Liberica Kahve Çeşitleri, Liberica Kahve Çekirdeği, Excelsa Kahve
Kahve

Liberica Kahve Nedir Özellikleri Nelerdir?

Arabica ve Robusta’ya aşina olsak da pek bilinmeyen üçüncü bir kahve çekirdeği türü daha var. Bu üçüncü tür, dünya çapında tüketilen kahvenin %2’sini oluşturan liberica kahvedir. Bu tüketimin çoğu da libericanın popüler olduğu Filipinler’de gerçekleşiyor. O halde HaftalıkGünlük sitemizde liberica kahve ve özelliklerinden bahsetmeye başlayalım.

Liberica Kahve Nedir?

Liberica kahvesi, Kuzey-Batı Afrika kökenli bir kahve çekirdeği türüdür. Batı ve Orta Afrika kökenli olmasına rağmen, Filipinler, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerde özel bir takipçi kitlesine sahiptir. Kahve pası hastalığı salgını nedeniyle Filipinler, bugün liberica kahvenin en büyük ihracatçılarından biri haline gelmiştir.

Liberica Kahve Tadı ve Kokusu

Liberica’nın güçlü ve benzersiz bir tadı vardır ve insanlar libericayı şöyle tanımlar: ya onu seversin ya da nefret edersin… Libericanın çiçeksi ve baharatlı alt tonları vardır. Libericayı sevenler, kahvenin dumanlı ve çikolatamsı tadını beğenirler. Ancak tadı yoğun ve baskın olduğu için pek çok kişi liberacanın hayranı değildir. Filipinler’de liberica kahvesi yoğun tadı nedeniyle barako adıyla bilinir. Barako ise erkekçe, yiğit anlamına gelen bir kelimedir.

Liberica sonradan edinilen bir tat olarak bilinir. Bunun nedeni ise kavrulurken çekirdeklerinden gelen belirgin kokudur. Kavurma sırasında liberica çekirdekleri durian kokusu yayar. Durian, bir meyve türüdür ve son derece yoğun ve de kötü kokusu vardır. Hatta dünyanın en kötü kokan meyvesi olduğunu da söyleyebiliriz. Durian kokusu çürümüş sarımsak, ıslak çorap veya küflü peynir kokusunu benzetilir. Dolayısıyla liberica çekirdekleri, kavrulma anında durian kokusuna benzeyen pis bir koku yayar. Bu koku o kadar güçlüdür ki Güneydoğu Asya uçaklarında bu koku olduğu zaman uçak seferleri iptal edilebilir. Özetle libericanın tat karakteristiğinde bu kokunun önemli bir payı vardır.

İlginizi Çekebilir:📢Kurşun Geçirmez Kahve

Liberica Kahve Eşlikçileri Nelerdir?

Liberika çekirdekleri tipik olarak koyu kavrulur ve ince öğütülür. Liberica kahvesi narenciye, bitter çikolata aromalarıyla birlikte tüketildiğinde lezzetli ve naif bir tat sunar. Bu kahveyi Filipinliler gibi tatmak istiyorsanız, siyah veya biraz muscovado şekeri ile için. Filipinler’de liberica çekirdeklerinden yapılan barako kahvesi kahvaltının temel unsurudur. Bugün, barako kahvesini daha yaygın hale getirmek isteyen birçok bağımsız kavurucu var. Bunların hepsi, özellikle Liberica kahvesinin çoğunun yetiştirildiği Batangas ve Cavite eyaletlerinde yerel kahve çiftçilerini desteklemeye yardımcı olur.

Liberica Kahve Çekirdeği Özellikleri

Liberica kahve çekirdekleri, Coffea Liberica ağacında yetiştirilir. Bu çekirdekler, ilk olarak Coffea Liberica kirazları olarak ham haldedir. Daha sonra çiftçiler, bu kahve kirazlarını hasat ederler ve liberica kahve çekirdeklerine dönüşüne kadar kavururlar.

Liberica kahve ağacı, Coffea Arabica ağacından önemli ölçüde daha büyük ve daha dayanıklıdır. Liberica ağacının ürettiği kirazlar ve ağacın yaprakları da arabica kahve ağacına göre daha büyüktür. Düşük kaliteli Liberica kahve çekirdekleri demlendiğinde çok sert ve odunsu bir tada sahiptir. Ancak, iyi hazırlanmış ve kavrulmuş yüksek kaliteli Liberika çekirdekleri mükemmel olabilir. Yüksek kaliteli Liberica kahve çekirdekleri, iyi hazırlanıp kavrulursa tatlı, güçlü, meyvemsi ve benzersiz bir tada sahip olur. Bu kahvenin tadı Arabica ve Robusta çekirdeklerinden çok daha eşsiz bir deneyim sunar.

