Kahve

Luwak Kahvesi Nedir?

İlk bakışta bir luwak’ın (loo-wak) alışılmadık derecede uzun bir kedi olduğunu düşünebilirsiniz. Belki bir rakun ya da Avustralyalı Didelphidae… Bir de Endonezya’ya gizlice girerek kendini evinden çok uzakta bulan bir canlı olduğunu da düşünebiliriz. Ancak Endonezya luwak’ı bu yaratıkların herhangi birinden oldukça ayrıksıdır. Bu kıvrak gövdeli, meraklı yaratık, kahve kirazları yeme sevgisi sayesinde dünyadaki en nadir kahvelerden bazılarını üretiyor. Kahve nüveleri -çekirdekler- bu canlının sindirim sisteminden geçiyor ve sonra afiyetle içilen bir miktar kahve ile tanışıyoruz; bir mucize gibi… Luwak kahvesi özetle bu; fakat bu deneyimi bir fincancık kadar tadımlamak için sizden 100 dolara kadar nakit istenebileceğini unutmamalısınız.

Kopi Luwak Kahvesi Nedir?

Kopi luwak kahvesi ile ilgili genel kanı şu; hazım sürecindeki enzimlerin kahve özündeki asitliği yok ederek pürüzsüz bir kahve deneyimi yaratması… Civet Coffee, Kopi Luwak veya Luwak kahvesi, bu kahvenin popüler adlarıdır ve yüksek çeşnilidir. Çok tartışmalı bir seçim olan bu ilginç kahvenin imal yeri ekseriyetle Endonezya, Vietnam ve Filipinlerdir. Kopi luwak kahvesi nüvelerinin mayalanma mekanizması misk kedisi hazım sistemidir.

Kapi luwak içeceğini yaratma potansiyeline sahip olan Viverridae takımına ait bu canlılar, bazen gelinciklerle karıştırıbilirsiniz. Misk Kedileri veya Luwaks, tüylü ve kaba grimsi tüylere sahiptir vücutlarındaki siyah lekelerle gelinciklerden ayrışır.

✅✅👉🏽Mırra Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?👈🏽

Kopi Luwak Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bu gece keselileri olgun kahve kirazları ile beslenir. Kahve nüveleri, dış meyvenin çoğunlukla sindirildiği misk kedisigiller canlı sınıfının sindirim sisteminden geçer ve daha sonra çekirdekler-nüveler toprağa atılır. Kahve rençberleri daha sonra kahve nüvelerini (çekirdek) toplar ve yıkayıp güneşte kurutur.

Civet, en olgun özleri yiyerek (yabani Civet Kahvesi durumunda) ve daha sonra bu nüveleri -çekirdek- orman zeminine atmadan önce sindirim kanalında marine ederek benzersiz bir kahve üretir. Süratli bir yıkama, güneşte kurutma ve de elegant bir rosto ve hammadde hazır! Mezkur canlı kahve kirazını yediğinde , ekseriyetle midesinde sindirir, fakat içindeki nüveyi (tohum) sindirmez.

Kopi Luwak Kahvesi Nasıl Üretilir?

Araştırmalar, Civet’in sindirim sistemindeki enzimlerin, kahve çekirdeklerinin yüzeyinde ve gözenekli kahve çekirdeklerinde belirli kimyasal işlemlerin meydana gelmesine neden olduğunu göstermiştir.

Biyomoleküller, normalde kahveye sert ve acımtırak bir tat veren spesifik proteinlere saldırır, dejenere eder, parçalar. Bu süreç, kahvenin daha az acı olmasını sağlar; ayrıca da kavrulan kahve, önemli bir tat vurgusu açığa çıkarır. Bu süreç, luwak kahveye daha narin bir acımsılık katar; ayrıca da kavrularak başkalaşım geçiren kahve, mühim bir tat vurgusu açığa çıkarır.

Misk Kedisi Kahvesi

Bazı insanlar Civet Coffee’nin potansiyel bakteriyel kirleticilerinden endişe duyarken, bazıları tamamen güvenli olduğunu iddia ediyor. Çünkü Civet’in (misk kedisi) mide enzimleri, yıkama, güneşte kurutma ve yüksek sıcaklık gibi bakterileri yok etmeye yardımcı oluyor. Bu canlının beslenmek için yalnızca maksimum gelişimi göstermiş kahve kirazını tercih etme hususundaki müstesna yeteneği, tutarlı yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinin sağlanmasına yardımcı olur.

✅✅👉🏽Menengiç Kahvesi Nedir?👈🏽

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Mimarı: Misk Kedisi Kahvesi

Civet’in doğal beslenme sürecindeki gıdalardan biri de palmiye çiçeklerinin özüdür. Çiftçiler bu özsuyunu fermante eder ve toddy isimli otantik bir likör üretirler. Misk kedileri bazen isimlerini -Toddy Cats- bu likörden alırlar. Yabani bir Asya Palmiye Misk Kedisinin tipik beslenmesi, ficus ve palmiye ağacının meyveleri gibi çeşitli meyveler ve etli meyvelerin yanı sıra chiku, mango ve rambutan ile palmiye çiçeklerinin özünü içerir. Bunların yanı sıra tohumlar, böcekler ve hatta küçük memeliler de misk kedisigillerin beslenme itiyatları arasındadır.

Bu çok nadir, ancak çok tartışmalı kahveyi satın almayı, içmeyi veya desteklemeyi seçmeden önce üretim aşamasını- hatta Civet çiftliğini- araştırmakta fayda var. Şunu unutmamalıyız ki tüketicinin seçimi, bir endüstrinin başarısız ve başarılı olmasındaki başat faktördür.

luwak kahvesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir