Koronavirüs Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?

koronavirüs testi

Ne yazık ki beklenen oldu ve Koronavirüs Türkiye’de de görüldü. 11 Mart 2020 tarihinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizdeki ilk koronavirüs vakasını kamuoyu ile paylaştı. Bu açıklamanın ardından ülke çapında alınan güvenlik önlemleri daha da genişletildi. Diğer yandan koronavirüs şüphesiyle hastanelere başvuran kişi sayısında da artış yaşanıyor. Virüsün ülkemize girmesinin ardından merak edilen farklı konular var. Bunlardan biri de koronavirüs testi.

Koronavirüs Testi Nerede Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde pandemi ilan edilen koronavirüs artık çok yakınımızda. Bu nedenle virüs belirtisi gösteren herkesin sağlık kuruluşlarına başvurması öneriliyor.

Pandemi hakkında bilgi edinmek için tıklayın ► Pandemi Nedir?

Yetkililer, risk taşıyan kişilere birtakım testler yaparak koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını kısa sürede anlayabiliyor. Peki, koronavirüs testi nasıl ve nerede yapılır? Şimdi bu soruya cevap verelim.

Koronavirüs testi için başvurulması önerilen hastaneler şu şekilde:

 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Dal Hastaneleri
 • SSK Hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Üniversite Hastaneleri

Bu hastaneler, 2. ve 3. basamak hastane grubuna giriyor. İkamet ettiğiniz ya da bulunduğunuz bölgeye en yakın 2. ve 3. basamak hastanelere başvurabilirsiniz.

► Peki, koronavirüs testi için sağlık ocağına başvurabilir miyim?

Test için sağlık ocağına başvurabilirsiniz ancak yukarıdaki hastanelerden birine başvurmak önerilmekte. Zira sağlık ocağı personelleri de gerekli önemleri alıp risk taşıyan hastaları 2 ve 3. basamak hastanelere sevk ediyor.

koronavirüs testi

Kimlere Koronavirüs Testi Yapılır?

 • Hastalık belirtisi taşıyan herkese
 • Hastalığın görüldüğü ülkelere/bölgelere seyahat etmiş olanlara
 • Virüsün yayılmış olduğu bölgelerde yaşayan kişilerle temas edenlere

Test Nasıl Yapılıyor?

 • Kişiden ağız ve burun mukozası örneği alınıyor.
 • Alınan örnek “Polimeraz Chain Reaction” / “Poliemeraz Zincir Reaksiyonu” incelemesi için laboratuvara gönderiliyor. (Bu yöntem aynı zamanda PCR incelemesi olarak bilinmektedir.)
 • Uzmanlar, alınan örneğin genetiğini inceledikten sonra test tamamlanmış oluyor.
 • Koronavirüs salgınının başladığı zamanlarda testin sonuçlanması yaklaşık 2-3 gün sürüyordu. Fakat hızlı tanı kiti ile yeni tip koronavirüs testini sonuçlanma süresi 1 ile 3 saat arasına düşürülmüş durumda. Günümüzde 15 dakikada da sonu veren test kitleri bulunuyor fakat 15 dakikalık testlerin doğru sonuç veremeyeceği iddia ediliyor.
 • Teste başvuran kişinin karantina süresi daha da uzun olabiliyor. Kişinin ne kadar karantinada kalacağı virüsün ilerleme seviyesine göre karar veriliyor.

Covid 19 testi nasıl yapılır sorusuna en basit haliyle bu şekilde cevap verebiliriz. Ancak geçtiğimiz günlerde Türk Tabipler Birliği, koronavirüs testi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan testin yanıltıcı olabileceğini ifade eden Türk Tabipler Birliği, akciğer tomografisi çekilmesinin de gerekli olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamaya göre akciğer tomografisinde gözüken akciğer izlerine bakılarak virüs tespiti daha doğru bir şekilde yapılabiliyor.

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*