Kahve

Menengiç Kahvesi Nedir?

Anadolu coğrafyası, yöresel belirleyici ve köksensel özelliklere göre muhtelif isimlerle bilinen kahve türleriyle dolu. Süvari kahvesi, cilveli kahve ve diğerleri… Bu kahve türlerinden biri de Menengiç kahvesi. Ancak Menengiç kahvesi, diğer kahve cinslerinden biraz daha farklı. Çünkü bu kahve türü, bildiğimiz kahve çekirdeklerinden yapılmıyor. O halde nedir bu menengiç kahvesi.

Menengiç Kahvesi Nerenin? Ağaçtan Gelen Lezzet

Menengiç kahvesinin hammaddesini öğrenmek için bir ağaç türüne bakmamız gerekiyor. Bu ağacın adı Pistacia Terebinthus olsa da Türkçesi son derece anlaşılırdır. Latince olan bu terimin Türkçe karşılığı menengiç ağacıdır. Sakızağacıgiller familyasından olan Menengiç bitkisi, Anadolu’nun kıyı, orta ve güneydoğu bölgeleri başta olmak üzere ülkemizdeki farklı coğrafyalarda yetişebiliyor. Bu guzide ağaç türü Menengiç olarak bilinse de farklı hitap şekilleriyle de hayatımızdaki yerini koruyor. Örneğin çitlembik ve çıtmık bu bitki türünün isimleri arasındadır. Hepsi bu kadar değil. Aynı zamanda sakızlak, çedene de hitap şekilleri arasındadır.

👉Cilveli Kahve Nedir?👈

Menengiç kahvesinin en önemli özelliği, kahve çekirdeği yerine Menengiç ağacının tohumlarını taşıyan organdan yapılıyor olmasıdır. Menengiç Ağacı (Pistacia Terebinthus), boyu 10 metreye kadar uzayabilen çalı türünde yabani bir ağaçtır. Bu ağaç, kırmızı renkli meyveler verir, meyveler olgun hale gelmesi teşekkül olduğunda ise mavi ve yeşil rengini alır. 

Menengiç Kahvesi Nedir? Farklı Lezzetin Sırrı

Bu ağacın Bu ağacın mahsülleri kabuklu yemişe benzetilir, (ekseriyetle antep fıstığının müstesna bir cinsi olarak lanse edilir) Normal bir fıstığa göre ise çok daha küçüktür. Menengiç kahvesi, bu tohumların özel bir işleme tabi tutulması sonucu hasıl olur.

Menengiç ağaç mahsulleri elde edildikten sonra hassas ve özenle kurutma ve kavrulma işlemine sokulur. Bu işlemlerin ardından ise öğütme kısmına geçilir. Finalde de Menengiç Kahvesi ortaya çıkar. Kahvenin kendine has müstesna tadını etkileyen işlemlerden biri kavrulma süresidir. Tahmini 15 dakika ısıtma/kavurma işlemine tabi tutulması gerektiği söylenir. Bu işlem sırasında çekirdeklerden yanık şeker kokusuna benzer karamelimsi bir koku geldiği ifade edilmektedir.

Bu lezzet, bahsettiğimiz gibi kahve çekirdekleri ile ortaya çıkmıyor. Ancak hazırlık aşaması klasik bir türk kahvesi yapılışı gibi. Hem su hem de sütle yapılabilen Menengiç Kahvesi’nin daha özel bir tat verdiği için süt ile pişirilmesi öneriliyor.

Menengiç Kahvesi Kafein Var Mı? İçinde Kafein Barındırıyor mu?

Menengiç kahvesinin önemli özelliklerinden bir diğeri ise kafein ihtiva etmemesidir. Menengiç kahvesi, diğer kahve türleri gibi kahve bitkilerinden elde edilmediği için içinde böyle bir maddeyi bünyesinde barındırmıyor. Fakat kafein severleri üzüyor gibi görünse de, normal bir kahveye benzemediği anlamına gelmesin. Çünkü bilim insanları, Menengiç ağacı ürünlerinin ağaçta büyüyüp de kafein bulunduran meyveler ile aynı kimyasal özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Bu durum da Menengiç kahvesinin lezzetine yansıyor. Üretilme şekli haliyle ayrıksı olsa da bu kahvenin lezzeti, normal içtiğimiz kafeinli kahvelerden pek de ayrıcalıklı değil.

Ayrıca doğal bir fenomen olan menengiçten sadece kahve gibi nefis bir içecek derlenmiyor; bu gastronomik lezzet, yemeklere tat veren baharat olarak kullanılabiliyor ve çerez olarak tüketilebiliyor. Ayrıca bu ağaçta yetişen özel meyvelerden el ve vücut temizleme maddeleri yapılabilme gibi önemli bir durum da söz konusu.

✅✅Arabica Kahve 🆚 Robusta Kahve

menengiç kahvesi nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir