Makas Eller Filmi İnceleme: Tamamlanmamış biri

Tim Burton’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Makas Eller (Edward Scissorhands) filmi, tamamlanmayan birinin hikayesidir.

Edward Scissorhands (Makas Eller) Filmi Eleştiri

Hayata alışmak ve başkalarıyla yaşamak zorunda olan birey temelde yalnızdır. Yalnızlığına anlam vererek, yalnızlığını başkalarıyla paylaşarak kendini toplumda var eder, kalabalık içinde sosyalleşir. Birey, hayata fırlatılmışlık karşısında çaresizdir çünkü hayata gelme fikri bireye ait değildir. Kendisine seçim şansı verilmeyen birey, özgür iradesi ile hayata gelmemiştir. İşte filmin kahramanı olan Edward’ın hikayesi burada başlar.

Edward Scissorhands (Makas Eller) filmi, mucidinin ölmesi sonucu tamamlanamayan bir yabancının, ötekinin öyküsüdür. İnsanların nedenini bilmeden dünyaya gelmesi gibi Edward da nedenini bilmeden başkalarının dünyasına gelir, getirilir; ancak elleri yerine makas kullanmak zorunda bırakılarak. Çevresindeki insanların işine yaradığı ölçüde kendine toplumda bir yer bulur. Bu da aslında insanoğlunun toplumsallaşmasının nedenlerinden biridir. Belki de en önemli nedenidir.

Özgür Olma Mücadelesi

Edward’ın yaratıcısı ölür ve Edward, tanrısı olmadan yaşamak zorundadır. Nietzsche’nin “Tanrıyı öldürün” çağrısı istemeden de olsa Edward için gerçekleşir. Yaratıcısının egemenliğinde daha rahat bir biçimde yaşayacakken başkalarının dünyasına yarım bir halde salınır Edward. Özgürlüğünü eline alması için yaşadığı çevredeki insanlarla mücadele etmesi gerekmektedir. Ancak ait olmadığı bu dünyada yaşaması mucizedir ve daha güvenli olan bir bölgeye (şato ve yalnızlık) dönmeyi tercih eder. Bu güvenli bölge Edward için bir sığınaktır; kendisini öteki olarak gören insanlardan kaçmasını ve hayatını devam ettirmesine fırsat veren bir sığınak.

Ya başkalarının izin verdiği hayatı yaşayacaktır ya da marjinalliği ile alay konusu olacaktır Edward. Özgür ve mutlu olmak için daha farklı bir yolu her zaman bulma dahilinde insan da hayatında Edward gibi değil midir ellerinde makas olmadan.

Diğer Film İncelemeleri için Tıklayın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*