Mahsun Kırmızıgül-Sevdalıyım Klip İncelemesi

90’larda arabeskin revaçta olduğu bir dönemde pop müzik ve arabesk müzik arasında gidip gelen Türkiye müzik camiası, kafası karışık bir müzik kültürü ortaya çıkarmıştı. O dönemde birçok türkücü pop müziğe göz kırparak hayran kitlesini arttırmış, popçular da arabesk ve fantezi tınılarıyla çeşitlilik elde etmeyi hedeflemişti.  İç içe geçen bir müzik kültürünün popüler dönemi olan 90’lar, birçok ismi Türkiye müzik piyasasına kazandırmıştı. Bu isimlerden biri de Mahsun Kırmızıgül. Mahsun Kırmızıgül, o yıllarda sadece müziğin evrimleştiğinin bir örneği değil, aynı zamanda toplumun değişimine de ayna tutan figürlerden biriydi. Doğal olarak Mahsun Kırmızıgül klipleri de değişime direnmeyen –direnemeyen- Türkiye’nin çarpıcı ve eğlenceli seyirlikleri arasındaydı.

Mahsun Kırmızıgül’ün 90’lara damga vuran şarkılarından biri Sevdalıyım. Sevdalıyım şarkısını popüler hale getiren en büyük etkenin, şarkının video klibi olduğunu söylemek mümkün. (Yine de şarkının kendi tarzındaki kalitesini bir kenara koyalım, şarkının yarattığı etkiyi sadece video klip ile sınırlamak, Mahsun Kırmızıgül’e yapılan bir haksızlık olacak çünkü)

O zaman geçelim Sevdalıyım klibine…

Mahsun Kırmızıgül, köyü anımsatan bir yerde şalvarıyla volta atarken kırmızı elbiseli bir kadın görür. (Emin Ün) Mahsun daha sonra çömelir, “ahh ahh benim öyle bir manitam yok” diyerek elini başının üzerine koyar ve üzülür. O da ne… Kırmızı elbisesiyle köy yerinde süzülen kadın, eliyle Mahsun’a “şişt buraya gelsene şapşik” işareti yapar. Mahsun’un ruhu bedeninden ayrılıyormuşçasına kırmızılı kadına doğru gider ve Mahsun’un köy kıyafeti birden elit tabakayı simgeleyen bir takım elbiseye dönüşür. Bağlama solosu ve Mahsun’un yanık sesi eşliğinde şarkı ve klibin hikayesi burada başlar.

Şarkı hareketlendiği ilk anda birtakım danslara şahit oluruz. Hafif Flamenko figürlerini andıran Mahsun ve Emine Ün dansı, Mahsun’un semazen gibi dönmesiyle devam eder. Bu dans figürlerini, arkadaş arasında yaptığımız küçük eğlencelik hareketler ve Mahsun’un kösele ayakkabısıyla tuttuğu ritmler devam ettirir. (O zamanki pantolonlar, şimdiki gibi dar değil tabi. Mahsun’un ayaklarını yere vururken dalgalanan paçaları, şimdilerdeki kısa ve daraltılmış paçalar nedeniyle bir hayalden ibaret)

İlginizi Çekebilir: Aleyna Tilki – Yalnız Çiçek Klip İncelemesi

Klipte Mahsun Kırmızıgül’ün sevdasından dolayı yolun ortasına otobüs çektiğini görürüz. Otobüsle yolu kapatmakla kalmayan klip ekibi, Mahsun Kırmızıgül ve Emine Ün’ü otobüsün üzerine çıkararak danslarına devam ettirir. -Mahsun Kırmızıgül’ün oyunculuk yeteneği ve zor şartlar altında sevdasını gösterme meziyeti, ilerleyen yıllarda sinema filmi çekeceğinin bir göstergesiymiş-

Önemli Bir Değer: Kösele Ayakkabı

Klipte kameraman, sık sık Mahsun Kırmızıgül’a ait olduğunu düşündüğümüz kösele ayakkabılara zoom yapar. Halen önemli bir ayakkabı türü olan kösele ayakkabı, Sevdalıyım klibinde hak ettiği yere oturtulur. Mahsun Kırmızıgül, enerjisini ve dans yeteneğini takım elbisenin muazzam bir tamamlayıcısı olan kösele ayakkabıdan alır.

Ve muhteşem figürler…

Klibi unutulmazlar arasına katan asıl figüre gelelim.

mahsun kırmızıgül sevdalıyım
baya tost makinesi… yapacak bişey yok

Şarkının ikinci bölümünde Emin Ün arkasını dönerek kollarını yukarıya kaldırır. Mahsun Kırmızıgül ise çömelerek Emine Ün’ün belini kavrayarak bir sağdan bir soldan kameraya karizmatik bakışlarını atar. Aynı sahneyi ve beyin yakan figürü, farklı elbiselerle tekrar tekrar görürüz. Bu figürün ardından çarpıcı bir sahneyle daha karşılaşırız. Mahsun Kırmızıgül, el arabası benzeri bir şeyin üzerine oturur, Emine Ün ise bu arabayı çeker. At, avrat, silah benzeri bir mesaj olabilir bu. Kökenlerden kopuş yine es geçilir ve basit bir video klipte bile toplumsal roller açığa çıkarılır. –ama bu abartı- ya da üstad başka bir mesaj vermek istemiş olabilir. (O döneme göre video kliplerin basit ve sıradan görülen bir araç olduğunu söylemenin mümkün olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz) Her şeyin titizlikle işlenerek klibe konulduğu kesin. Şu anki değerlendirmeyle klipte abartılı bulunan her şeyin o dönemin koşullarına göre normal olması, klipteki rahatlığın nedenini anlatıyor.

Akıllara Kazınan O Replik

Klibin geri kalanı dans, yanık ses ve tematik figürlerle devam eder. Şarkı biter ve akıllara kazınan bir replikle karşılaşırız. “lo lo Mahsun!” Bir kadın -muhtemelen rol gereği annesi- Mahsun’a “lo lo” diye seslenir. Bir bakarız ki takım elbiseli, elitist, metroseksüel ve kadınına sevdasını yol ortasına otobüs çekerek gösteren Mahsun Kırmızıgül, annesinin sözünden çıkmayan bir köy çocuğuna dönüşür.

Fakat gerçek olanı birkaç saniye sonra anlarız. Meğersek klipte izlediğimiz her şey Mahsun Kırmızıgül’ün rüyasıymış. Mahsun Kırmızıgül, aslında sevgilisine kur yapan, değişik danslara imza atan biri değilmiş.

Mahsun Kırmızıgül’ün Sevdalıyım klibi, 90’ların en popüler kliplerinden biriydi. Bu klip, Mahsun Kırmızıgül’ün değişmeden önceki tarzını barındırdığı için hem bizim hem de Mahsun Kırmızıgül için ayrı bir değer taşıyor. Ayrıca bu klip, Mahsun Kırmızıgül’ün sonraki projelerinden de izler barındırıyor. (sinema, dizi vb.) Keşki Mahsun Kırmızıgül, müziğe devam etse de yeni klipleriyle güzel, gerçekçi ve unutulmaz mesajlar verse…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*