Kumda Türk Kahvesi Yapımı, Kumda Kahve Yapımı, Kumda Kahve Nedir
Kahve

Kumda Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi pişirirken daha lezzetli ve orijinal bir tat elde etmek için kum kullanmaya ne dersiniz? Alışılmışın aksine Türk Kahvenizi kum ile pişirerek yeni bir lezzet keşfedebilirsiniz. Haftalık Günlük sitemizdeki bu yazıda kumda Türk Kahvesi hakkında bilgilere yer verdik.

Kumda Türk Kahvesi, son zamanlarda popüler olan bir kahve türü. Kısaca ifade etmek gerekirse bu kahve türünü, Türk Kahvesinin kum üzerinde pişirilen versiyonu olarak özetleyebiliriz. Kumun Türk Kahvesi ile olan ilişkisi, sadece pişirme aşamasıyla sınırlı. Zaten daha ötesi olması beklenemezdi.

Kumda Kahve Yapımı

Bu kahveyi farklı hale getiren en önemli özellik, kum üzerinde pişirilmesi. Geri kalan diğer detaylar klasik Türk Kahvesi ile aynı. Ancak ocakta pişen ve kumda pişen Türk Kahvesi arasında önemli bir fark var: Bu da kahvenin lezzeti… Kumda pişen Türk Kahvesi’nin daha özel bir tada sahip olduğu bilinen bir gerçek.

Kumda Türk Kahvesi, normalde özel bir makine ile yapılır. Eğer bir gün bu lezzeti tatmak için popüler bir mekana giderseniz, içtiğiniz kahve özel bir kumda kahve makinesi ile yapılmış demektir. Ancak bu kahveyi içmek için her zaman kumda kahve makinesine ihtiyaç yok. Herkes gibi siz de kendi evinizde kumda Türk Kahvesi pişirebilir ve afiyetle içebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:📢Devebatmaz Türk Kahvesi

Kumda Kahve Kumu Nereden Alınır?

Kumda Türk kahvesini kendi evinizde yapmak için ihtiyacınız olanlar şunlar; bir tava ve belli bir miktar kum… Peki, kumda kahve yapmak için kum nereden alınır? Kumda kahve kumu ismiyle internet üzerinden ya da marketlerden satın alabilirsiniz. İsterseniz bir plajdan da kum toplayabilirsiniz. Plaj/deniz kumu da işinizi görecektir. Ayrıca akvaryum kumunu da tercih edebilirsiniz.

Kumda Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Tava, kum, cezve ve kahveniz hazırsa Kumda Türk Kahvesi tarifine geçelim.

  • Öncelikle kumu tava içine koyun.
  • Tavaya koyacağınız kumun iki/üç parmak yükseklikte olmasına dikkat edin. Eğer kumu çok koyarsanız, ısınması çok zaman alacaktır. Kumu daha az koyarsanız da kahvenin orijinal tadını alamazsınız.
  • İki parmak yüksekliğinde kumu kattıktan sonra tavayı ocağa koyun ve kumu ısıtmaya başlayın.
  • Bu esnada kumu hafifçe karıştırın.
  • Kum ısınmaya başladıktan sonra ocağın ateşini yarıya indirin ve cezve içindeki Türk Kahvenizi kumun içine koyun.
  • Kahveniz kumun sıcaklığıyla piştikten sonra fincana koyabilir ve içmeye başlayabilirsiniz.

Kumda Türk Kahvesi Pişirme

Daha lezzetli bir tat için kahveyi pişirirken kum içinde gezdirmeniz önerilir. Cezveyi kum içinde yavaş yavaş gezdirerek pişirirseniz daha lezzetli bir tat elde edebilirsiniz. Ayrıca Türk Kahvesini kumda yapmak biraz daha fazla vaktinizi alacaktır. Dolayısıyla böyle bir kahve içmek isterseniz, pişirme süresinin daha uzun olacağını dikkate alın.

Kumda Türk Kahvesi’nin Sırrı

Kahve üstatlarına göre bu kahvenin lezzetli olmasının sırrı ateşin cezveye tek bir yerden gelmemesi. Cezve, sadece alttan ısınmıyor; sıcaklık cezvenin etrafını sardığı için kahve, farklı açılardan aldığı ısının etkisiyle pişiyor. Dolayısıyla bu etki de kahvenin lezzetinde önemli bir rol oynuyor.     

İlginç pişirme yöntemiyle dikkat çeken Kumda Türk Kahvesi, en lezzetli kahve çeşitlerinden biri. Yapımında özel bir kahve makinesi kullanılsa da bu kahveyi kendi evinizde de pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Türk Kahvesi keyfinizi daha özel hale getirmek istiyorsanız işte size güzel bir fırsat! Bu lezzeti bir kere deneyip klasik Türk Kahvesi ile arasındaki farkı test ettikten sonra belki de kahve alışkanlığınız değişebilir.

İlginizi Çekebilir:📢Aç Karna Kahve Zararlı Mı?

Kumda Kahve Hangi Yöreye Ait?

Türkiye’nin birçok yerinde bu kahveyle karşılaşabiliyoruz. Çünkü kumda kahve, Türk kahve kültürünün değerli bir parçası. İzmir Şirince ve Kıbrıs’ta kumda Türk kahvesinin en meşhur örneklerini tadabileceğimiz yerler arasında.

Kumda Türk Kahvesi Makinesi

Kumda Türk kahvesi makineleri çift ısıtıcılı, elektrikli set üstü ve iki cezveli gibi farklı türlerde karşımıza çıkıyor. Her biri zarif ve geleneksel motiflere sahip olan kahve makineleri, kendi içinde kumu ve cezvesiyle birlikte satılıyor. Bazı makinelerin içinden toplam 12 tane cezve çıkabiliyor. Güçlü ısıtıcıları ile sıcaklığın orantılı bir şekilde dağılması kumda pişen kahvenin lezzetine katkı sağlıyor. Ortalama bir kumda kahve makinesi fiyatının 2021’in son ayında 900 TL – 5000 TL aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her ay ortalama makine fiyatlarında %10 artış olacağını da görmezden gelemeyiz.

Kumda Türk Kahvesi

Bu yazıya ek olarak daha farklı kahve içerikleri için HaftalıkGünlük Kahve twitter adresimizi de takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.