Kahve

Mırra Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Türkiye’de herhangi bir kahveyi doğu bölgelerimizle ilişkilendirmek istesek; Mırra kahvesi bu konuda ilk sırada yer alabilir. İsmindeki orijinalliği Arapça bir sözcükten alan Mırra Kahve, kahvenin asırlar boyu batıya yaptığı gizemli serüvenin bir kanıtı. Belirtmeden geçmeyelim; bu kahvenin ismi Arapça dilindeki Mur sıfatından geliyor; bu sıfatın Türkçesi acı… Dolayısıyla sert bir tat, mırra kahvesinin ırasal niteliğini yansıtan ciddi bir özellik.

Mırra Kahvesi Nedir?

Birçok kahve cinsi gibi Mırra’nın da özelliği müstahzarında saklı. İşin sırrı hazırlığında ve sunulmasında… Örneğin kanıksanmış fincanlara konulmaz; ufak ve tutamaçsız fincan/kaplar bu içeceğin prezantasyon aracıdır. Misafirperverliğin en önemli sembollerinden biri olarak görülen mırra, geçmişte Suudi Arabistan kralları tarafından konuklarına sık sık sunulurmuş.

✅✅ 👉🏽 Yeşil Kahve Nedir?

Mırra Nerede İçilir? Mırra Nerenin?

Müstesna lezzet Mırra, ülkemizin Güneydoğu bölgesinin yıldızıdır desek yanlış olmaz. En iyisini deneyimlemek için Şanlıurfa ve çevresi, oldukça velut bir coğrafya. Arap coğrafyası da bu lezetin muteber örnekleri ile karşılaşmak için en ideal veçheler arasında.

Mırra Kahvesi Hikayesi

Kahvenin hikayesi ile ilgili mutelif söylentiler mevcut olmakla birlikte en bilinenlerden bir tanesi şöyle: Bir gün Urfa’daki bir kıraathaneye bir müşteri gelir ve kahve içmek için masaya oturur. Kıraathane sahibi de müşteriye müdavimlerine verdiklerinden farklı olarak hususi bir kahve ikram eder. Kahveyi içen müşteri, verdiği acılık hissiyatını tanımlamak için mur/mura gibi bir ifade kullanır. Daha sonra mırra sözcüğüne dönen bu belirteç, kahvenin değişmeyen adı olarak kalır.

Bu arada dikkat çekici mırra geleneklerinden de söz etmemek olmaz. Kahveyi tüketen misafir, boş kahve bardağını alelade bir yere koymamalıdır. Yani mırra bardağını/fincanını bizzat kahveyi servisleyen bireye vermelidir. Eğer vermezse; ya fincanın içine altın koymalıdır ya da kahveyi takdim eden kişiyi evlendirmelidir. Müstakbel evlilik adaylarından biri de bu adete uyum göstermeyen kişi olabilir.

Mırra Kahvesi Faydaları

Önceki yıllarda baş ağrısını iyileştirmek için etkili bir sağaltım metoduydu. Bugünlerde ise tadımlık ve kültürel geçmişe sahip olan Mırra kahvesinin yine de vücuda iyi gelen yönlerini tespit etmek mümkün.

  • Vücut mukavemetini -direnç- artırması ve dikkat toplaşımına yardımcı olması
  • Yorgunluğa ket vurması ve selülitleri tenzil etmesi

Standart bir kahvedeki faydaları Mırra’da da görmek mümkün; tabi ki abartılı tüketmeme kaydıyla…

✅✅ 👉🏽 Menengiç Kahvesi Nedir?

Mırra Kahvesi Nasıl Yapılır?

Hususi bir kahve özü/nüvesine gerektirmez. Çekirdeklerin dövülmesiyle yapımına start verilir; bu işlem artık modern cihazlar ile de evde yapılabilmektedir. Dövülen ürün, ocakta kaynatılır, kaynama esnasında tortu/telvesi alınır ve su ilave edilir. Müstesna bir mırra tadı için birkaç saat boyunca bu işlem sürdürülür ve sonraki süreç kahvenin soğuk bir haldeyken süzülmesidir. Süzme işleminden sonra kahve içilebilir ancak bu kahveyi yapmanın kolay olmadığı birçok kaynakta belirtilmiştir.

mırra kahvesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir