Nasıl Yapılır?

Lezzetli bir kapsül kahve yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Kapsül kahve
 • Su
 • Kapsül kahve makinesi

İlk olarak kapsül kahve makinesinin haznesinde yeteri kadar su olduğundan emin olun. Daha sonra çekilmiş kahve dolu bir kapsülü alıp makinenin bu yer için ayrılmış bölümüne yerleştirin. Ardından makineyi çalıştırın ve lezzetli kapsül kahveniz kısa bir sürenin ardından hazır olacaktır. Siz makineyi çalıştırınca makine üstteki barkodu okur ve ne yapacağını bilir. Bu arada farklı kahve kapsülleri, kahve makinesinin farklı şekillerde davranmasını sağlar. Örneğin suyu kullanmadan önce durakladığı süre kahve kapsülü makinesine ve çeşidine göre değişir. Ek olarak farklı marka ve çeşitlerin suyu kullanma miktarı da farklılık gösterir. Özetle kahve makinesi, sizin için bunları yapar ve pratik bir kapsüllü kahve deneyimi sunar. Bir iki dakikada harika leziz bir fincan kahve için yapmanız gereken tek bir düğmeye dokunmaktır.

Mükemmel bir kahve yapmak için ısıttığınız suyun kaynar sıcaklıkta olmaması gerekir. Suyun sıcaklığı yaklaşık 88–96°C (190–2055°F) sıcaklıkta biraz daha soğuk olmalıdır. Tam sıcaklık, kullandığınız kahvenin türüne bağlıdır.

İlginizi Çekebilir:📢Yeşil Kahve

Makinesiz Kapsül Kahve Nasıl Yapılır?

Diyelim ki kahve kapsülü makineniz arıza yaptı ya da aldığınız kapsüller makinenize uymadı. Belki de kamptasınız ya da kahve makinesi kullanmaktan sıkıldınız ve kendinize şu soruyu soruyorsunuz: Kapsül makinem yok ve bir fincan lezzetli kapsül kahvemi nasıl yapabilirim?

İşte makine olmadan kapsüllerden kahve yapmaya başlama yolları:

 • Gübrelenebilir bir kahve kapsülünüz varsa, kahveyi doğrudan fincanınızda demleyebilirsiniz.
 • Pod’u ambalajından çıkarıp fincanınıza koyun ve üzerine yavaşça sıcak su dökün.
 • Suyu bardağın ağzından yaklaşık 1-2 cm uzakken dökün ve siz döktükçe pod dikleşecektir. Pod suyun yüzeyinde yüzmeye başlarsa kaşık kullanarak su altında tutun.
 • Demlemeyi ara sıra karıştırın ve bölmenin su altında kaldığından emin olun.

Kahvenizin olma süreleri ve aşamaları aşağı yukarı şu şekilde olacaktır:

 • 2 ila 3 dakikada hafif bir içecek
 • 4 dakikada standart bir demleme
 • 5 ila 6 dakika güçlü bir kahve ortaya çıkacak.

Evde Kapsül Kahve Nasıl Hazırlanır?

Kahve makinesi olmadan kapsül kahve yapmanın bir diğer yöntemi ise kapsülleri kahve poşetlerine dönüştürme işlemidir. Bunun için kahve kapsülünüzdeki telvelere, bir filtreye, ipe ve filtreyi kapatacak (zımba gibi) bir kahve poşetine ihtiyacınız olacak.

Not: Kahvenizin içinde eriyebilecek ve aromayı değiştirebilecek herhangi bir kaplama içermeyen bir ip kullanın.

 • Kahve telvesini bir filtreye boşaltın.
 • En iyi sonucu elde etmek için çay için kullanılan tek kullanımlık beyaz kağıt filtre kullanın. Kahve filtreleri de bu konuda iyidir ancak daha düşük akış oranlarına sahip oldukları için demlemesi daha uzun sürer. Çay filtreleri ise neredeyse sıfır akış tutma özelliğine sahip olduğu için çay filtrelerini kullanmanız daha iyidir.
 • İpi kullanarak filtreyi sabitleyin ve kupanıza yerleştirin. Bir poşet çay yapar gibi kupanızın/bardağınızın üzerinde asılı bir ip bırakın.
 • Ardından biraz su kaynatın, kahve poşetini kupanıza koyun ve üstüne sıcak su ekleyin.
 • Standart bir demleme için kahvenizi en az 4 dakika demleyin. Ayrıca, uygun hidrasyon için kahve poşetini demlenirken hafifçe çalkalamayı unutmayın.

Kapsül Kahve Makinesi Nasıl Çalışır?

Kapsül kahve makinesinin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, basit halini aşağıdaki açıkladık:

 1. İlk olarak makinenin arkasındaki haznenin içine su yüklüyorsunuz.
 2. Alttaki pompa ise suyu emer ve makineyi pompalar.
 3. Su, ısıtma üreticini geçerek akarken en doğru sıcaklığa ulaşır.
 4. Su, basıncını artırmak için dar bir bölümden pompalanır.
 5. Basıncı yüksek su, kapsüldeki kahveden geçerken sıcaklık, aromayı serbest bırakır.
 6. Şimdi de makine, suyu, kenardaki dar bir delikten yukarı bölmeye pompalar. Ardından merkezdeki daha büyük bir delikten tekrar aşağı damlar.
 7. Bölmenin altındaki filtre kağıdı, öğütülmüş kahvenin kahve fincanının içine düşmesini engeller. Ardından son aşamada kahve bardağınıza damlar.
kapsül kahve

Kapsül Kahve Zararlı Mı?

Kapsüllerden yapılan kahveler, geleneksel damlama özellikli kahve makinelerine göre daha fazla furan içerir. Furan, toksik ve kanserojen bileşikler içeren zararlı bir maddedir. Fakat Barcelona Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları çalışmaya göre kapsül kahvelerdeki zararlı maddeler, insan sağlığını tehdit edecek düzeyde değildir. Ancak yapılan araştırmaya göre günde yaklaşık 800 ml ve üzeri bir tüketim olursa kapsül kahvesi zararlı olabilir. Yapılan araştırma için Coffee in capsules contains more furan yazısına göz atabilirsiniz.

Haftalıkgünlük blog adresimizdeki bu yazıda kapsül kahveden bahsettik. Bu konuya ek olarak daha farklı kahve içeriklerimizi Haftalık Günlük Twitter adresinden de takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.