Menengiç Kahvesi Nedir?

Anadolu coğrafyası, yörelere göre farklı isimlerle bilinen kahve çeşitleriyle dolu. Süvari kahvesi, cilveli kahve ve diğerleri… Bu kahve türlerinden biri de Menengiç kahvesi. Ancak Menengiç kahvesi, diğer kahve çeşitlerinden biraz daha farklı. Çünkü bu kahve türü, bildiğimiz kahve çekirdeklerinden yapılmıyor. Peki, menengiç kahvesi nedir?

Menengiç Ağacından Gelen Lezzet

Menengiç kahvesinin hammaddesi, Latince adı Pistacia Terebinthus olan Menengiç Ağacı’nda bulunuyor. Sakızağacıgiller familyasından olan Menengiç ağacı, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere ülkemizdeki farklı coğrafyalarda yetişebiliyor. Bu ağaç türü Menengiç olarak bilinse de farklı isimlerle de anılıyor. Örneğin çitlembik, çıtmık, sakızlak, çedene bu bitki türünün bilinen diğer adlarıdır.

İlginizi Çekebilir: ► Süvari Kahve ve Hikayesi

Menengiç kahvesinin en önemli özelliği, kahve çekirdeği yerine Menengiç ağacının meyvesinden yapılıyor olmasıdır. Menengiç Ağacı (Pistacia Terebinthus), boyu 10 metreye kadar uzayabilen çalı türünde yabani bir ağaçtır. Bu ağaç, kırmızı renkli meyveler verir, meyveler olgunlaştıklarında ise mavi ve yeşil rengine dönüşür. 

Menengiç Kahvesi Nedir? Farklı Lezzetin Sırrı

Bu ağacın meyveleri, genelde antep fıstığına benzetilir, (daha doğrusu antep fıstığının özel bir türü olduğu söylenir) Normal bir fıstığa göre ise çok daha küçüktür. Menengiç kahvesi, bu meyvelerden elde edilmektedir.

menengiç kahvesi nedir

Menengiç ağacı meyveleri kurutulur ve dikkatli bir şekilde kavrulur. Daha sonra öğütülür. Bu işlemlerin ardından özel bir kahve türü olan Menengiç Kahvesi ortaya çıkar. Kahvenin lezzetini etkileyen işlemlerden biri çekirdeklerin kavrulma süresidir. En az 10-15 dakika kavrulması gerektiği söylenir. Kavurma işlemi sırasında çekirdeklerden karamel ve yanık şeker kokusu geldiği ifade edilmektedir.

Bildiğimiz kahve çekirdeklerinden elde edilmese de Menengiç Kahvesi, tıpkı Türk Kahvesi gibi hazırlanıyor. Hem su hem de sütle yapılabilen Menengiç Kahvesi’nin daha özel bir tat verdiği için süt ile pişirilmesi öneriliyor.

Kafeinsiz Menengiç Kahve

Menengiç kahvesinin önemli özelliklerinden bir diğeri ise kafeinsiz olması. Menengiç kahvesi, kahve ağacından üretilmediği için içinde kafein bulunmuyor. Kafein olmaması, normal bir kahveye benzemediği anlamına gelmesin. Çünkü bilim insanları, Menengiç ağacı meyvesinin kafein içeren kahve ağacının meyvesiyle aynı kimyasal özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Bu durum da Menengiç kahvesinin lezzetine yansıyor. Yani Menengiç kahvesinin lezzeti, normal içtiğimiz kafeinli kahvelerden pek de farklı değil.

Ayrıca Menengiç ağacı meyvesinden sadece kahve yapılmıyor; Menengiç meyvesi yemeklere tat veren baharat olarak kullanılabiliyor ve çerez olarak tüketilebiliyor. Ayrıca bu ağacın meyvesinden sabun da yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: ► Cilveli Kahve Nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*