Yüksek kaliteli Liberica kahvesinin öne çıkan aroması tatlılıktır. Bu çekirdekler Arabica çekirdeklerinden çok daha tatlıdır ve neredeyse hiç asidik niteliklere sahip değildirler. Düşük asitlik, kahvenin diğer doğal tatlarının öne çıkmasını sağlar. Tatlar arasında limon, acı bitter çikolata aroma tonları gibi narenciyeler yer alır. Hatta bazıları şaşırtıcı bir şekilde Jackfruit ve Chorizo ​​gibi daha sıra dışı tatlara benzer. Sonuç olarak Liberica kahvesini tatmak için, hazırlama ve kavurma süreçlerinde iyi muamele görmüş kaliteli Liberica çekirdeklerini bulmak gerekir.

Liberica Kahve ve Arabica Kahve

Arabica kahvesi, dünya kahve üretiminin ve tüketiminin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Arabica kahve hepimizin içmeye alıştığı bir kahvedir, tadı zengin ve içimi kolaydır. Bu bilgilere ek olarak Arabica kahvesi ve çekirdekleri ile ilgili bilgi almak için Arabica kahve yazımıza tıklayabilirsiniz.

Şimdi gelelim Liberica ve Arabica kahve arasındaki farklara… Liberica kahvesi, Arabica kahvesi kadar iyi değildir ve tat ve içme deneyimi açısından çok farklıdır. Ancak, yüksek kaliteli Liberica kahvesi özel bir lezzet notasına sahiptir. Yüksek kaliteli liberica tamamen benzersizdir ve iyi üretildiğinde Arabica kahvesine güçlü bir rakiptir. Çeşitli tatlara sahip olmakla birlikte cesur ve karmaşıktır.

Sorun şu ki, Liberica kahve ağaçları Arabica’dan önemli ölçüde daha düşük mahsul vermektedir. Büyümeleri de arabica kahve ağaçlarına göre daha uzun sürer ayrıca liberica ağaçlarını yetiştirilmesi daha zahmetlidir. Bu nedenlerden dolayı, Liberica kahvesinin yakın zamanda Arabica’nın uluslararası üretim seviyesine yaklaşması pek mümkün değil.

Liberica Kahve Nasıl İçilir?

Liberica kahvenin espresso ve cappuccino gibi içeçeklerle içilmesi tavsiye edilmez. Çünkü espresso ve cappuccino, liberica kahvenin yoğunluğunu ve sert tatları ortaya çıkarır. Dolayısıyla espresso ve cappucino bazlı içecekler ile tüketimi ideal değildir. Bununla birlikte, Liberica’nın eşsiz tatları, French press ve pour-over brewing demleme (kahve üzerine su dökme) yöntemleri gibi manuel demleme yöntemlerine uygundur. Ayrıca liberica kahvenin lezzetini almak istiyorsanız sade olarak için. Diğer yandan bu eşsiz kahve türünde bulunan tüm karmaşık tatları deneyimlemek için de kahvenizi yavaşça için.

İlginizi Çekebilir:📢Aç Karna Kahve İçmek Zararlı Mı?

Excelsa Kahve

Excelsa kahvesi, libericanın alt türü olma özelliğine sahiptir. Ancak excelsa kahveyi, libericanın çeşidi olarak değil de ayrı bir tür olarak sınıflandıran görüşler de vardır. Excelsa kahvesi en iyi 900 ile 1.450 metre arasındaki rakımlarda yetişir. Arabica ve robusta’dan farklı olarak, bir çalıdan ziyade ağaçsı (ağaç benzeri) bir bitkidir. Excelsa bitkileri, büyümek için dikey bir alana ihtiyaç duyar. Üretken ve esnek olsa da, excelsa’nın yetiştirilmesi zordur ve kapsamlı bakım gerektirir.

Filipin Kahvesi

Zengin ve aromatik bir tada sahip Filipin kahvesinin hikayesi, efsanelerle tarihi gerçekleri harmanlıyor ve 1700’lü yıllara uzanan renkli bir yolculuğa davet ediyor. Hikayeye göre, bir Fransisken keşişi ülkeye üç ganta (yaklaşık 2 kilo) Arabica çekirdeği getirmiştir. Hikaye keşişin bahçesine diktiği kahve ağaçlarını Luzon adasının diğer bölgelerine naklettiğini anlatır.

Liberica kahvesi, Filipinler’de yetiştiği için yerel bölgede libericanın Filipin kahvesi olarak bilindiğini belirtelim. Liberica kahvenin Filipinlerdeki adı Barako/Baraco’dur. Daha büyük kirazlar ve çekirdekler, Filipinlerin Batangas ve Cavite eyaletlerinde yetişir. Filipin kahvesi, liberica kahvenin en iyi örneğini sunsa da Arabica, Robusta ve Excelsa kahve çeşitlerinin de harika lezzetini yansıtır.

liberica kahve

Haftalık Günlük sitemizdeki bu yazıda liberica kahvesi hakkında bilgiler verdik. Daha farklı konular ve kahve içerikleri hakkında bilgi almak için Haftalık Günlük Twitter ve Facebook adreslerimizi takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir