MCT Yağı
Yaşam

MCT Yağı Nedir? MCT Oil Faydaları

Bir süredir, diyet yağları hakkındaki popüler düşüncelerin mühim ölçüde farklılaştığına şahit oluyoruz. Artık belirli yağ türlerinin sağlayabileceği sağlık yararlarının daha iyi değerlendirildiğini biliyoruz. Sağlıklı yağlar sınıfındaki tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların artı ve eksilerini tartışıyoruz. Ayrıca kırmızı ve işlenmiş etlerdeki e-izomer asitleri ve doymuş yağların yoğaltımına karşı uyarıda bulunuyoruz. Bir süredir de tamamen doymuş yağlardan imal edilen emsalsiz bir ürüne birçok kişinin övgüler sıraladığını görüyoruz. Bu ürün, daha çok MCT yağı ismiyle de hafızalarda yer edinen bir özdek. Peki bunun diğer yağ türlerinden farkı nedir ve onu perhizinize eklemeli misiniz?

MCT Yağı: Orta Zincirli Trigliserit Yağı Nedir?

Yağ asitleri esas olarak bir zincirle rabıtalı karbon ve hidrojen atomlarından teşekkül olur. İçerdikleri karbon atomlarının niceliğine göre muhtelif boyutlardadırlar. Kısa bağlı olanları 6’dan az C simgeli element atomuna sahipken, uzun bağlı alifatik kuyruklu asit ise 12’den fazla karbon bulundururlar. Orta halkalı /zincir trigliseritler, altı ila 12 atoma sahip bir tür yağ asididir. MCT’ler aşağıdaki ürün gruplarında tabii olarak bulunan bir özdektir.

 • Hindistan cevizi yağı
 • Hurma çekirdeği yağları
 • Tam yağlı süt ürünleri

MCT Yağı Kalori

İnsan anne sütünde de bulunan MCT’ler LCT’lere göre biraz daha düşük kalori sayısına sahiptir.

 • Uzun zincirli trigliseritlerin (LCT’ler gram başına kalori oranı 9.2
 • MCT’ler gram başına biraz daha düşük kalori oranı 8.3

MCT Oil Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi veya hurma nüvelerinin yağlarının işlenmesi sonucunda imal edilen MCT’ler, esas olarak doymuş yağdan oluşurlar. Bir çorba kaşığı MCT yağı 14 gram yağ ve 115 kalori içerir. Bu özdek ekseriyetle renk, koku ve lezzet barındırmayıp standart oda ısısında sıvıdır. MCT’leri tek başına tüketebilir veya yiyecek ve içeceklere karıştırabilirsiniz. Diğer yandan uzmanlar MCT yağ özdeğinin duman noktası düşük olduğundan yemek pişirmek için yoğaltımını önermezler.

📢 Tereyağlı Kahve (Bulletproof) Tarifi ve Faydaları

MCT Oil Kullanımı

MCT yağını;

 • Leziz bir çeşnili içecek yapmak için bir sıvı ile karıştırabilirsiniz.
 • Protein toz supplementı ile içecek imali için değerlendirebilirsiniz.
 • Maddenin toz halinde de bulunduğunu belirtelim.

MCT Oil Ne İşe Yarar?

MCT özdeği vücutta hazmedilmesi, emilmesi ve kullanılması açısından emsalsizdir. Çoğu yağ asidinin hazmını hasıl eden mahiyet, pankreastaki safra ve enzimlerdir. Daha sonra gastrointestinal mekanizma tarafından emilen özdekler, nihayet karaciğere ulaşmadan önce lenfatik düzenimize ve daha sonra kan dolaşımına girerler. MCT’ler için bu proses çok daha etkilidir çünkü hazmedilmek için safra veya pankreas biyomoleküllerine gereksinim duymazlar ve doğrudan karaciğere giderler. MCT’lerin bedendeki bölünme biçimindeki farklılıklar sebebiyle, LCT’lere oranla, bir erke deposu gibi hizmet etme ve/veya vücutyağı olarak birikme olasılıkları daha düşüktür.

Doktorlar MCT yağlarını klinik ortamda ilk kez aşağıdaki hastalıklar üzerinden kullandılar:

 • Çölyak hastalığı
 • İltihaplı bağırsak hastalığı
 • İrritabl bağırsak hastalığı
 • Kistik fibrozis

MCT Yağı Faydaları

MCT’ler, uzun nitelikli yağ asitlerini sindirmelerini ve emmelerini engelleyen gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler için kullanıldı. MCT’ler enerji verici özdek türü olmalarından dolayı, sporcular ve/veya kilo problemi olan insanlar arasında tanınır hale geldiler. 2015 yılında sağlıklı yetişkinlerde tamamlanan 13 randomize kontrollü değerlendirmede tetkik ve meta-çözümleme, LCT’lerle mukayese edildi. Uzmanlar; MCT’lerin

 • vücut ağırlığını
 • bel ve/veya kalça çevresini
 • vücut yağını
 • toplam deri altı yağını
 • iç organlardaki yağı azalttığını buldular.

MCT Yağları

Çalışmaların bitiminin ardından katılımcılar izlenmediği için gözlenen kilo yitimini sürdürüp sürdürmeyeceği bilinmiyor. MCT yağının atletik performans nezdindeki tesirine yön vermek için daha fazla incelemeye ihtiyaç vardır.

Uzmanlar, MCT özdeğinin kardiyovasküler rahatsızlık, diyabet ve Alzheimer gibi nörolojik durumlara olan tesirini de incelediler. Ancak bu rahatsızlıklara dair net bir fayda sağladığı bulgusuna ulaşamadılar.

MCT yağı, yağ emilimini bozan gastrointestinal sıkıntıları olan kişiler için ispatlı yararlara sahiptir. Bununla birlikte, MCT yağının herhangi bir sağlık yararına dair sunduğu kanıtlar son derece mütevazıdır. Dolayısıyla kilo ve diğer sağlık durumları konusunda kullanımının yetişkinlere %100 fayda sağladığını ifade etmek zor.

📢 Sirkadiyen Ritim ve Biyolojik Saat Hakkında

MCT Yağı Nasıl Kullanılır?

Aklınızda MCT özdeği deneme fikri varsa, ne kadar aldığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Salık verilen günlük doz hususunda net kaideler yoktur ancak günde 4-7 kaşık yoğaltım gastrointestinal sıkıntılara sebebiyet verebilir. Gün boyunca MCT miktarını yavaş yavaş artırıp veya tüketimi gün boyuna yayarsanız, bu etkileri azaltabilirsiniz.

MCT özdeğini smoothie, kahve ve çay gibi içeceklere karıştırabilir veya sıcak hububat, çorba gibi yiyeceklerle tüketebilirsiniz. MCT yağı almaya başlamayı planlıyorsanız, sağlayabileceği faydalar veya olumsuz etkileri hakkında sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

mct yağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir