Karpuz Kavun ve Salatalık Birleşti: Şelengo Nedir?

Şelengo nedir? Daha önce bu kelimeyle karşılaşmadıysanız şelengonun ne olduğunu hemen söyleyelim: Şelengo yenen bir şey. Şelengo bir sebze. 3 farklı ürünün özelliklerini bünyesinde barındırmasıyla popüler. Karpuz, kavun ve salatalık… Bu 3 ürünün etkisini şelengoda görmek mümkün. Dışı karpuz gibi, için kavun gibi tadı ise salatalık gibi… Şelengoyu herkes bu şekilde tarif ediyor. Betimlenişi bile akılda kalıcı olması için yeter bir sebep.

Yetiştiği yer bakımından da özel bir ürün. Türkiye’de sadece Şanlıurfa Viranşehir bölgesinde yetişiyor. Ürünün yaz sebzesi olduğunu anlamak zor değil, çünkü görüntüsü tam bir karpuz gibi. –minik bir karpuz-

Şelengo Nedir, Nasıl Tüketilir?

Şelengoyu yemek için elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Çünkü tarladan koparıldıktan sonra hemen yemek gerekiyor. Neyse ki 2-3 gün gibi bir zamanımız var. Tarladan koparanların şelengoyu 2-3 gün içinde yemeleri gerekiyor. Peki, bir diğer soru: Taze bir şelengoyu nasıl değerlendirirsiniz? Bu ilginç sebzeden farklı şeyler yapılabiliyor. Örneğin cacık… Şelengodan güzel bir cacık oluyor. Aynı zamanda dolması, turşusu ve salatası da yapılabiliyor. İsteyenler şelengoyu kabuğuyla da yiyebiliyor. Bu ürün tam bir joker.

Şelengonun Faydaları

Şelengonun en büyük faydası bölge turizmine olacağa benziyor. (Bu konuya az sonra değineceğiz) Şelengonun faydaları şu şekilde ifade ediliyor:

  • Kan şekerini düşürüyor.
  • Kandaki toksinleri temizliyor.
  • Acı olanları da isilikleri iyileştiriyor.

Bunlara ek olarak cacık, dolma, turşu ve salata olarak da değerlendirildiğini unutmayalım. Bu şekilde farklı amaçlar için kullanılması da bir avantaj.

Fiyatı Ne Kadar?

2012 tarihli bir kaynağa göre şelengonun kilosu 20 kuruştan satılıyormuş. 2019’a geldiğimizde ise ürünün kilosu 5 TL’den satılıyor. Yöre halkının sebzeye ilgisi büyük. Üreticiler ilgiden memnun. Şelengo aynı zamanda yetiştiriciler için de iyi bir geçim kaynağı.

Viranşehir’in Gururu Ancak Tanıtım Yoksunu

Türkiye’de sadece Viranşehir’de yetişiyor olması, yöre halkı ve yetiştiriciler için oldukça önemli. Şu ana kadar şelengonun tanıtımı için fazla bir emek harcanmaması, üreticileri biraz üzmüş durumda. Çünkü bırakın Türkiye genelini Şanlıurfa’da yaşayanlar bile şelengonun ne olduğunu bilmiyor.

şelengo-viranşehir

Ancak Viranşehir Ziraat Odası Başkanlığı, şelengonun tanıtımı için 2019 yılında birtakım çalışmalar yürüteceğini duyurdu. Bunlardan biri ürünün patentini almak. Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuran Viranşehir Ziraat Odası Başkanı, çıkacak sonucu bekliyor.

100 Yıllık Tarihi Var

Yeni yeni duyulmaya başlansa da şelengonun 100 yıllık geçmişi olduğu söyleniyor. Hatta Viranşehir’de kavun ve karpuzdan daha çok şelengo tüketiliyor. Bölgede tarlası olan herkesin şelengo yetiştirdiği ifade ediliyor. Yeteri kadar tanıtılmasa da yöre halkı için vazgeçilmez bir ürün.

Şelengo oldukça doğal bir ürün. Çünkü gübre ve ilaç kullanılamadan susuz bir arazide yetiştiriliyor. Aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı. Bölgesel anlamda insanların yoğun ilgisini çeken bu ürünün iyi bir şekilde tanıtılmayı hak ettiğini söyleyebiliriz.

Bu ürün, birden fazla meyve ve sebzenin küçük bir formda buluşması gibi. Tekrar ifade etmek gerekirse minik bir karpuz görünümlü ve içi kavuna tadı ise salatalığa benziyor. Unutulmayan yiyecekler listesi yapılsa ilk 3 sırayı zorlayabilir.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Kahve Unu Nedir?

İlginizi Çekebilir: Küçük Bir Isırık ile Dünyayı Kurtarmak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*