Lale Bahçesi: Zarafetin Doğal Hali ve Estetik

Gökkuşağı her yerde olabilir; üstelik güzel kokulu ve somut… Dünyanın en büyük lale bahçesi, farklı renkleri bünyesinde barındıran bir güzelliğe sahip. Capcanlı ve etkileyici renklerle fantastik bir atmosfer yaratan dünyanın en büyük lale bahçesi, ziyaretçilerini Hollanda’da karşılıyor.

En Gösterişli Park

Keukenhof, Hollanda’nın Lisse şehrinde bulunan bir park. Bu park, dünyanın en büyük lale bahçesi olma özelliğine sahip. Yetkililer, bu özel parka her yıl 7 milyon çiçek soğanı ekiyor. Dünyanın en büyük lale bahçesi olan bu gösterişli mekan, insanların ilgisini yoğun bir şekilde çekme konusunda başarılı. Geçen yıl 1,4 milyon kişi, Keukenhof parkını ziyaret etmiş. Ziyaretlerin % 80’inin Hollanda dışındaki diğer ülkelerden yapıldığı söyleniyor. Mekan, bulunduğu şehri aşarak popülaritesini dünyanın dört bir yanına ulaştırmış. İstatistiklere göre geçtiğimiz yıl ABD’den 120 bin, Çin’den ise 80 bin kişi bu alternatifsiz ortamı ziyaret etmiş.

lale bahçesi

Lale Bahçesi Yılda Sadece İki Ay Açık

Dünyanın en büyük lale bahçesini görmek isteyenlerin yıl içinde fazla zamanı yok. Çünkü Keukenhof parkı yılda sadece iki ay ziyaretçi kabul ediyor. Park, 21 Mart ve 19 Mayıs tarihleri arasında açık. İki ay gibi kısa zamanda yüzbinlerin akınına uğrayan lale bahçesi, her yıl ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

70 Yıllık Gelenek

Aslında bu harika bahçenin kökenleri daha eskiye dayanıyor, birkaç yıllık geçmişe sahip değil. Lale bahçesi, kapılarını ilk kez 1950 yılında açmış. Bu tarihten beri düzenli olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Bahçenin bir diğer işlevi, Hollanda çiçekçiliğini dünyaya tanıtmak. Bu fantastik ortamın Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından da desteklendiği söyleniyor. Aynı zamanda rengarenk çiçeklere ev sahipliği yapan bu bahçenin ülke ekonomisine de ciddi katkılarını görmezden gelmek mümkün değil. Bahçenin etrafında ziyaretçilerin konaklayabileceği oteller dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük lale bahçesini görmeye gelenlerin çoğu geceyi bu otellerde geçiriyor.

Bahçenin kış aylarındaki olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi için bazı özel teknikler uygulanıyor. Bunlardan biri çiçek soğanlarının kat kat ekilmesi ile yapılan Lasagne yöntemi. Bu yöntem ile iki veya üç lale tohumu ekiliyor ve biri çiçek açtıktan sonra sırayla diğerlerinin de çiçek açması sağlanıyor.

Bir gün masal diyarlarını anımsatan bu bölgeyi görmek isterseniz aklınızda bulunsun. Çiçekli günler geçirmek için süreniz kısıtlı. Belki de gelecek yıl, güneşli bir günde gökkuşağına bakan bir pencereden doğayı izleyebilirsiniz.

Seyahat Bilgileri

İlginizi Çekebilir: Bu Otel 5 Yıldızlı Değil, 5 Milyon Yıldızlı

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Sıradışı Havuzu

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*